16 Nisan 2012 Pazartesi 11:40
Gözlemciler Suriye yolcusu

Uluslararası Güvenlik Konseyi önceki gün New York'ta düzenlediği oturumda BM Suriye Temsilcisi Kofi Annan planı üzerine Suriye'ye silahsız uluslararası gözlemciler ekibi gönderme kararını çoğunluk oyla kabul etti. Güvenlik Konseyinin bu kararı; ilk grup olarak 30 kişiden oluşan silahsız uluslararası gözlemcilere Suriyeli taraflarla temaslar kurma ve işbirliğinde bulunma inisiyatifi veriyor. Karar ayrıca uluslararası heyet gönderilinceye dek gözlemcileri; Suriye'nin tümünde kaynağı ve şekli ne olursa olsun her türlü silahlı şiddete son verilmesine ilişkin raporlar hazırlamakla görevlendirdi.

Suriye: Bazı ülkeler kötü niyetli

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Caferi Uluslararası Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, Suriye'nin başından itibaren Annan misyonunu memnuniyetle karşıladığını ve yeterince olumlu adımlar attığını söyleyerek krizin Suriye devleti ve halkının istikrar ve güvenliğini hedef aldığını göz önünde bulundurarak Annan misyonunu başarıya ulaştırmak için elinden gelen çabayı harcadığını kaydetti.

Suriye hükümetinin Annan'a 6 maddenin uygulanmasına ilişkin yazılı ve düzenli bilgi verdiğine değinen Caferi, bununla birlikte Suriye egemenliği sınırlarında görev yapacak BM gözlem mekanizmasını da kabul ettiğine işaret etti. Caferi, mülteci sorunu yaratmak, bu sorunu siyasi açıdan istismar etmek, tampon bölge kurmak ve dış müdahaleye gerekçe oluşturmak amacıyla savunmasız vatandaşların güç yoluyla daha önce komşu ülkelerde kurulan kamplara zorla göç ettirildiklerini kaydetti.

Güvenlik Konseyindeki bazı ülkelerin Suriye'ye karşı kötü niyetli yaklaşımlarının Suriye'yi endişelendirdiğini ifade eden daimi temsilci, bu ülkelerin silahlı grupların sivil ve asker Suriyeli vatandaşlara karşı düzenledikleri katliam ve saldırıları kasıtlı şekilde sorgulamadıklarının altını çizdi. Caferi, “kendi açımızdan Annan'a silahlı grupların ateşkesin ardından yaptıkları ihlaller konusunda bilgi verdik. 50'yi aşan bu ihlaller onlarca sivil vatandaş, ordu ve asayiş güçleri mensubunun katledilmesi, özel ve kamu tesislerinin tahrip edilmesini içerdi” diye belirtti.

Caferi, “bazı ülkelerin Annan planını desteklediğini açıklarken buna paralel olarak silahlı terör gruplarına gerekli finansmanı temin etme ve Suriye'deki durumu militarize etme, Suriye halkına yaptırım dayatma ve doğrudan askeri müdahalede bulunma yönündeki girişimlerinin ne anlama geldiğini sorgulamak gerekiyor. Tüm bunlar Annan planının hedefiyle çelişiyor” dedi. Silahlı gruplara verilen desteğin devam etmesinin Annan planını ciddi şekilde tehdit ettiğine dikkat çeken Caferi, bu rolü oynayan ülkelerin Suriyelilerin kanını akıtma ve Suriye'de terörü yayma sorumluluğunu yükleneceklerini vurguladı.

Çin: Annan planı korunmalı

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Li Baodong ülkesinin Suriye'nin egemenlik ve istikrarına desteğini yinelerken, istisnasız tüm tarafların Annan planına bağlı kalmaları gereğine dikkat çekti. Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada Çinli temsilci; Suriye krizinin mutlak bir şekilde siyasi yollarla çözülmesi gereğine işaret ederek Annan planının bu bağlamda uygun olduğunu, ülkesinin de bu yöndeki çabaları desteklediğini belirtti. Çin'in tüm tarafları ve güçleri Annan planına ciddi bir şekilde bağlı olmaları ve bu yönde etkin çabalar harcamalarına çağırdığını vurgulayan Li; Annan çabalarının desteklenmesi önemine işaret etti. Çin'in BM Daimi Temsilcisi Li; Annan planıyla uyuşmayan, bu çabaları aksatan yada olumsuz yönde etkileyen çabalara toplu kararlı bir şekilde karşı koyma çağrısında bulundu. Li; Suriye'ye gönderilecek uluslararası gözlemcilerin Suriye'nin egemenlik ve bağımsızlığına saygı çerçevesinde kiriz çözmede olumlu katkılarda bulunmalarına ilişkin emellerini ifade etti.

Hindistan: Muhalefet de sorumluluklarını yerine getirmeli

Diğer yandan BM'nin Hindistan Daimi Temsilcisi, Suriye hükümetinin Annan planına karşı sorumluluklarını yerine getirdiğini, krizin daha fazla kan dökülmeden çözümlenmesi için muhalefetin de aynı sorumluluğu yerine getirmesini temenni ettiklerini söyledi. Hindistan Temsilcisi, uluslararası gözlemciler heyetinin görevini adil ve bağımsız şekilde ve Suriye'nin birlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı göstererek yerine getirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Azerbaycan: Suriye'nin toprak bütünlüğü önemli

Azerbaycan'ın BM Daimi Temsilcisi ise, gözlemciler heyetinin Suriye'ye gönderilmesini öngören kararın tüm tarafları Suriye'deki şiddeti durdurma yönünde birleştirebileceğini ifade ederek bu kararın Güvenlik Konseyinin Suriye'nin bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdiğini yinelemesi açısından önem taşıdığını dile getirdi.

Pakistan: Barışçıl çözüm için bir adım

Pakistan'ın BM Temsilcisi, kararın Suriye'de yaşanan soruna barışçıl çözüm bulma hedefini gerçekleştirme yönünde önemli bir adım teşkil ettiğini söyledi. Pakistanlı Temsilci, konseyin bu kararı çoğunluğun oyuyla desteklemesinin tüm Güvenlik Konseyi üyelerinin tehlikeli insani ve trajik etkileri olan ve kırılgan bölgesel durumu olumsuz etkileyebilecek bu durumu ele alma yönünde ortak görüş ve sorumluluk içinde bulunduklarının güçlü ve net mesajını taşıdığını ifade etti.

Portekiz: Şiddeti durdurma yönünde bir fırsat

Portekiz'in BM Temsilcisi ise, ülkesinin kararın benimsenmesini memnuniyetle karşıladığını söyleyerek muhalefete değinmeden Suriye hükümetine Annan planını gecikmeden uygulama çağrısında bulunurken tüm tarafların bu fırsatı şiddeti durdurma yönünde değerlendirmesi gerektiğini beyan etti. DIŞ HABERLER

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.