13 Haziran 2001 Çarşamba 00:00
Haklarımızdan geri gitmeyiz
KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs sorununun çözümü için, soruna doğru teşhis konulmasını istedi.

Denktaş, Lefkoşa'daki Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) tarafından düzenlenen "Kıbrıs'ın Dünü, Bugünü ve Geleceğe İlişkin Vizyonu" konulu uluslararası sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Rumlarınsahte unvan arkasına saklananarak yoluna devam ettiklerini, silah zoruyla ve Türkleri aç bırakarak elde edemediklerini şimdi Avrupa Birliği (AB) yoluyla elde etmeye çalıştıklarını kaydetti.

Rumların sahte unvanı kullanmaya devam ettikleri sürece Kıbrıs Türklerinin hakları için direnişin süreceğini kaydeden Denktaş, KıbrısTürklerinin hakları kabul edilirse Rumlarla AB'ye gireceklerini, ancakbazı şartaları bulunduğunu belirtti.

Denktaş, verdikleri ve vermekte oldukları mücadeleden onur duyduklarını ifade ederek, "dirseklerini masa başında çürütmüş bir kişi olarak, Rumlarda zerre kadar uzlaşma niyeti görmediğini, görmüş olsaydı anlaşmanın şimdiye kadar olacağını" söyledi.

Rumların niyetinin~|~, Kıbrıs'ı üniter bir Rum devleti haline getirerek, Türklere azınlık hakları vermek olduğuna işaret eden Denktaş, Yunanistan'ın silaha başvurmadan Kıbrıs'ı elde etme yoluna gittiğini, iki eşit ortaklı cumhuriyetin kurulmasına ses çıkırmadığını, ancak ortak cumhuriyetin yaşatılması için hiçbir çaba göstermediğini kaydetti.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides'in kızı Keti Klerides'in, "Ortak cumhuriyet, biz bağımsızlık istemediğimiz için yaşamadı, Kıbrıs sorunu 1974'ten önce başladı, iki toplum arasında çokönceden çatışmalar vardı" sözlerine atıfta bulunan Denktaş, artık gerçeklerin söylenme zamanının geldiğini, dünyanın Kıbrıs sorununa doğru teşhis koyması gerektiğini söyledi.

Denktaş, olası bir anlaşmanın, 1960 anlaşmasındaki haklarından dahageri olmayacağının altını çizerek, devletlerinden atılmış insanların devletsiz yaşamalarının kader olmadığını, KKTC'nin yasal bir zemine kurulduğunu anlattı.

Azınlık olmayacağız

Hiçbir şekilde Rumların içinde bir azınlık olmayacaklarını ve Türkiye'nin garantisinin sulandırlmasına rıza göstermeyeceklerini vurgulayan Denktaş, gönüllü nüfus mübadelesi yapıldığını, AB normalarına dayanarak insanların yeniden eski yerlerine gönderilmek istendiğini, bu durumda eski acıların yeniden yaşanacağını kaydetti.

"AB normlarının Kıbrıs için değiştirilmeyeceğinin" söylendiğine işaret eden Denktaş, "O zaman AB, Kıbrıs meselesinin halledilmesini istemiyor" dedi. Hakları kabul edilinceye kadar AB yoluna çıkmayacaklarını belirten Denktaş, Kıbrıs'ın, Türkiye'nin AB üyeliğineengelmiş gibi gösterildiğini, Yunanistan'ın bunu kasıtlı yaptığını veKıbrıs'tan sonra Ege ve 12 mil konularını gündeme getireceğini söyledi.

Denktaş, kendilerinin "masadan kaçmakla" suçlandığına işaret ederek, masanın, anlamlı müzakerelere zemin hazırlanmak için kurulduğunu, 4. turda bu amaca yaklaşıldığını, ancak 5. turda bunun ortadan kalktığını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Yunanistan'ın son zamanlarda Kıbrıs Türklerini çok sever görünerek AB görüşmelerine çağırdığını, "bu aşırı sevginin" insanı düşündürdüğünü kaydetti.

Kıbrıs'ta barış istediklerini, "barış istememenin delilik ve çılgınlık olduğunu" ifade eden Denktaş, yeni bir anlaşmada, halkına vereceği yegane yeniliğin, iki devlet arasında yapılacak bir anlaşma olduğunu, kağıt üzerinde yapılacak anlaşmaların daha önce olduğu gibi yırtılıp atılabileceğini söyledi.

Denktaş, Kıbrıs Türkünün Girit Türkü gibi olmayacağını ve anavatanından koparılamayacağını vurgulayarak, Türkiye'nin Kıbrıs üzerindeki jeopolitik haklarını da koruduklarını ve bundan vazgeçmeyeceklerini belirtti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.