16 Aralık 2005 Cuma 00:00
Hata üstüne hata
Amerikan yönetimi Irak'ın işgalini dolaylı yollardan yanlış istihbarata dayandırdığını itiraf ederken, özellikle Irak'ın içerisinde bulunduğu acıklı durum uluslararası camiayı tedirgin ediyor. ~|~ ABD'de muhalif Demokrat Partili senatörler, Başkan George Bush'u, seçimler öncesinde "Iraklılara güçlü mesaj verememekle" suçladı.
Savunma Komisyonu'nun iki numaralı adamı Senatör Carl Levin, ''Iraklılar ayaklanmayı bastırmak için temel olan siyasi birliği sağlamak amacıyla petrol kaynaklarını ve iktidarı paylaşmak için birbirlerine gereken siyasi tavizleri vermelidir" dedi.
Levin, şu anda yürürlükteki anayasanın öngördüğü gibi 4 aylık bir süre içinde anayasada değişiklikler yapmanın Iraklılar için zor olacağını belirttiği açıklamasında, Iraklılara verilecek mesajın, bu hedefe kesin ulaşacakları yönünde olması gerektiğini, hedefe belki ulaşabileceklerini söylemenin ise kötü bir mesaj olduğunu kaydetti.
Bugün yapılan seçimlerin daha iyiye doğru bir değişim olabileceğini belirten Levin, "Bütün dünyanın istediği de bu zaten, yoksa kriz ve iç savaş genele yayılacak" dedi.
Levin, "Irak'ın seçeceği yol seçime değil, yeni meclis oluşturulunca, Irak anayasasının değiştirilmesi tavsiyelerinde bulunmak üzere bir komisyonun kurulacağı bu 4 aylık döneme bağlı" diye konuştu.

Bush Rumsfeld'den vazgeçmiyor
ABD Başkanı George W. Bush, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'i değiştirmek gibi bir niyeti bulunmadığını söyledi.
Başkan Bush, muhafazakar görüşlü Fox televizyonuna yaptığı ve dün yayımlanan açıklamasında, Rumsfeld'in değerli çalışmalar yaptığını belirterek, "Onu değiştirmeyi düşünmüyorum" dedi.
Rumsfeld'in aynı anda iki savaşı birden yürüttüğünü söyleyen Bush,Savunma Bakanı'nın aynı zamanda soğuk savaş için oluşturulmuş Amerikanordusunun terörizmle mücadele amaçlı bir orduya dönüştürülmesi çalışmalarına katıldığını ifade etti.

Başkan Bush, ayrıca, bir siyasi?adli?medya skandalı üzerine Cheney'nin Özel Kalem Müdürü Lewis Libby'nin istifasının ardından Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve yakın danışmanı Beyaz Saray Genel Sekreter Danışmanı Karl Rove ile ilişkilerinin gergin olduğu iddialarını da yalanladı.
"Tanrı ile ilişkilerine" de açıklık getiren Bush, "Tanrı tarafından değil, Amerikan halkı tarafından seçildiğini" söyledi.
Bush, "Vatandaşlarım beni dualarıyla destekliyorlar, ancak beni Amerikan halkı seçti. Tanrı'nın beni bir başkasının yerine seçtiğini sanmıyorum" diye konuştu.
Başkan Bush, ayrıca Irak'ta taktik hatalar yaptıkları konusunda daha önce yaptığı açıklamayı tekrarlarken, Saddam Hüseyin'e saldırma kararının doğru olduğunu savundu.
Bush, "Taktik hatalar diyebileceğimiz hatalar yaptığımıza şüphe yok" dedi.

Irak seçimi çözüm mü?
Irak'ta halk, yeni anayasanın kabulünden sonra düzenlenen ilk parlamento seçimlerinde oy kullanmak üzere TSİ 06:00 itibarıyla sandık başına gitmeye başladı.
Oy kullanan ilk Iraklılar arasında devlet başkanı Celal Talabani de bulunuyor.
Seçim merkezlerinin açılmasından birkaç dakika sonra başkent Bağdat'ta büyük bir patlama sesi duyuldu. Patlamanın ardından Irak hükümeti ile ABD ve İngiliz büyükelçiliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge'de sirenler çaldı. Polis, Yeşil Bölge yakınlarında meydana gelenpatlamaya havan topunun neden olduğunu bildirdi.
Patlamada ölen ya da yaralanan olup olmadığına ilişkin henüz bir bilgi bulunmuyor.
Öte yandan başkent Bağdat'ta gün ağarmadan önce şehrin suyunun zehirlendiğine ilişkin söylentiler yayıldı.
Sağlık Bakanlığı, sandıklar açılmadan saatler önce yayılan bu söylentileri yalanladı.
Kentin, Sadr, Şaab, Azemiye ve Filistin caddesi dahil geniş bir kesiminde, ilk olarak gece yerel saatle 01:00'de cami hoparlörlerindenmusluk suyunun içilmemesi uyarıları yapıldı.
Söylentilerin hızla yayılması üzerine Sağlık Bakanı Mutalib Muhammed, yerel saatle 02:30'da Irakiye televizyonunda bir açıklama yaparak, suyun zehirlenmediğini, haberlerin doğru olmadığını belirtti.
Suyun zehirlendiğine ilişkin söylentilerin nereden kaynaklandığınailişkin açıklama yapılmadı.
BM'den destek alan "bağımsız" seçim kurulunun gözetiminde nispi temsil esasına göre düzenlenen seçimlerde yaklaşık 15 milyon seçmen oy kullanabilecek. Seçmenlerin 4 milyon kadarı Bağdat'ta kayıtlı bulunuyor.
Yeni oluşacak meclis, geçici Ulusal Meclis gibi 275 sandalyeden oluşacak, milletvekilleri 4 yıllığına seçilecek.

Seçimde 18 vilayet, nüfuslarına oranla milletvekili çıkaracak.
275 sandalyenin 230'u 18 vilayete, nispi temsil sistemine göre şöyle dağıtılacak:
Bağdat 59, Ninova 19, Basra 16, Süleymaniye 15, Erbil 13, Zikar 12, Babil 11, Diyala 10, Tamim 9, El Anbar 9, Selahaddin 8, Vassit 8, Necef 8, Kadisiye 8, Dohuk 7, Misan 7, Kerbela 6, Muthanna 5. Kalan 45sandalye de bölgesinde sandalye kazanamadığı halde ülke genelinde iyi sonuç alan partiler arasında dağıtılacak.
275 milletvekilliği için yaklaşık 7 bin aday çekişecek. Seçimlerdeyarışacak çok sayıdaki siyasi oluşumlar arasında yer alan 21 ittifakınbeşi etnik ya da dini temel üzerine oturuyor. Ocak ayında yapılan ilk seçimleri boykot yüzünden kaybeden Sünniler, bu kez İslam Partisi ile yarışa katılıyor.

Yarıştaki başlıca ortak listeler şunlar:
Abdülaziz Hakim'in Birleşik Irak İttifakı, aralarında Başbakan İbrahim Caferi'nin Dava partisi ile Mukteda Sadr'ın radikal hareketi temsilcilerinin de bulunduğu 17 Şii hareketinden oluşuyor.
Kürt İttifakı, Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Kürdistan Demokrasi Partisi'nden oluşuyor.
Eski Başbakan İyad Allavi'nin Ulusal Birlik'i, liberal Sünni Araplarla komünistlerin desteğini almış bulunuyor.
Başbakan Yardımcısı Ahmed Çelebi'nin Ulusal Kongresi. Bu liste, Ocak seçimlerine Birleşik Şii İttifakı bünyesinde girmişti.
Uzlaşı Cephesi adlı ittifak; İslam Partisi, Halk Konferansı ve Ulusal Diyalog Konseyi gibi Sünni grupları bir araya getiriyor.
 lusal Diyalog Konseyi'nin yöneticilerinden Salih Mutlak'ın çevresinde toplanan Sünniler de, Ulusal Diyalog Cephesi'ni oluşturuyor.
Türkmenler ve Hıristiyan grupları da değişik çarşaf listelerle seçime katılıyor.
Milletvekili seçilebilmek için Irak vatandaşı ve en az 30 yaşında olmak gerekiyor. Silahlı kuvvetler mensupları, mahkumiyeti bulunanlarla Saddam Hüseyin döneminde Baas Partisi'nde önemli görevlerüstlenmiş olanlar aday olamıyor.
Irak'ın yeni anayasasına göre, meclis üyelerinin yüzde 25'i kadınlardan oluşacak.
Bu nedenle her listedeki 3 adaydan birinin kadın olması gerekiyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137