12 Ağustos 2007 Pazar 00:00
Hindistan'ın acı yüzü
Hindistan nüfusunun yüzde 77'si, yani yaklaşık 836 milyon kişi, günde yarım dolardan az bir parayla geçiniyor ~|~

Hükümete bağlı "Ulusal Organize Olmayan Sektörlerde İşletmeler Komisyonu"nun hazırladığı raporda, günde 20 rupi'den (50 sent) az bir parayla geçinenlerin hiçbir işi ya da sosyal güvencesi olmayan kayıt dışı emek piyasasından kişiler olduğu belirtildi. "Organize Olmayan Sektörlerde Çalışma Koşulları ve Geçimin Desteklenmesi" adlı raporda, "Bu kişilerin çoğu için çalışma koşulları tam anlamıyla kınanacak durumda ve geçinme imkanları aşırı derecede düşük" denildi.

Raporda, "bu koşulların, hem ülke içinde hem de ülke dışında ekonomik rekabetin sağladığı güçle küreselleşmenin zorluklarıyla başarılı biçimde mücadele etmiş parlayan Hindistan'la yan yana, rahatsız edici biçimde birlikte varolduğu" vurgulandı. Hindistan yetkilileri, nüfusun yüzde 26'sının günde 12 rupi olarak belirlenen yoksulluk sınırının altında yaşadığını belirtiyor.
1990'lardan itibaren yürütülen ekonomik liberalizasyonun 300 milyonluk güçlü bir orta sınıf yarattığı ve son 4 yılda yıllık ortalama yüzde 8,6'lık bir büyümeye yol açtığı, ama bu ekonomik büyümenin milyonlarca yoksula hiçbir şey kazandırmadığı kaydedildi.

2004?2005 yıllarına ait verilere dayanan rapora göre, Hindistan'ın 457 milyonluk toplam işgücünün yüzde 92'si tarım işçisi ve çiftçi ya da taş ocağı, tuğla ocaklarında işçi ya da sokak satıcısı olarak çalışıyor.
Raporda, "sefalet koşullarında" çalışanların ve yaşayanların çoğunluğunu aşağı kasttan Hinduların, aşiret üyelerinin ve Müslümanların oluşturduğu, bunlar arasındaki en dezavantajlı kimselerin ise kadınlar, göçmen işçiler ve çocuklar olduğu ifade edildi.
Raporda, "Bu, 'Sıradan İnsanların Hindistan'ı olarak tanımlanabilecek öteki dünyadır. Bu dünya, nüfusun dörtte üçünden çoğunu oluşturuyor ve ekonomik büyümenin genel olarak paypas ettiği insanlardan oluşuyor" denildi.
Başbakan Manmohan Singh'e bugün sunulan raporda, hükümetin organize olmayan sektörde çalışanlara annelik ile ilgili ve sağlık harcamalarını karşılama gibi sosyal güvenlik hakları vermesi önerildi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.