16 Nisan 2006 Pazar 00:00
?İktidardakiler terörist'
İran dini lideri Ayetullah Ali Hameney, ''İsrail'de, meşhur devlet teröristlerinin art arda iktidara geldiğini'' öne sürerek, Filistin halkı tarafından intifadanın sürmesini'' istedi ~|~

İran dini lideri Ayetullah Ali Hameney, ''İsrail'de, meşhur devlet teröristlerinin art arda iktidara geldiğini'' öne sürerek, ''herşeye karşın Filistin halkı tarafından yürütülen intifadanın sürmesini'' istedi. Ayetullah Ali Hamaney, bugün başkent Tahran'da başlayan ''3. Uluslararası Kudüs ve Filistin Halkına Destek Konferansı''nın açılışında yaptığı konuşmada, Filistin sorununu İslam dünyasının başına sömürgeci güçlerin sardığını söyledi.

Filistin işgalini ''modern tarihin en büyük belası'' olarak nitelendiren Hamaney, ''bu dönemin İslam dünyası için uyanış dönemi olduğunu, Filistin'in de bu uyanışın merkezinde yer aldığını'' kaydetti. Filistin işgalinden bu yana yaklaşık 60 yıl geçtiğini, bu dönemde Filistin halkının ülkesinden kovulduğunu, evlerinin yıkıldığını ve çok zor günler yaşadığını anlatan Hamaney, bunda bazı İslam ülkelerinin sorumlulukları olduğunu savundu.

''İsrail'in, katliamlarını İngiltere ve ABD'nin desteğiyle yaptığını'' ifade eden Hamaney, ''Bundan 60 yıl önce Ortadoğu'da, yoksul bir halkı topraklarından kovarak orada ırkçı ve terörist bir devlet kurdular. Tüm Batı ülkeleri de buna yardımcı oldu. Bazı İslam ülkeleri de sırtlarını İslamiyet ve Araplığa dönerek bunu desteklediler'' diye konuştu.

ABD İsrail'in avukatı
''ABD de bir avukat gibi bu rejim için çalıştı'' diyen Hameney, İsrail'in BM bildirilerini hiçe saydığını, ABD ve Avrupa'nın desteğiyle Mısır, Suriye, Ürdün ve Lübnan'a saldırdığını ve Filistin topraklarını da işgal ettiğini hatırlattı. Hamaney, İsrail için ''Bu terörist devlet, her zaman terör, katliam ve yağmacılıktan sözediyor. Bu devletin meşhur teröristleri de peşpeşe iş başına geliyor. Bunun son örneği de Sabra ve Şatila kasabıydı (Ariel Şaron)'' ifadesini kullandı. Filistin'deki işgalci hükümetin yıllardır bölgede ayakta kalabildiğine dikkati çeken Hamaney, şöyle konuştu: ''Ama bu dönemde İran'ın devrim güneşi doğdu. İran devriminin bayrağı üzerinde, Allah'ın isminin yanında Filistin'in adı da yer alıyor. İran devrimin gerçekleşmesiyle ABD'nin de bu bölgedeki egemenliği yavaş yavaş yok oluyor. Filistin ve Lübnan topraklarında mücadeleci gruplar ortaya çıkıyor ve İsrail'e karşı ayaklanıyorlar. Bu topraklarda yere akan kan, büyük güçlerin dengesini bozuyor ve Siyonizme karşı yeni bir cephe açıyor. Kan her zaman kılıç karşısında muzaffer olur.''

İntifada sürmeli

İslam dünyasının Filistin sorununu kendi sorunu olarak bilmesi ve Filistin'de bağımsız bir hükümetin kurulması için çalışılması gerektiğini vurgulayan Hamaney, ''Filistin'in yeni kuşağı 60 yıl öncesine göre çok daha güçlü ve cesur. Bu güç, iman, mücadele ve intifada sayesinde ortaya çıkmıştır. Herşeye karşın, halk tarafından yürütülen intifada sürmeli'' dedi.

''Bugün büyük güçlerin sözcülüğünü yapan ABD Başkanı çok açık bir biçimde İslam dünyasını tehdit ediyor ve Haçlı seferlerinden sözediyor'' diyen Hameney, şunları kaydetti: ''Kendi halkının desteğinden yoksun olanlar, zordan, para, askeri güç ve modern silahlardan korkarlar. Kendi halkının desteğinden yoksun olan Saddam Hüseyin gibilerinin rejimini devirmek güçlü olmanın kanıtı değildir. Kendi halkının desteğine sahip olanlar, Allah'a inananlar ve direniş gösterenler, hiçbir zaman yenilmeyecekler. Allah onlara zaferi hediye edecek. Geçmişte olduğu gibi, bugün ve gelecek de bunu kanıtlayacak. ABD'nin, Ortadoğu'ya egemen olmak için siyonist rejim aracılığıyla İran, Suriye, Lübnan ve Irak'a karşı yaptığı komplolar, başarıya ulaşamayacak. Bundan yalnızca ABD zarar görecek.''

ABD'nin Irak'ta başarılı olamadığını savunan Hameney, ''Eğer ABD'nin aklı varsa Irak halkının iradesi karşısındaki inadından vazgeçmeli, halkın oyuna saygılı olmalı, Guantanamo ve Ebu Gurayb'deki mazlumları serbest bırakmalı, bize karşı komplolarını durdurmalı, Ortadoğu ve Basra Körfezi'nde gerginlik yaratmamalı'' diye konuştu.

Derdiniz, derdimizdir
''Filistin'in cesur halkına birkaç sözüm var'' diyen Hameney, şunları söyledi: ''Siz kendi direnişinizle İslam dünyasını gururlandırdınız ve örnek bir ulus durumuna geldiniz. Ahmet Yasin, Fethi Şakaki ve diğer şehitlerin kanları düşmanın kılıcına karşı muzaffer olmuştur. Bundan sonra da yeni zaferler elde edilecek. İran olarak, tüm dünya Müslümanları ve dünyada özgürlük isteyen uluslarla sizin derdinizi paylaşıyoruz. Sizin derdiniz, bizim derdimiz, şehitleriniz bizim şehitlerimiz, zaferiniz de bizim zaferimizdir.'' ''İslam dünyasının Batı gibi Filistin halkına yapılan zulme karşı kayıtsız kalamayacağını ve Filistin düşmanlarına dostluk eli uzatamayacağını'' vurgulayan Hamaney, sözlerini, ''Böyle bir işi yapan size karşı düşmanlık yapmıştır. Eminim ki, İslam ulusları bu büyük günahı işlememiştir. Size her türlü yardımın yapılması İslam dünyasının görevidir'' diyerek tamamladı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137