Bu haber kez okundu.

Irak'ta ne değişti?
ABCNEWS, internet sitesinde verdiği haberde, Irak halkının savaş sonrası çektiği zorlukları 8 kriterde gözlemledi. "Güvenlik Kaygıları", "Sağlık Sorunları", "Eğitim", ''Elektrik", "Su Sıkıntısı", "Yönetim", "İşsizlik" ve ''Ticaret" başlıklarıyla verilen haberde, 30 kentte ikamet eden Iraklılara, koalisyon kuvvetlerinin denetimindeki hayat şartlarına ilişkin görüşleri soruldu.

Güvenlik

Iraklıların büyük bölümü, en çok güvenliğin henüz sağlanamamış olmasından kaygı duyuyor. Iraklıların, güvenliğin ülke genelinde "çok kötü" durumda olduğu fikrinde birleştiği gözlenirken, güvenlik, Irak'ın kuzeyinde "biraz kötü", ülkenin orta kesimlerinde "çok kötü", güneyde ise "kötü" olarak nitelendiriliyor.

Sağlık

Irak'taki sağlık sorunlarının kaynağını tamamen, savaş öncesinde uygulanan ambargo oluşturuyor. Iraklıların büyük bölümü sağlık sisteminin savaş sonrasında daha da kötüleştiğini düşünürken, sorun, Irak'ın kuzeyinde "savaş öncesiyle aynı", ülkenin orta kesimlerinde ve güneyde "aynı ve dah~|~a kötü" olarak nitelendiriliyor.

Su

Irak'ta halk, temiz su bulmakta büyük zorluk çekiyor. Bu, hastalıkların ve çocuk ölümlerinin artmasına yol açıyor. Savaştan önceki sıkıntıyı, savaş sonrasında işgal kuvvetlerinin yönetimi altında çekmeye devam eden halk, sağlık hizmetlerindeki aksaklıkta olduğu gibi su sıkıntısında da sorumluluğu Saddam döneminde ambargo uygulayan ülkelerde görüyor.

Yönetim

Irak'ın işgaliyle birlikte Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinin ardından ülkedeki yerel konseylerin tutumu, farklı parçalardan oluşan bir resmin ortaya çıkmasına neden oldu. ABD tarafından oluşturulan Geçici Koalisyon Yönetimi, savaş sonrasında mevcudiyet bulan 200'den fazla yeni konseyi, Irak hükümetinin yapılandırılmasında temel olarak görüyor.

İşsizlik

Saddam Hüseyin rejiminin yıkılmasıyla artan işsizlik oranı ve dengesiz gelir dağılımı, Bağdat'ta düzenlenen gösterilerle protesto edildi. İstihdam ülke genelinde "daha kötü" olarak nitelendirilirken, bir kısım Iraklı işsizlikten şikayet ediyor. Bazı Iraklılar, savaştan önce aldıkları maaşların iki katını almaya başladı.

Eğitim

Irak'ta eğitim, işgalle birlikte yeni bir döneme girdi. Okullar, yaz tatilinin ardından geçen ay tekrar eğitim vermeye başladı ve Iraklı öğrenciler, Saddam Hüseyin resimlerinden arındırılan sınıflarında yeni bir eğitim dönemine başlangıç yaptı. Öğretmenlerin maaşları artırıldı ve savaş sonrası eğitim sisteminde büyük bir gelişme gözlendi. Savaş sırasında birçok okulun zarar gördüğü belirtiliyor.

Enerji

İşgal sonrasında ortaya çıkan enerji sorunu, ülkenin kuzeyinde ve güneyinde büyük ölçüde çözüme kavuşurken, ülkenin orta kesimlerinde vebaşkent Bağdat'ta halen sıkıntı çekiliyor. ABCNEWS'in elektrik hizmetleriyle ilgili gözlemlerinin resmi açıklamalarla uyuştuğu dikkat çekerken, durum, ülkenin kuzey ve güneyinde "daha iyi", orta kesimlerde ise "daha kötü" olarak nitelendirildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100