02 Şubat 2006 Perşembe 00:00
?İran'ı durdurmaya kararlıyız'
ABD Başkanı Bush, Kongre'nin özel oturumunda konuştu. Yeni hedefin İran olduğunun net mesajlarını veren Bush, Hamas'ı da uyardı ~|~

Başkan Bush Amerika'nın dünya sorunlarıyla yakından ilgilenmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

Bush Kongre'nin özel oturumunda yaptığı televizyonlardan naklen yayınlanan yıllık geleneksel Birliğin Durumu konuşmasında dış ilişkiler, terörle mücadele, ekonomi ve enerji alanında bağımlılığa son verme gibi alanlarda hedeflerini açıkladı.
Başkan Bush konuşmasına, dün ölen, Amerika'nın önde gelen medeni haklar savunucularından Rahip Martin Luther King'in eşi Coretta Scott King'i anarak başladı.

Bush'un özgürlük yaklaşımı
Amerika'nın dünyada diktatörlükleri sona erdirme hedefine bağlı olduğunu vurgulayan Bush, teröristlerin sürekli çaba harcadığı bir dönemde Amerika'nın taahhütlerinden vazgeçip sınırları içinde kendini dünyadan tecrit etmekle güven içinde olamayacağını belirtti. Bush şöyle konuştu:
"Diktatörlükler teröristleri barındırır, radikal akımları ve nefreti körükler, kitle imha silahlarıyla yıkım peşinde koşar. Demokrasilerse insan haklarına ve komşu ülkelerin haklarına saygı gösterir, nefretin yerini umudun almasını sağlar, terörle mücadele eder. Bu yüzden dünyada özgürlüğe, demokrasiye doğru atılan her adım, Amerika'nın da güvenliğini güçlendirir. Özgürlük ve demokrasi artık bir hayal değildir. 1945'te dünyada sadece 20 civarında demokratik ülke vardı. Bugün bu sayı 122'ye ulaştı. 2006'da dünya nüfusunun yarısı demokratik ülkelerde yaşıyor. Suriye, Burma, Zimbabwe, Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerde yaşayan öteki yarıyı da unutmayacağız. Bu dünyada barış ve adalet için o insanların da özgürlüğe kavuşması şarttır."

Konuşmayı izleyen kabine üyeleri

Bush'un konuşması, son kamu oyu yoklamalarında, halktan gördüğü desteğin yüzde 39 gibi düşük bir orana indiği bir döneme rastlıyor. Bu yıl Kasım ayında yapılacak Kongre seçimlerinde Başkanın Cumhuriyetçi Partisi Kongre'de sahip olduğu çoğunluğu koruyabilmek için mücadele edecek.

Başkan Bush konuşmasında radikal İslam'ın, hedeflerine ulaşmasına izin verdiği takdirde Amerika'nın, dünyaya, kendi ideallerine inanmadığı şeklinde bir mesaj vermiş olacağını söyledi. Başkan şöyle dedi:
"Bazıları özgürlüğe karşı mücadele ediyor, tepki gösteriyor ama bu tepki ve muhalefetin temel kaynaklarından biri radikal İslam'dır. Bazılarının asıl amacı bir dini terör ve ölüm ideolojisi haline dönüştürmektir. Bin Ladin gibi teröristler kitleleri öldürmeye kararlıdır ve hepimiz onların tehditlerini ciddiye almak zorundayız. Bu teröristler bütün Ortadoğu'da totaliter bir sistem kurmak istiyor ve kitle imha silahları edinmeye çalışıyorlar. Irak'ta iktidarı ele geçirmek, bu ülkeyi Amerika ve dünyaya saldırılar düzenlemek için kullanmak istiyorlar. Buna fırsat vermeyeceğiz."

Ortadoğu'ya ilgimiz sürecek

Bush Amerika'nın Orta Doğu'da demokratik reformları desteklediğini vurguladı. ABD Başkanı İran ve Suriye'den sözederken, İran'ın terörü desteklemeye devam ettiğini, Suriye'de demokrasi olmadığını söyledi.

Bush dünyanın İran'ın nükleer silah sahibi olmasına izin vermemesi gerektiğini vurguladı; İran'ın dinadamlarından oluşan küçük bir grup elitin elinde rehin olduğunu ve Amerika'nın İran halkının kendi geleceğini tayin hakkına saygı duyduğunu bildirdi.
Bush, Filistin seçimlerini kazanan Hamas örgütünün İsrail'i tanıması, silahlarını bırakması, terörizme reddetmesi ve kalıcı barış yönünde çalışması gerektiğini belirtti. Başkan, Mısır hükümetinin barışçı muhalefete izin vermesi gerektiğini söyledi; Bunun radikalizmi çekici olmaktan çıkaracağını bildirdi.

Teröristleri yenmenin yolu

Başkan, sorunlu bölgelerde ve Ortadoğu'da ekonomik ilerleme yolunda adım atılmasının demokrasiyi teşvik için en iyi yol olduğunu söyledi. Bush, terörün de ekonomik kalkınmayla zayıflatılacağını savunurken şunları söyledi:
"Terörle mücadelemiz sadece askeri yollarla yapılmıyor. Teröristleri yenmenin tek yolu, nefret ve korkunun yerini alacak umudu ve siyasi özgürlüğü sunmaktır. Amerika bütün Ortadoğu'da demokratik reformu destekliyor. Dünyadaki tehlikeleri yenmek için ekonomik ilerlemeyi sağlamalı, hastalıklarla mücadele etmeli, umutsuz bölgelerde umut ışığını yakmalıyız."
Suudi Arabistan'ın reform yolunda ilk adımları attığını belirten Bush bu yöndeki çabaların devam etmesi gerektiğini söyledi.
Amerika'nın terör şebekelerinin peşinden gitmeye devam ettiğini söyleyen Başkan, Amerikan kuvvetlerinin birçok terörist lideri öldürdüğünü ya da yakaladığını belirtti "diğerlerinin de zamanı gelecektir" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100