07 Temmuz 2014 Pazartesi 00:06
IŞİD yıkılmaya gebe
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğünde Irak’ta patlak veren “IŞİD isyanın” ortak hedefi “Maliki’yi devirerek, Bağdat’ı ele geçirmek”. Bazı gruplar arasında oluşan “pragmatik işbirliğinin ise güç mücadeleleri nedeniyle yıkılmaya gebe olduğu belirtiliyor. SETA tarafından hazırlanan “Irak’ta İsyan’ın Haritası: Silahlı Gruplar” raporu bölgede de IŞİD dışındaki sözde Sünni örgütleri ve bu örgütlerin nihai amaçlarını masaya yatırıyor. Raporda yer alan haritada ise silahlı grupların Irak’ın hangi bölgelerinde etkin olduğu gösteriliyor. Suriye’deki iç savaşın etkilerinin Irak’ı her geçen gün daha fazla mezhepsel bir güç mücadelesinin içine çektiği vurgulanan raporda, 2014’te icra edilen meclis seçimlerini yine Maliki’nin kazanmasının, Ramadi ve Felluce gibi kentlerde IŞİD ile birlikte harekete geçen yapılanmaları silahlanmaya ve saldırılar düzenlemeye ittiği ifade ediliyor. Irak’ta 11 Haziran’da güçlü bir ivme kazanan “IŞİD isyanı”, ülkenin kuzeyindeki en büyük şehir olan Musul’u ele geçirmiş ve Sünni Arap çoğunluğun yaşadığı Ninova, Anbar, Diyala ve Selahaddin eyaletlerinin önemli bir kısmında da Merkezi Irak Ordusu’nu çıkarmayı başarmıştı.
Raporun yazarı Can Acun, yaptığı açıklamada, Irak’taki gelişmelerin sadece IŞİD ve terör üzerinden okunmasının yanlış olacağını belirterek, ülkede şu anda mobilize olmuş ve sahada birçok noktayı kontrol eden “IŞİD isyan”ın diğer temsilcileri Ensar El-İslam, Nakşibendi Ordusu, Irak İslam Ordusu, Irak Aşiret Devrimcileri Askeri Konseyi ve 1920 Devrim Tugaylarının da kuruluş süreci, felsefesi ve etkinlik alanlarının değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğini ifade ediyor. Acun, diğer silahlı grupların, komuta kontrol yapıları ve savaş kabiliyetleri açısından IŞİD kadar profesyonel olmamakla birlikte sahada yine de önemli ağırlıkları olduğuna dikkati çekiyor.

Biat isteyen IŞİD, çatışmalara zemin hazırlıyor

IŞİD de dahil olmak üzere tüm örgütlerin yaşanan süreçte kendi gücünün daha fazla olduğunu yansıtmaya çalıştığına dikkati çeken Acun, “IŞİD dışındaki bu yapılanmalar içinde özellikle Ensar El-İslam’ın belli alanlarda etkinlik sağladığını görüyoruz. Kürt bölgelerine yakın sınır hatlarında önemli bir etkinlik sağladılar. Irak ordusunun Dicle kuvvetlerinden önemli ganimetler elde ettiler. İdeolojik arka planı açısından ise El-Kaide’ye dayanan bir yapılanma” yorumunu yapıyor.
Nakşibendi Ordusu’nun temel özelliğinin ise eski Baas unsurlarını içerisinde yoğun biçimde barındırması olduğunu anlatan Acun, bu nedenle grubun eski ordu birikimlerine sahip olduğunu ifade ediyor.
Acun, Irak Aşiret Devrimcileri Askeri Konseyinin ise belki de en fazla insan unsurunu barındırdığını ancak komuta kontrol açısından diğer grupların oldukça gerisinde olduğunu da kaydediyor.
IŞİD ile El-Kaide’ye yakınlığıyla bilinen Ensar El-İslam’ın rekabete açık olduğuna değinen Acun, IŞİD’in Irak’ta “hilafet devleti” kurduğunu ve örgütün lideri Ebubekir el-Bağdadi’yi de “halife” ilan ettiğini hatırlatıyor. Bağdadi’nin kendisine biat istemeye başladığını söyleyen Acun, “Bundan dolayı bazı yerlerde de bu gruplar arasında kısmi çatışmalar yaşandığını biliyoruz” ifadesini kullanıyor.

Diğer silahlı gruplarla da çatışacak

Raporda, silahlı gruplarla IŞİD’in aralarındaki ilişkinin niteliğinin tam olarak bilinmese de yer yer organize biçimde hareket ettikleri belirtilerek, IŞİD’in başka gruplara “şimdilik” daha müsamahakar davrandığı ve girişilen terör eylemlerinde işbirliğini benimsediği vurgulanıyor. “Bu işbirliğinin ne kadar sürdürülebilir olduğu” sorusunu dile getiren Acun, IŞİD’in yapı itibarıyla mutlak itaat ve tahakkümü arzulayan bir örgüt olduğunu hatırlattı. Acun, yakın bir gelecekte diğer silahlı grupların biatını isteyeceğini ve karşı çıkanlarla da çatışmaya girmesinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. AA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.