09 Aralık 2005 Cuma 00:00
Isınmaya küresel arayış
Küresel ısınmayla mücadele yöntemleri hakkında ABD ile uluslararası topluluk arasındaki derin uçurum, Kanada'nın Montreal kentinde süren BM iklim değişikliği konferansında daha da su yüzüne çıktı ~|~ ABD, Kanada'nın iklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası topluluğun saflarında yer alma çağrısını reddetmesi ve bu yönde yapılacak görüşmelerde yer almayacağını açıklamasıyla bir kez daha tümdünyanın eleştiri oklarına hedef oldu.
Kyoto sözleşmesini ABD gibi onaylamayan Avustralya'nın bile Kanada'nın önerisine sıcak baktığını açıklaması, küresel ısınmayla mücadelede dünya genelinde bir bilincin oluşmaya başladığını gösterirken, ABD bu konuda uzlaşmaz tavrını sürdürüyor.
Avrupa Birliği de, konferansta iklim değişikliğiyle mücadelede uzun vadede küresel işbirliğine ilişkin görüşmelerde "gelişme sağlanmasını" daha önceden kabul ettiğini açıkladı.

Aralarında 3'ü Nobel ödüllü 25 Amerikalı ekonomist de, ABD'yi, giderek daha tehlikeli hale gelen iklim değişikliğiyle "saldırgan birşekilde" mücadeleye çağırdı.
Dünyaca ünlü ekonomistler tarafından ABD Başkanı George W. Bush'unyanı sıra önde gelen Amerikalı yöneticilere gönderilmek üzere kaleme alınan ve konferansta açıklanan mektupta, ekonomistler, "ABD'nin seraetkisine yol açan gazların salımını kontrole başlamasının önemli hale geldiğini" belirttiler.

ABD'nin önde gelen üniversitelerinde görev yapan ekonomistler, çevreyle ilgili siyasetlerin ekonomik etkisine dikkati çekerek, iklim değişikliği ve sonuçları nedeniyle ödenecek bedelin giderek arttığına işaret ettiler.
Bu arada, konferansa katılan Fransa Çevre Bakanı Nelly Olin de, ülkesinin, sera etkisine yol açan gazların salımının azaltılması konusunda hala tereddütleri bulunan ülkeleri teşvik için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu bildirdi.
Kyoto sözleşmesini onaylayan Fransa'nın Çevre Bakanı Olin, basın toplantısında, "Hiç kimseyi yolun kenarında bırakmamaya çalışmak gerek. Müzakerelere ve etrafımızda daha çok ülke bulunması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Olin, bu amaçla, bugün Çin, Hindistan, Brezilya ve Amerikalı muhataplarıyla ikili görüşmeler yapacağını bildirdi.

Kyoto sözleşmesine taraf olmayan ve 2015'te yerküreyi en çok kirleten ülkelerden birisi olacak Çin ise iklim değişikliğiyle mücadelenin geleceği konusunda "giderek artan bir uluslararası işbirliğine" hazır olduğunu açıkladı.
Konferansa katılan Çinli yetkililer, kuzey ve güney yarıküre arasındaki farklılıkları da göz önüne alacak mekanizmalar çerçevesindegiderek artan bir uluslararası işbirliği sağlanmasına gereksinim olduğunu belirttiler.
Öte yandan, yeryüzünün savunucuları, BM iklim konferansının binlerce katılımcısının, toplantıların yapıldığı yerlerde çöplerini  ve diğer atıklarını herhangi bir kaygı duymadan gelişigüzel atmaları bir tezat oluşturdu.
Konferansı izleyen basın mensupları, organizatörlerin kağıt, plastik ve cam gibi atıkların ayrı ayrı atılması için gerekli kutularıyerleştirmelerine karşın, katılımcıların bu konuda hiçbir katkıda bulunmadıklarını kaydettiler.
 İki haftadır süren, yarın sona erecek konferansta sadece BM, yaklaşık 10 bin katılımcıya 3,4 milyon sayfa kağıt dağıttı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.