07 Haziran 2012 Perşembe 10:37
İsrail hak hukuk tanımıyor

YENİ MESAJ - İSTANBUL

Uluslararası Af Örgütü, “Adalet Özlemi: İsrail Tarafından Yargılama Olmaksızın Tutulan Filistinliler” adlı raporunu yayınladı. Rapor, keyfi gözaltı ile ilişkili gerçekleşen insan hakları ihlallerini belgeliyor. Bölgenin İngiliz kontrolünde olan zamanından kalma uygulama, herhangi bir suçlama ya da yargılama olmaksızın askeri emirlerle sonsuza kadar yenilenebilen gözaltılara izin veriyor.

Rapor ayrıca İsrail'e İşgal Altındaki Filistin Toprakları'ndaki eylemcilerin yasal ve barışçıl eylemlerini bastırmak için bu uygulamaya başvurmaya bir son vermesi çağrısında da bulunuyor. Sadece barışçıl bir şekilde ifade ve toplanma özgürlüklerini kullandıkları için tutulan düşünce mahkûmlarının derhal ve koşulsuz bir şekilde serbest bırakılması talep ediliyor.

Zulmün bin bir türü

İdari gözaltında bulunanlar -diğer birçok Filistinli mahkûm gibi- gözaltı süreleri boyunca zalimane ve onur kırıcı muamelelere maruz kalmanın dışında, açlık grevleri ve diğer protestolara ceza teşkil etmesi için işkence kullanımı ve sorgulama sırasında diğer kötü muameleler şeklindeki hak ihlallerine maruz bırakılıyor. Buna ek olarak keyfi olarak gözaltında tutulanlar ve aileleri, ne kadar süreliğine özgürlüklerinden mahrum bırakılacaklarını bilmeme muğlaklığı ve tam olarak hangi sebeple gözaltında olduklarını bilmeme adaletsizliği ile yaşamak zorunda. Filistinli diğer mahkûmlar gibi, idari gözaltında tutulanların da ailelerinin ziyaretleri engellendi, zorla transfer ya da sınır dışı edildi, bazıları da hücre hapsine maruz kaldı.

Bu çerçevede raporda şu görüşler öne çıkarılmaktadır: “Bu uygulamalar İsrail'in uluslararası insan hakları hukuku ve uluslararası insancıl hukuk uyarınca sahip olduğu yükümlülükleri ihlal etmektedir. İsrail'in, davaların kanunlar tarafından belirtilen esaslara uygun olarak yürütülmesi, adil yargılanma hakkını sağlamak ve gözaltındakilerin kötü muamele ile işkenceye maruz kalmalarına son vermek gibi görevleri vardır.

İsrail, Filistinli tüm mahkûmların ve gözaltındaki bireylerin aileleri tarafından ziyaret edilmesine izin vermeli, zorla transfer ve sınır dışı edilmelere son vermeli. Aynı zamanda İsrail, hak ihlallerini araştırma, sorumluları adalete teslim etme ve mağdurlara tazminat sağlamakla da yükümlüdür.”

Üniversite öğrencileri de gözaltında

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Ann Harrison, “On yıllardır Uluslararası Af Örgütü, İsrail'den keyfi gözaltı uygulamasına bir son vermesini, gözaltındaki bireyleri serbest bırakmasını ve gözaltındaki bireyleri serbest bırakması ya da onları uluslararası düzeyde tanınan bir suçla suçlamasını ve uluslararası standartlara uygun bir şekilde yargılamasını talep etti” açıklamasında bulundu.

Nisan sonuna gelindiğinde en az 308 Filistinli idari gözaltındaydı, bunların 24'ü aralarında sözcüsü Aziz Düveyk'in de bulunduğu Filistin Yasama Konseyi üyesiydi. Velid Hanatşe ve en az dört gazetecinin yanı sıra üniversite öğrencileri ve akademisyenler gibi insan hakları savunucuları da cezaevinde bulunuyor. Kadir Adnan ve Hana Şelebi gibi idari gözaltında bulunan bireylerin uzatılmış açlık grevleri, idari gözaltı sorununu bu yılın başında uluslararası alana taşımıştı. Adnan ve Şelebi'nin şiddet yanlısı olmayan protestolarının ardından 17 Nisan 2012'de toplu bir açlık grevi başlamıştı. Açlık grevine cezalarını çeken ya da davalarını bekleyen, İsrail cezaevlerinde bulunan tahmini 2000 kadar Filistinli mahkûm katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.