07 Şubat 2002 Perşembe 00:00
İşte Bush'un Şer Ekseni
ABD Dışişleri Bakanı Powell, Başkan Bush'un Şer Ekseni olarak tanımladığı ülkeler ile görüşmeye hazır oldukları mesajını verirken Pentagon yetkilileri bu ülkelere karşı temkinli yaklaştıklarını vurguluyorlar

ABD Başkanı George Bush'un "şer ekseni" olarak tanımladığı Irak, İran ve Kuzey Kore'nin, çeşitli istihbarat ve ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) belgelerine göre silah kapasiteleri ile terörizmle bağlantıları şöyle:

KUZEY KORE
Toplu İmha Silahları

Amerikan istihbaratı, Kuzey Kore`nin bir ya da iki nükleer silaha yetecek ölçüde plutonyuma sahip olduğuna inanıyor. Kuzey Kore`nin, şarbon, kolera ve veba gibi salgın hastalıklara yol açan biyolojik ve kimyasal silah bulundurabileceği belirtiliyor.

Füzeler
Kuzey Kore`nin yüzlerce Scud ve No Dong balistik füzeleribulunuyor. No Dong füzesinin yaklaşık 1300 kilometre menzili var ve Japonya`ya kadar ulaşabiliyor. Taepo Dong 1 füzesi 2 bin 735 kilometre menzili var. Kuzey Kore`nin, Alaska ya da Havaii`yi vurabil~|~ecek kapasitede, 10 bin kilometre menzilli Taepo Dong 2 füzesini de geliştirdiği belirtiliyor. ABD`yi vurabilecek menzilde ve hafif ağırlıktaki çeşitli füzelerin de planının çizilmeye başladığı belirtiliyor.

Terörizm
ABD, teröre destek veren ülkeler listesinde Kuzey Kore`yi de işaret ediyor. Bununla beraber büyük terör örgütlerinin bu ülkeyle ilgili bilinen bir ilişkisi bulunmuyor.

Üretim
Kuzey Kore`nin, büyük çapta silah üretimi bulunuyor ve füze teknolojisini Pakistan ve İran`a aktarıyor. Çin`den teknoloji alan Kuzey Kore`nin Rusya ile silah satışında çerçeve anlaşması var.

Genel Görünüş
Kuzey Kore, ABD ile müzakereler devam ettiği sürece gelecek yıla kadar füze deneme uçuşlarını askıya aldı. Plutonyum üretme faaliyetlerini de dondurdu.

IRAK
Toplu İmha Silahları

Körfez Savaşı`nda büyük ölçüde tahrip olmasına karşılık Irak`ın nükleer, biyolojik ve kimyasal silahları bulunuyor. Amerikalı yetkililer, Irak`ın yabancı desteğe ihtiyaç duyduğunu ve en az 5 yıl içinde yeterli füze gereçleri ve nükleer silah üretebileceğini sanıyor.

Amerikalı istihbarat yetkilileri, Irak`ın biyolojik ve kimyasal silahlara sahip olduğuna inanıyor, ancak 1998 yılından bu yana ülkeye BM denetçileri sokulmadığı için kanıt gösteremiyor. Şarbon hastalığı, gıda zehirlenmesine yol açan toksin ve kanser yapıcı toksik maddeye neden olan biyolojik silahlar bulunduran Irak`ın kimyasal silahlara da sahip olduğu belirtiliyor. Irak, ülkenin kuzeyinde Kürtler ile İran`a karşı daha önce kimyasal silah kullanmıştı.

Füzeler
Irak`ın mühtemelen eski tip birkaç Scud füzesi bulunuyor.145 kilometre uzağa fırlatılabilen kısa menzilli balistik füzeleri bulunan Irak`ın daha uzaktaki hedefleri kolayca vurabileceğine inanılıyor.

Terörizm
Ebu Nidal örgütünün burada üslenmesiyle birlikte Irak teröristlere destek veriyor.

Üretim
BM silah ambargosu, Irak`ın silah sistemi ithal etmesini önlemeyi büyük ölçüde başardı.

Genel Görünüş
Silah ambargosu kaldırılırsa Irak`ın muhtemelen Kuzey Kore`nin desteğiyle uzun menzilli füzelere sahip olabileceği belirtiliyor.

İRAN
Toplu İmha Silahları

İran, Rusya`dan nükleer teknoloji almaya çalışıyor. Küçük çapta biyolojik silahlara sahip olan İran`ın kimyasal malzeme stoku bulunuyor.

eler
Yüzlerce Scud füzesi ve Çin malı kısa menzilli balistik füzeleri bulunan İran`ın, İsrail ve Suudi Arabistan dahil, 1300 kilometre menzildeki hedeflere ulaşabilecek birkaç Şahab?3 füzesi konuşlandırmış olabileceği belirtiliyor. İran`ın, Kuzey Kore`nin TaepoDong füzesi tarzında iki füze geliştirdiğine inanılıyor ve bu füzelerin ABD`de olmasa da Avrupa`daki hedefleri vurabilecek kapasitede olduğu kaydediliyor.

örizm
Hizbullah`ın baş destekçisi olan İran, diğer örgütleri desteklemekle de suçlanıyor. Amerikalı yetkililere göre, birkaç El Kaide askeri Afganistan`dan İran`a kaçtı.

Üretim
İran, Çin`den aldığı yardımla beraber Rusya ve Kuzey Kore`den daha büyük yardım alıyor.

Genel Görünüş

Amerikalı yetkililer, İran`ın 2015 yılına kadar, ABD`ye ulaşabilecek kapasitede füzelere sahip olacağına inanıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100