28 Şubat 2011 Pazartesi 00:00
Kaddafi'nin Libya'sı
Petrol zengini Libya, dünyanın 12'inci büyük petrol ihracatçısı, her aileye 400 dolarlık yardım yapılacağını da duyuran Kaddafi yine de halkını fakir bırakmakla suçlanıyor ~|~


YENİ MESAJ ? İSTANBUL

Libya'yı yorumlayan uzmanlar, Kaddafi'nin halkını fakir bıraktığını ve protestoların bu şekilde başladığı gibi yorumlar yaparken ülkenin ekonomik verileri bunu doğrulamıyor. Ülkenin ihracatı 2006 verilerine göre 37,02 milyar dolar, ihracat kalemini ham petrol ve arıtılmış petrol ürünleri oluşturmaktadır. İhracat ortakları içerisinde Türkiye'nin payı %6,2. Libya'nın ithalatı ise 14,47 milyar dolar, ithal ettiği ürünler makine, taşıt ekipmanları, gıda ve sanayi malları. İthalat ortakları içerisinde Türkiye'nin payı ise %4,8. Görüldüğü gibi Libya'nın ihracatı, ithalatından fazla. Petrol zengini Libya, dünyanın 12'inci büyük petrol ihracatçısı. Dünya Bankası'na göre, bu ülkede gayrisafi yurtiçi hasılanın yarısından fazlası petrol ve doğalgaz sektöründen geliyor. Libya'da protesto gösterileri ve çatışmalar öncesinde, ekonomide patlama da yaşandı. Uluslararası Para Fonu IMF'ye göre, bu ülkenin ekonomisi geçen yıl yüzde 10,6 büyüdü. Libya lideri Muammer Kaddafi olayların yatışması için ekonomik bir adım da atmış ve devlet televizyonu, gıda fiyatlarındaki artışın göz önünde bulundurulduğunu ve her aileye 400 dolarlık yardım yapılacağını duyurmuştu. Bu arada kamu çalışanlarının bir bölümünün maaşlarına da yüzde 150 zam yapılacağı bildirilmişti.

Fransa, Kaddafi'nin mal
varlığını araştıracak
Diğer taraftan Fransız yetkililer, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, ülkede mal varlığı olup olmadığının araştırılmasını kararlaştırdı. Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün Fransa Şubesinin yaptığı başvuruyu inceleyen savcılık, Kaddafi ve ailesinin mal varlığıyla ilgili bir ön soruşturma başlatılmasına karar verdi. Kuruluş, tespit edilmesi halinde Kaddafi'nin Fransa'daki mal varlığının dondurulmasını talep ediyor. Söz konusu kuruluşun şikayeti üzerine, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in de Fransa'daki mal varlığının araştırılması kararlaştırılmıştı. Fransa, Tunus'un devrik lideri Zeynel Abidin Bin Ali'nin mal varlığının tespiti için daha önce bir soruşturma başlatmıştı.

Obama Kaddafi'yi hedef alıyor
Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, Libya'daki karışıklığın, ABD'nin ulusal güvenliği ve dış politikası için olağanüstü tehdit oluşturduğunu söyledi. Libya ile ilgili yaptırımları içeren bir başkanlık kararnamesi imzalayan Obama, yaptığı açıklamada, Libya lideri Muammer Kaddafi yönetimini hedef alan tek taraflı yaptırımların amacının Libya halkına ait varlıkları korumak olduğunu belirtti. Obama, Kaddafi hükümetinin uluslararası normlar ve ortak kuralları ihlal ettiğini ve yaptıklarından sorumlu tutulması gerektiğini kaydetti. Obama'nın imzaladığı yaptırımlar çerçevesinde, Kaddafi ve 4 çocuğunun ABD'deki mal varlıkları donduruluyor.

Libya'yı tanıyalım
Konum   : Kuzey Afrika
Yüzölçümü  : 1,759,540 km²
Nüfus   : 5,900,754 (2006)
Nüfus artış oranı : %2.3   
Sınır komşuları : Cezayir, Cad, Mısır,    Nijer, Sudan, Tunus
İklimi   : Kıyı boyunca Akde    niz iklimi, iç kısımlar    da kuru ve sert  çöl     iklimi görülür.
Arazi yapısı  : Çoğunlukla çorak     topraklar, düz ve dal    galı ovalar,
   platolar, çukurlar yer     alır.
Doğal kaynakları : petrol, doğal gaz,     alçıtaşı
Arazi kullanımı : İşlenebilir arazi: %1.03
Doğal afetler  : Kum fırtınaları
Nüf. etnik dağılımı : Berber ve Araplar     %97, Yunanlar, Mal    talılar, İtalyanlar,
   Mısırlılar, Pakistanlı    lar,Türkler, Hintliler,
   Tunuslular
Din   : Sünni Müslümanlar     %97
Okur yazar oranı : %82.6

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137