28 Nisan 2016 Perşembe 14:21
Kanada’da Müslümanlar endişeli
Merkezi Toronto’da bulunan Environics Institute isimli sosyal araştırmalar merkezince ülke genelindeki 600 Kanadalı Müslüman’la görüşülerek gerçekleştirilen "Kanada’da Müslümanlar-2016" anketinin sonuçları açıklandı. Merkez tarafından geçen yıl kasım ayında başlanan ve geçen şubat ayında tamamlanan anket çalışmasında, Müslüman Kanadalıların yüksek oranda ülkeye bağlı oldukları belirtildi. Buna göre, 2006 yılında Kanadalı Müslümanların yüzde 73’ü Kanadalı olmaktan “çok gurur” duyarken, bu oran son ankette yüzde 83’e çıktı. Müslüman olmayan Kanadalıların ise yüzde 73’ü Kanadalı olmaktan “çok gurur” duyduklarını beyan ettiler. Genç yaştaki Müslümanların dini kimliklerine kendilerinden yaşça büyük olan Müslümanlardan daha bağlı oldukları sonucuna ulaşılan ankette, aynı yaş grubu gençlerin ayrımcılıkla ilgili endişe taşıdıkları ve daha kötümser oldukları kaydedildi. 10 yıl önce yapılan aynı araştırmanın devamı olarak düzenlenen anketin sonuçları, Müslüman Kanadalıların giderek Kanada toplumuna daha geniş kapsamda entegre olduğu şeklinde değerlendirildi.

Endişe nedeni ayrımcılık

Araştırmaya göre, Müslüman Kanadalı katılımcıların yüzde 30’u son 5 yılda dininden, etnik kökeninden ya da kültürel değerlerinden dolayı ayrımcılık yaşadığını belirtirken, bu oranın genel nüfusta belirtilen ayrımcılık bildirilerinden çok daha yüksek olduğu görüldü. Buna göre, genel toplumda yaşanan ayrımcılık ve Müslümanlara karşı sergilenen davranışlar en önemli sorun olarak öne çıktı. Katılımcıların yüzde 62'si Müslümanlara karşı ayrımcılıktan dolayı endişe duyarken, yüzde 35'i son 5 yılda ayrımcılık ya da haksız davranışa maruz kaldığını, yüzde 35'i bir sonraki nesil Müslümanların daha çok ayrımcılığa uğrayacağını düşündüğünü belirtiyor. Ankete katılan Müslüman Kanadalılar, hem Müslüman hem de Kanadalı olmanın kişisel kimlikleri için çok önemli olduğunu ifade ederken, yüzde 84’ü dinin, yüzde 81’de uyruğun çok önemli olduğunu bildirdi.  Ankete katılan genç Müslümanların yüzde 61’i Müslüman olmanın onlar için çok önemli olduğunu belirtirken, yüzde 6’si Kanadalı olmayı önemsedi. Ayrıca, 2006 da yapılan ankete oranla dini etkinliklere katılım oranı 6 puan artış gösterdi ve Müslümanların yüzde 48’inin haftada bir ya da daha fazla kez camiye veya toplum merkezlerine gittiği ortaya çıktı. 


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.