Bu haber kez okundu.

Kısa dünya turu haberleri
Azeriler affı tartışıyor

Azerbaycan`da ana muhalefet konumundaki Musavat Partisi Genel Başkanı İsa Kamber, 18 Ekim devlet bağımsızlık günü dolayısıyla çıkartılan af kararını genelde olumlu bulduklarını belirtti. Muhalefet partilerinin bir bölümü tarafından oluşturulan Demokratik Kongre toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kamber, af kararıyla eski polis birliği (OMON) üyelerinin serbest bırakılmalarını desteklediklerini, ancak affın siyasi tutukluları da kapsaması gerektiğini kaydetti. Demokratik Kongre toplantısında 27 Ekim`de düzenlenecek miting ve seçim sistemi gibi konular üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarınıifade eden Kamber, muhalefetin güç birliği yapma eğiliminde olduğunu söyledi.

La Libre Belgique: İrlandalılar aldatıldı

Belçika`nın yüksek tirajlı muhafazakar gazetesi La Libre Belgique, Brüksel Üniversitesi Ekonomi Profesörü Victor Ginsburgh`un ``İrlandalılar, referandumda hatalı oy kullandınız, çünkü Brüksel`deki AB, sizi, hiçbir şey anlamaya~|~n aptallar yerine koydu`` yorumuna yer verdi. ``Brüksel`deki Avrupa bir demokrasi değil. Sizin ilk oylamanıza saygı göstermedi. Seçime saygısı olmayan, seçilerek göreve gelmemiş birkaç memurun tuzağına düştünüz`` diyen Prof. Ginsburgh, yorumunda şugörüşlere yer verdi: ``Yanlış oy kullandınız, çünkü Nice Antlaşması kötü bir antlaşmadır. Yüzde 17`lik azınlığa, yüzde 40`lık temsil hakkı vermektedir. Yanlış oy kullandınız, çünkü ekonomik durum belirsizdir ve 10 yeni üyenin katılımına hazır olmayan AB, bu belirsizliği daha da artıracaktır.``

AB Kore'ye yanaşıyor

Avrupa Birliği, nükleer silah programlarını aksi yöndeki taahhütlerine rağmen sürdürdüğü ortaya çıkan Kuzey Kore ile ilişkilerini gözden geçiriyor. 1994'te varılan bir anlaşma uyarınca Kuzey Kore, 2 nükleer enerji santrali kurulması için verilecek yardım karşılığında nükleer silah programını durdurmayı kabul etmişti. Avrupa Birliği'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Komisyon Üyesi Chris Patten, Pyongyang yönetimi bu çalışmalarını durdurduğu yolunda garanti vermedikçe projelere desteği sürdürmenin kendileri için zorlaştığını söyledi. AB şu ana dek projeye 100 milyon doların üzerinde yardım sağlamıştı.

Solana Irak tasarısından memnun

AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, ABD`nin yeni Irak tasarısının, BM Güvenlik Konseyi`nde destek görebilecek ve doğru yönde atılmış bir adım olduğunu bildirdi. Solana, AB dışişleri bakanlarının Lüksemburg`taki toplantısı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ``olayların, bir karar üzerinde anlaşmaya kadar gideceği izlenimini edindiğini`` söyledi. Irak konusunda İngiltere ile Fransa arasındaki görüş ayrılıklarınada değinen Solana, BM Güvenlik Konseyi`ndeki görüşmelerin, Avrupa`nın,ABD`nin Irak konusunda tek yanlı hareket etmesini önleme çabalarının bir sonucu olarak görülmesi gerektiğini kaydetti.

Frank?Mübarek görüştü

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile ABD'nin Merkez Karargahı Komutanı Orgeneral Tommy Franks'in biraraya geldiği bildirildi. MENA haber ajansının haberinde, Mısır Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Tantavi ve ABD'nin Mısır Büyükelçisi David Welch'inde de katıldığı görüşme hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi. Dün Ankara'da temaslarda bulunan Tommy Franks, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile görüşmüştü. Mısır'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda Tommy Franks, Türkiye'den herhangi bir talep talepte bulunmadığını söyledi.

Operasyon hız kesmiyor

Filipinler'in Basilan adasında askeri güçlerin düzenlediği operasyonda Ebu Sayyaf örgütüne mensup 3 kişi ölü ele geçirilirken bir asker hayatını kaybetti. Basilan'daki askeri kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, askerlerin, Sumisip kenti yakınlarındaki Pamatsakin'de bulunan bir militan kampına saldırı düzenlediği belirtildi. Çıkan çatışma sonucu, 3 muhalif ile bir askerin hayatını kaybettiği ifade edildi. ABD ve Filipin hükümetlerinin, Usame bin Ladin'in örgütü El Kaide ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle suçladığı Ebu Sayyaf grubu mensupları, Amerikalıları kaçırmak ve öldürmekle itham ediliyor. ABD ile ortak düzenlenen operasyonların ana hedefinin İslami kimlikli örgütlerin oluşturması gözlerden kaçmıyor.

BM Mülteci kuruluşu zorda

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), para ihtiyacı içinde bulunduğunu, bağışların gelmemesi halinde dünya çapında yardım programlarını kesmek zorunda kalacağını bildirdi. BMMYK sözcüsü Ron Redmond, bağışçılar söz verdikleri parayı vermezlerse, gelecek ay Kafkaslar`da mülteci çocuklara giysi, Kosova`daki mültecilere odun ve Eritre`dekilere içme suyu yardımını kesmek zorunda kalacaklarını söyledi. Sözcü, Tanzanya`daki kamplarda güvenliği artırma ve Tayland`da mültecileri tehlikeli sınır bölgesinden uzaklaştırma planlarını da dondurmak zorunda kalacaklarını belirtti. Redmond, yılın kalan kısmında mültecilerin asgari ihtiyaçlarını karşılamak için 80 milyon dolara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Zemin'den ABD turu

Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin, 4 günlük ziyaret için ABD`ye gitti. Jiang`ın ABD Başkanı George Bush ile Teksas`taki çiftliğinde yapacağı görüşmelerde, iki ülkenin orduları arasında ilişkilerin artırılması ve ABD`nin Çin`in ticaret fazlasından duyduğu rahatsızlık dahil, iki ülkeyi ilgilendiren konuların ele alınması bekleniyor. Devlet Başkanı Jiang Zemin, daha sonra Meksika`da düzenlenen Asya?Pasifik ülkeleri ekonomik zirvesine katılacak. Çin Komünist Partisi Genel Sekreterliği görevini Kasım`da bırakması beklenen ve gelecek yıl Devlet Başkanlığı görevi sona eren Jiang Zemin`in, böylece son kez ABD`yi ziyaret edeceği belirtiliyor. Bush, ziyaret sırasında Çin liderinden, 1994 tarihinde ABD ile imzaladığı anlaşmayı ihlal ederek nükleer silah programını devam ettirdiğini bildiren Kuzey Kore`ye karşı yardım isteyeceğini açıklamıştı.

Hindistan'da uçak düştü

Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait MİG?21 tipi askeri jet uçağı, önceki geceyarısı eğitim uçuşları yaparken düştü. Rus yapımı jet uçağıyla eğitim uçuşları sırasında Uttarlai hava şeridine iniş yapmaya hazırlanan pilotun, şiddetli rüzgar sebebiyle Rajasthan'ın Barmer bölgesinde düştüğü ve pilotun paraşütle atlayıp kurtulduğu, sağlık durumunun da iyi olduğu bildirildi.

Schröder tescillendi

Alman Federal Meclisi, 15. yasama döneminin dün yapılan 2. oturumunda, Gerhard Schröder`in başbakanlık görevini onayladı. Schröder, mecliste yapılan oylamaya katılan 599 milletvekilinden 305`inin oyunu alarak, yeniden başbakanlık görevine seçildi. Oylamada muhalefet partilerinden 292 milletvekili ``hayır`` oyu kullanırken, 2 milletvekili çekimser kaldı.

Kolombiya yine çatıştı

Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri'ne (FARC) bağlı yaklaşık 70 gerillanın öldürüldüğü bildirildi. Kolombiya ordusundan Albay Jose Edgar Herrera, dün hava kuvvetlerinin, gerilla dolu 2 kamyonu vurduğunu ve 70 kadar gerillanın öldüğünü açıkladı. Herrera, hava saldırısının, başkent Bogota'nın 300 kilometre güneybatısındaki yerlilere ait bir yerleşim birimi yakınında FARC'la askerler arasında çıkan çatışmanın ardından meydana geldiğini söyledi. Ordu açıklaması, bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmadı. Latin Amerika'nın en büyük silahlı gerilla örgütü olan Marksist FARC'ın 17 bin militanı bulunuyor.

Yunan'dan lobi atağı

Yunanistan, Kıbrıs Rum kesiminin Avrupa Birliği üyeliğiyle ilgili yaşanabilecek sorunları önlemek amacıyla harekete geçiyor. Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis'in, Aralık ayındaki Kopenhag zirvesi öncesinde Fransa, Almanya, İngiltere ve İtalya'da Kıbrıs Rum kesiminin üyeliğiyle ilgili görüşmeler yapacağı açıklandı. "Kıbrıs Rum kesiminin üyeliğiyle ilgili önümüzde ciddi sorunlar var" diyen Yunan hükümet sözcüsü Protopapas, bunları aşmak için çaba harcamalıyız" dedi. Protopapas, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis'in, Aralık ayındaki Kopenhag Zirvesi öncesinde Fransa, Almanya, İngiltere ve İtalya'da Kıbrıs Rum kesiminin üyeliğiyle ilgili görüşmelerde bulunacağını söyledi. Yunan hükümet sözcüsü, Türkiye'deki seçim sonuçları, Denktaş'ın sağlığı ve Birleşmiş Milletler'in çözüm planı gibi faktörlerin Avrupa Birliği'nin vereceği kararda etkili olacağını vurguladı.

Fransız protesto

Fransa`da, Strasbourg kenti itfaiyecileri, ``sorunlu`` mahallelerdeki gençlerin ``otomobilleri yakma modasını`` ve kendilerine yönelik saldırıları protesto etmek için kent merkezinde gösteri yürüyüşü yaptı. İtfaiyecilerin gösterisine, belediye ve tramvay sürücüleri ile yerel yöneticiler de destek verdi. Strasbourg itfaiyecileri, ateşe verilen otomobilleri söndürmek istedikleri sırada, gençlerin kendilerine yönelik saldırılarından şikayetçi. Strasbourg`da 2002 yılı başından bu yana itfaiyecilerin uğradığı saldırıların sayısının 31`e ulaştığı bildirildi.

Kıyıma bir belge daha

Bosna Hersek'in kuzeydoğusundaki Kameniça köyünde yeni bir toplu mezar bulundu. Yüz kadar kişinin kalıntıları bulunan mezarda, Bosna Savaşı sırasında öldürülen Müslümanların cesetlerinin bulunduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 200 bin kişinin hayatına malolduğu tahmin edilen Bosna Savaşı'ndan geriye kalanlar bir bir gün ışığına çıkartılıyor. Son olarak başkent Saraybosna'nın 70 kilometre kuzeyindeki Kameniça köyünde bu bölgedeki 7. toplu mezar bulundu. Uzmanlar toplu mezardaki yüz kişinin 1995'teki Srebrenitsa katliamında öldürülen Bosnalı Müslümanlar olabileceğini tahmin ediyor. 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da yapılan en büyük toplu katliam olarak tanımlanan Srebrenitsa katliamında Birleşmiş Milletler güçleri korumasındaki bölgede bulunan 8 bin Bosnalı Müslüman Sırplar tarafından öldürülmüştü. Bu güne kadar 5 bin Müslümanın cesedi bulunabildi.

Sınırda sınırlı adımlar

Pakistan, Hindistan sınırından sınırlı sayıda askerini çekeceğini açıklamasının ardından ilk hareketin Hindistan'dan gelmesini beklediğini açıkladı.

Pakistan Askeri Sözcüsü Tümgeneral Raşid Kureyşi, İslamabad'ın Hindistan yönetiminin 2 ülke arasındaki sınırdan silahlı güçlerini aşamalı çekme kararını önemsediği ve bunu "doğru yöndeki bir adım" olarak değerlendirdiğini ancak ilk hareketin Hindistan tarafından atılması gerektiğini açıkladı.

Bakanlık tarafından bildirilen açıklamaya göre Pakistan, sınırdan kademeli olarak belli sayıda asker çekeceğini açıklamış, Hindistan, bu kararden memnuniyet duyduğunu açıklamıştı. Sınırda her 2 taraftan da yaklaşık 1 milyon asker bulunuyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100