Bu haber kez okundu.

Kısa dünya turu haberleri
Gürel'e göre Türkiye yapacağını yaptı. Sıra Avrupa'da

AB konusunda 57. hükümetin çok önemli aşamalar kaydettiğine dikkati çeken Gürel, Kopenhag kriterlerinin büyük ölçüde yerine getirildiğini ve AB`den tam üyelik müzakerelerine başlaması için tarihbeklenmesinin haklı olduğunu söyledi. Gürel, ``Uygulama konusunda herhangi bir eksikliğimiz ya da sıkıntımız kalmamıştır`` dedi ve birliğin 2003 yılı içinde bir müzakere tarihi saptaması gerektiğini bir kez daha vurguladı. ``Bunun gerisinde bir karar Türkiye`yi tatmin etmeyecektir`` diye konuşan Gürel şunları söyledi: ``Kopenghag doruğunda böyle bir siyasi karar alınması için bugünden 12 Aralık`a kadar geçecek sürenin de iyi değerlendirilmesi, haklı beklentilerimizden vazgeçildiği izleniminin verilmemesi ve Türkiye`nin bundan sonra AB`ye uyum konusunda ve AB`den haklı beklentilerini elde etmek konusunda kararlılığını sürdürmesi gerekmektedir. Bundan sonraki hükümete de işte böyle bir görev düşmektedir.``

KIBRIS

Türk hükümetinin, Kıbrıs~|~ sorununa verdiği önem ve önceliğe değinenGürel, Dışişleri Bakanlığı görevine başladığında ilk yurtdışı ziyaretini KKTC`ye yaptığını hatırlattı.

Türkiye`nin, Kıbrıs sorununa adadaki iki tarafın eşit statüsüne dayanan, yeni bir ortaklık temelinde kapsamlı ve kalıcı çözüm bulunması gerektiği yönündeki tutumunu tekrarlayan Gürel, Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla Eylül ayında 4 anlaşmaimzalandığını belirterek, ``Bu anlaşmaların imzalanmasıyla birlikte KKTC ve Türkiye arasında geleceğe birlikte bakma açısından önemli aşamalar kaydedildi. Eğer gerekirse, bundan sonra da bu aşamaları dahada ileriye götürmek bundan sonraki hükümete düşer`` diye konuştu.

Rum yönetiminin AB`ye katılma çabaları karşısında Türk tarafının hukuksal ve siyasal çekincelerini temaslarında aktardıklarını ifade eden Gürel, Kıbrıs sorunu çözümlenmeden Rum kesiminin birliğe tam üyeliğinin, sadece adada değil, Doğu Akdeniz`de de istikrarsızlığa yolaçacağını belirtti. Gürel, ``AB uyarılarımızı dikkate almazsa ve buna uygun bir tutum belirlemezse, sakıncalı sonuçlar ortaya çıkacaktır`` diye konuştu.

PKK-KADEK

Terör örgütü PKK`nın adını KADEK diye değiştirmesinin örgütün terörist niteliğini değiştirmediğini belirten Gürel, ABD ve AB terör listelerine KADEK`in dahil edilmesi önündeki çabaların sürdüğünü, bundan sonra da sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

Yeni Hükümet AGSP'deGeri adım atmamalı

Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası konusunda da Ankara Metni`nin geçerliliğini koruduğunu ifade eden Gürel, ``Yeni hükümete bu zemini koruma görevi düşmektedir`` dedi.

Gürel, Ortadoğu, Afganistan, İran ve Irak politikaları konularındada Türk dış politikasına ilişkin bilgileri tazeledi.

Daha sonra soruları yanıtlayan Gürel, Başbakan Bülent Ecevit`in ``Kuzey Kıbrıs Türkiye toprağıdır`` yönündeki açıklamasına ilişkin olaraksa, KKTC`nin Kıbrıs Türkünün toprağı olduğunu, ancak adada yeni bir ortaklık kurulmadığı takdirde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin Türk toprağı olarak devam edeceğini söyledi.

AB'nin acelesi yok

AB gezisine hazırlanan AKP lideri Erdoğan'ın "önceliğimiz AB" açıklamasına AB'nin cevabı: Türkiyenin daha yapması gerekenler var.AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, ``Türkiye`ye kapılarımızı açalım, ama sadece kurallara saygı gösterirse`` dedi.

Türkiye`nin AB`ye alınması konusunda birlik içinde farklı görüşlerin olduğunu belirten Prodi, ancak Türkiye`nin Kopenhag kriterlerini siyasi ve ekonomik alanda yerine getirmesi halinde üyelikgörüşmelerinin başlayabileceğini ifade etti. Türkiye`nin önemli yasal değişiklikler yaptığını hatırlatan Prodi,``Ancak Türkiye`nin daha yapması gerekenler var, özellikle reformlarınuygulanması gerekiyor`` diye konuştu.

Adalet ve Kalkınma Partisi`nin seçimlerden zaferle çıkmasının endişe yaratıp yaratmayacağı yönündeki bir soruya da Prodi, ``Bu geçmişte kalan bir değerlendirme. Seçimden zaferle çıkanların ilk demeci (Önceliğimiz Avrupa) oldu`` cevabını verdi.

Hazırlanan Avrupa Anayasası`na ``Avrupa Hıristiyan kimliğidir`` ifadesinin alınmasının gündemde olduğunun hatırlatılması üzerine Prodi, bu düşüncenin var olmasına karşın, Hıristiyan olmayan ülkelerinbirliğe girmesinde engel oluşturmadığını söyledi. Kopenhag zirvesinde Türkiye`ye üyelik müzakerelerinin başlangıcı için tarih verilmesi konusunda temaslarda bulunmak için Brüksel`e gelecek AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan`a ``din konusunda bir talebin iletilip iletilmeyeceği`` sorusuna karşılık AB Komisyonu Başkanı, ``Dini bir bölünme faktörü olarak düşünmek, trajedi olur. Akdeniz`de halkların birlikte yaşayabilmeleri için yapılabilecek her şeyi yapacağım. Eğer diyalog olmazsa trajedi olacak. Farklı dinlerin birlikte yaşaması modern dünyanın temeli`` dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100