Bu haber kez okundu.

Kısa Kısa
Hollanda'da Türkiye çatlağı

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye yapılması konusunda Hollanda Hükümeti içinde derin görüş ayrılıkları bulunduğu bildirildi. Volkskrant gazetesi ilk sayfasında, Lahey'deki hükümet kaynaklarına dayandırarak geniş yer verdiği haberde, bazı bakanların Türkiye'nin üyeliğine şiddetle karşı çıktıklarını, bazılarının da önemli kuşkuları bulunduğunu yazdı. Bakanlar kurulunda geçen hafta Türkiye yüzünden sert tartışmalar oldu.

Alivey enkaza gitti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, önceki gün meydana gelen bina çökmesi nedeniyle olay yerinde incelemelerde bulunmak için Lenkeran'a gitti. Azertac'ın haberine göre, bu sabah kente giden Aliyev, çökme nedenleri ve kurtarma çalışmalarıyla yakından ilgilendi ve olayda yaralananları hastanede ziyaret etti. Aliyev, çökme nedenlerinin araştırılması ve zarar görenlere yardımcı olunması amacıyla kararname imzalamıştı.

Suudlar'dan Kaide atağı

Suudi Arabistan'da terörle mücadele kapsamında düzenlenen baskında çıkan çatış~|~mada 5 polisin ölmesinin ardından, terör örgütü El Kaide terörle mücadeleyi yürüten yetkililerle savaşını sürdüreceğini bildirdi. AP ajansının haberine göre, örgütten yapılan açıklamada, ''Mücahitler, yolunda devam ederek, kafirleri Arap yarımadasından temizleyecek. İmanla ve halklarıyla savaşan, haçlı güçlerinin önüne siper olan herkesten intikam almaya söz veriyoruz" denildi.

Endonezya'da toprak kaydı

Endonezya'nın Java eyaletinde şiddetli yağışların yol açtığı toprak kaymasında en az 14 kişi öldü. Resmi Antara ajansı, eyaletteki 2 köyde, 7 kadınla 7 erkeğin toprak kaymalarında öldüğünü duyurdu. Afette evlerin hasar gördüğü, arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Endonezya'nın Kuzey Sumatra eyaletinde Kasım ayında meydana gelen toprak kaymalarında aralarında yabancı turistlerin de bulunduğu 170 kadar kişi ölmüştü.

Dominik'te ölümcül eylem

Orta Amerika ülkesi Dominik'te genel grev sırasında çıkan olaylarda 8 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Yetkililerin ve sendikacıların açıklamalarına göre, Hipolito Mejiabaşkanlığındaki hükümetin ekonomi politikasını protesto için önceki gün başlatılan 48 saatlik grev sırasında bazı kentlerde olaylar çıktı.Başkent Santa Domingo'nun yanı sıra Bonao ve San Francisco de Macoris kentlerinde gösteriler sırasında kan aktı.

Aya gitmenin ilginç yolları

Amerikan şirketi, küllerinizi ya da kartvizitinizi ücret mukabili Ay'a götürecek. TransOrbital adlı şirket, internet sitesinde yayımladığı ilanda, sonbaharda Ay seferlerine başlamayı planladığını duyurdu. İlanda, Amerikan hükümetinin Ay seferi yapmasına izin verdiği tek şirketin TransOrbital olduğu iddia edildi ve ortalama 2500 dolar ücret karşılığında Ay'a insan külü ya da kartvizit götürüleceği kaydedildi.

Tayland'a itlaf protestosu

Tayland Hayvanseverler Derneği, ülkede görülen kuş gribi vakaları nedeniyle kümes hayvanlarının canlı canlı gömülmesini protesto etti. Dernek Başkanı Roger Lohanan, ulusal Nation gazetesine yaptığı açıklamada, ülkede bugüne kadar 4.7 milyon hayvanın "gayri insani" bir şekilde itlaf edildiğini belirtti. Lohanan, "Hayvanları çuvallara doldurup canlı canlı gömmek, bunlari itlaf etmenin acımasız bir yoludur. Bu hayvanlar acı çekmeden de öldürülebilir" dedi.

Lohanan, tepkisini "Hükümet, kuş gribi salgınını daha önce açıklamış olsaydı, kümes hayvanlarını insancıl şekillerde itlaf etmek için gerekli hazırlıklar yapılabilirdi" şeklinde dile getirdi.

Almanya'da hava güvenliği artacak

Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily, yolcu uçaklarındaki güvenlik görevlilerinin sayısını artırmak istiyor.

Schily, dün federal mecliste uçuş güvenliğinin geliştirilmesine ilişkin bir yasa tasarısıyla ilgili görüşmede, yolcu uçaklarında görevyapacak güvenlik görevlilerinin sayısı ve silah donanımı hakkında bilgi veremeyeceğini, ancak bunların sayısının artırılmasının şart olduğunu söyledi. Mecliste tartışılan yasa tasarısı, yolcu uçaklarındaki güvenlik görevlilerinin artırılmasının yanı sıra kaçırılan ve bomba olarak kullanılmak istenilen yolcu uçaklarının gerektiği takdirde düşürülmesini öngörüyor.

KKTC'de işçi grevi

KKTC'de Cumhuriyetçi Türk Partisi? Demokrat Parti koalisyon hükümetinin, 14 Aralık seçimi öncesinde istihdam edilen yaklaşık 1660 kişiyi işten çıkarması tepkilere neden oldu. KKTC Bakanlar Kurulu'nun 1 Ağustos 2003'ten itibaren devlet birimlerinde istihdam edilenlerin işten çıkarılacağına ilişkin dünkü kararı, Meclis önünde toplanan işçiler tarafından protesto edildi.

Meclis önünde "hükümet istifa" diye slogan atan yaklaşık 500 kişilik grup, işten çıkartılma kararının geri alınmasını istedi. İşçileri temsilen bir grup, Meclis'te Başbakan Mehmet Ali Talat ile görüştü. Başbakan Talat, işçileri kabulünde yaptığı açıklamada, seçim öncesi yapılan istihdamların yasa dışı olduğunu belirterek, sendikalardan yasalara sahip çıkmasını beklediklerini söyledi.

Hazar görüşmeleri tamamlandı

Hazar denizinin statüsü ve sorunlarının giderilmesi için Azerbaycan ile Türkmenistan arasında yapılan heyetlerarası görüşme tamamlandı.

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a önceki gün gelen Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halaf Halafov başkanlığındaki Azeri heyeti,Türkmen tarafıyla iki ülke arasındaki deniz sınırlarının belirlenmesi,Hazar denizinin statüsü ve deniz kaynaklarının ortak kullanılması gibiçeşitli konuları ele aldı.

Japonya asker kaydırıyor

Japonya'nın, Irak'taki insani yardım çalışmalarına katkı amacıyla gönderdiği askerlerin bir bölümü daha Kuveyt'e geldi.

Japonya ordusuna ait 3 adet C130 tipi uçak, hava kuvvetlerine bağlı 40 kişilik personelle Kuveyt'e indi. Bu askerlerle birlikte bölgedeki Japon askeri sayısı 200'e ulaştı.

Kuveyt kentinin 70 kilometre kuzeydoğusundaki bir havaalanına inenuçaklar, askeri personelin yanı sıra Irak halkına ulaştırılmak üzere ilaç ve gıda maddeleri taşıyor.

Irak'ta yeniden yapılanmaya ve insani yardım çalışmalarına katkıdabulunma kararı alan Japonya, böylece İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez muharebe alanında asker görevlendirmiş oldu.

Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi, temmuz ayından beri ülkesininuluslararası dayanışma adına Irak'ın yeniden inşasına katılmasını ve Irak'a asker gönderilmesini istiyordu.

Akayev seferberlik başlattı

Kırgızistan Devlet Başkanı Askar Akayev, "Toplumsal Seferberlik ve Gerçek Yönetim Yılı"olarak ilan ettiği 2004'te, rüşvet ve yolsuzluğun yok edilmesini istedi. Devlet Başkanlığı'nın danışma kurulu niteliğinde olan ve ülkedeki etnik grupların temsilcilerinden oluşan Kırgızistan Halklar Assamblesi'nin 4'üncü Kurultayı bugün toplandı. Devlet Başkanı Akayev, kuruluşunun 10'uncu yılı dolayısıyla bugün yapılan 4'üncü Kurultay'ı açış konuşmasında, ülkesinin kuruluşundan bugüne kadar geçen süreci anlattı. Assamble'nin hem günümüz Kırgızistan'ının gelişimine büyük katkı sağladığını hem de etnik gruplar arasındaki birliği perçinlediğini belirten Akayev, bunun, uluslararası toplum tarafından yakından izlendiğini dile getirdi. 2004 yılını "Toplumsal Seferberlik ve Gerçek Yönetim Yılı" olarak ilan ettiğini hatırlatan Kırgız lider, tüm amaçlarının kamu sektöründe rüşvet ve yolsuzluğun kökünün kazınması olduğunu belirtti. Akayev, "Rüşvet ve yolsuzluk cezalandırılmalı ve yok edilmeli. Aksi halde o bizi yok edecek" dedi.

Mydoom virüsü Rus mu?

Dünya çapında elektronik postaları etkileyen internet virüsü "Mydoom"un kaynağının Rusya olabileceği bildirildi. Rus antivirüs şirketi "Kaspersky Labs" uzmanlarından Aleksandr Gostiev, basın toplantısında, "Bu virüs ilk olarak Rusya'da görüldü. Kesin olmamakla birlikte, bu olay bizi virüsün kaynağının Rusya'da olduğunu düşündürüyor" dedi. Gostiev, virüsü yaratanların amacının sadece e posta trafiğini felce uğratmak değil, virüs bulaşan bilgisayarlar yoluyla çöp mektup ''spam" adı verilen mailleri yaymayı amaçladıklarını belirtti. Gostiev, saldırının "muhtemelen aylar boyunca çok iyi hazırlandığını ve planlandığını" ve "virüsün her şeyden önce 'spam' mailleri yaymaya çalışan suç çetelerinin işine yarayabileceğini" söyledi. Şirketin sözcülerinden Denis Zenkine de, dünya çapında internet trafiğini izlemek için özel programları bulunduğunu, bu programların, ''solucan" tipi bu virüsten ilk kez etkilenen maillerin Rusya'da olduğunu saptadıklarını kaydetti.

Annan dirsek temasında

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan; Kıbrıs'ta çözüm konusunu ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile görüştüğünü açıkladı.

Powell ve Avrupa Birliği, Kıbrıs'taki taraflara adanın yeniden birleştirilmesi hususundaki görüşmelere hemen başlanması için baskılarını artırırken, Annan, hala Kıbrıs Türk tarafından istediğini duymadığını belirtti.

Annan, Brüksel'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "Dün gece Dışişleri Bakanı Powell ile konuştum. Destek olacağını ifade etti" diyerek ABD, İngiltere ve AB'den üst seviye temsilcilerin geçmişteki Kıbrıs Türk ve Rum tarafları arasındaki görüşmelerde yer aldıklarına dikkat çekti. "Bu şekilde bir desteğin devam edeceğini umuyorum. Elde edebileceğimiz bütün desteğe ihtiyacımız var. Kıbrıslı Türkler'den mesaj almaya ihtiyacım var. Henüz onlardan bir şey duymadım" diyen Annan, Brüksel'de dün gece Kıbrıs Rum lideri Tasos Papadopulos ile görüştüğünü belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100