07 Haziran 2006 Çarşamba 00:00
KKTC avroya dümen kırıyor
Avupa Birliği'nin çifte standartlı uygulamalarına rağmen, KKTC yönetimi "Türkiye'den kopma" planı gereği Brüksel'den vazgeçmiyor. Şimdi de KKTC Başbakanı Soyer, YTL'yi bırakıp avroya döneceklerini açıkladı ~|~

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) garip uygulamalar ve açıklamalar sürüyor. Yavruvatanda Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın uygulamaya başladığı "Türkiye'den bağımsız davranma" planının her geçen gün yeni bir ayağı gündeme geliyor.
KKTC Başbakan Ferdi Sabit Soyer, hedefin YTL'den avroya geçiş olduğunu, ancak bunun için bütçe açığının kapatılıp, cari harcamaların yerel gelirlerden karşılanması gerektiğini söyledi.

Dövizdeki dalgalanmanın global olduğunu belirten Soyer, ''Önümüzdeki günlerde insanların alım gücünü koruyup geliştirebilecek yeni tedbirler alınacak" dedi. Soyer, Sigortacı ve Reasürans Şirketler Birliği heyetini kabulü sırasında, son günlerde dövizde meydana gelen dalgalanma ile tekrar gündeme gelen avroya geçiş konusundaki soruları cevapladı.

Küresel savrulmadan KKTC de etkilendi
Avroya geçişin üzerinde çok konuşulması gereken temel bir konu olduğunu belirten Soyer, dövizde meydana gelen dalgalanmanın global bir yanı olduğunu ve Amerikan Merkez Bankası'nın dolar faizlerini artırmasından meydana geldiğini söyledi. Bunun etkilerinin, dünyada çeşitli ülkelerde yüzde 7?10 arasında alım gücünü etkilediğini kaydeden Soyer, Çin Merkez Bankası'nın bile faizleri yükselterek, durumu kontrol altına almaya çalıştığını ifade etti. Türkiye'deki farklı etkilerden KKTC'nin de etkilendiğine işaret eden Soyer, "Bizim avroya geçme hedefimiz var" dedi. Soyer, "Ancak eğer biz KKTC bütçe açığını kapatamazsak, alacağımız tedbirlerle düzenleyemezsek, cari harcamalarımızı yüzde 100 yerel kaynaklarımızla karşılayabilecek noktaya ulaşamazsak, değil avroya, ekonomik planlamanın herhangi bir noktasına da ulaşamayız" diye konuştu.

Türkiye'den alınacak yardımları alt yapıya ve üretken sektörlere aktarmanın sağlanması durumunda avroya geçme konusunun gündeme geleceğini kaydeden Başbakan Soyer, Türkiye ile 2004 yılında imzalanan protokolde de 2007'ye doğru avroya geçişin KKTC tarafından görüşüleceğinin bulunduğuna dikkat çekti.
Soyer, sivil toplum örgütleri ve düşünürlerin, artık kaynakların nasıl artırılacağı, nasıl doğru kullanılacağı ve bütçe açığının nasıl minimum seviyeye düşürülüp, yerel gelirlerle cari harcamaları karşılayacak duruma gelineceğini ortaya koymaya başlaması gerektiğini söyledi.

Rumlar erteledi
Soyer, "Avroya geçme temel hedefimizdir. Ancak bu temel hedefe ulaşmanın ekonomik altyapısını ve diğer bütün düzenlemelerini yapmak da boynumuzun borcudur" dedi. Soyer, Kıbrıs Rum tarafının 2006'da avroya geçmesi gerekirken, bunu bütçe açığı ile ekonomik ve finansal tedbirlerde vazifelerini yerine getiremeyeceği için ertelediğine işaret etti. 2003 yılında petrol ithalatına 50 milyon dolar ödendiğine dikkat çeken Soyer, 2005 yılındaysa bu miktarın 118 milyon dolara çıktığını, bunun petrol fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını kaydetti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.