13 Kasım 2002 Çarşamba 00:00
KKTC sınırları delik deşik
150 sayfadan oluşan Annan öneri paketinin 10 sayfalık özetini elde etti. Bu özette planın tüm can alıcı noktaları yer alıyor.

Annan`ın sunduğu belgede 2 kurucu devlet tarafından oluşturulacak ortak bir devletten söz ediliyor. Söz konusu devletin İsviçre modelinde olduğu gibi kantonlardan oluşması da öngörülüyor. Ayrıca Kıbrıs`ın tek bir uluslararası kimliği ve egemenliği olacağı, uluslararası alanda tek sesle konuşacağı vurgulanıyor.

Planda yer alan ana noktalar şöyle:

?Devlet, oluşturulacak hükümet niteliğindeki 6 üyeli bir başkanlıkkonseyi tarafından yönetilecek.

?Konseyde, biri Türk digeri Rum bir başkan ve başkan yardımcısı bulunacak. Başkan ve yardımcısı 10`ar aylık sürelerle dönüşümlü olarakgörev yapacaklar. Konseydeki üye sayısı Türk ve Rum taraflarının nüfuslarıyla orantılı olacak ve kararlar konsensüsle alınacak. Konsensüs sağlanamazsa kararlar oy çokluğuyla alınacak.

?Dışişleri ve AB işleri bakanlarından biri Türkse diğeri Rum olacak.

?Başlangıçtaki 3 yıl sürecek geçiş~|~ döneminde iki lider Kıbrıs`ın eşbaşkanı sıfatını taşıyacaklar ve icra yetkisini doğgrudan kullanacaklar. İlk yıl başkanlara kendi atayacakları bakanlar kurulları yardımcı olacak. Sonraki 2 yıl ise bakanlar kurulunu parlamento seçecek. Bu süre içinde liderler eşbaşkan sıfatını taşımayadevam edecekler.

?Kurucu devletler eşit statüye sahip olacaklar.

?Ortak devletin parlamentosu senato ve temsilciler meclisi olmak üzere 2 kamaralı olacak; her kamarada 48 üye bulunacak. Senatoda üye sayısı 2 kurucu devlet arasında eşit şekilde paylaşılacak, mecliste ise bu sayı tarafların nüfusuyla orantılı olacak.

?Kararlar her 2 mecliste basit çoğunlukla alınacak.

Belçika Modeli tarzı

Annan paketinde ``kurucu devletler dış politikanın şekillenmesi veuygulanması konusunda, `Belçika örneğinde olduğu şekilde` katkıda bulunacaklardır`` ibaresine de yer verildi.

?Oluşturulacak 9 yargıçlı yüksek mahkeme ise 3 Kıbrıslı Türk, 3 Rum ve 3 de Kıbrıs dışından atanacak yargıçtan oluşacak.

Ortak Vatan

Planın giriş kısmında ilginç saptamalara yer verildi. Bunlar arasında şu hususlar bulunuyor:

?Kıbrıs bizim ortak vatanımızdır.

?Geçmişin trajik olayları bir daha asla tekrarlanmamalıdır.

?Taraflar yekdiğerinin kimliğini tanıyacaktır. Aramızdaki ilişki azınlık çoğunluk ilişkisi değildir.

?Kıbrıs`taki taraflar olarak Türkiye ile Yunanistan arasındaki dengeye saygı göstereceğiz.

?AB`ye katılacağımız ve Türkiye`nin de katılacağı güne dönük olarak ileri bakıyor ve Kıbrıslı Türk ve Rumlar olarak, hür irademizleKuruluş Anlaşması`nı kabul ediyoruz.

?Kıbrıslı Türkler ve Rumlar, diğer kurucu devlette, belirlenmiş köylerde yaşayabilecek ve kültürel haklardan yararlanabilecekler.

Üyelikler desteklenecek

``Anlaşmanın Kıbrıs`ta yeni bir durum yarattığına`` dikkat çekilenmetinde daha sonra şu noktalar yer aldı:

?Kuruluş, Garanti ve İttifak anlaşmaları yürürlükte kalacaktır. Buanlaşma yürürlüğe girdiğinde Kıbrıs (devleti), Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile, Kıbrıs`taki yeni durumla ilgili birer anlaşma imzalayacaktır.

?Kıbrıs AB`ye katılım sözleşmesini imzalayacak ve onaylayacaktır.

?Kıbrıs, Türkiye`nin AB`ye tam üye olmasını destekleyecektir.

?Kıbrıs`ın, bütün olarak ya da kısmen başka bir devletle birleşmesi yasaktır.

?Kurucu devletlerin sınırları anlaşmanın parçası olan haritadaki gibi olacaktır.

Silahsızlandırma

Pakette Kıbrıs`ın silahsızlandırılacağı hususu da yer aldı. Bununla ilgili maddeler ise şöyle:

?Adada paramiliter ya da yedek kuvvet bulundurulmayacak. Askeri malzeme ve silahlar yasaklanacak, fazlası geri çekilecek.

?Türk ve Rum kurucu devletlerinde 4 rakamlı sayıyı geçmeyecek askeri kontenjan bulundurulabilecek. Üzerinde anlaşmaya varılacak miktarın dışında askeri malzeme geri çekilecek. Bu işlemler, BM barış gücü denetiminde yapılacak.

?Kıbrıs`a silah satışı yasaklanacak. Yasağın uygulanması BM başkanlığında, garantör ülkeler, ortak ve kurucu devletlerin temsilcilerinden oluşacak bir komisyon tarafından denetlenecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.