11 Temmuz 2001 Çarşamba 00:00
Lobicilik AB'de gözde meslek
Avrupa'nın başkenti Brüksel'de 10 bin lobici bulunduğu ve Avrupalı gençlerin, yoğun bir şekilde, "lobi uzmanlığı" mesleğine yöneldikleri açıklandı.

AB Dönem Başkanı Belçika tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, AB kurumları çevresinde lobi faaliyetleri yürütmekle görevli 10 bin kişi arasında, dünyanın en güçlü 200 firmasının temsilcileri de bulunuyor.

AB'nin karar mekanizması üzerinde önemli etkilerde bulunan lobicilerin, "gölgede çalıştıkları", mesleklerinin ve meslek kurallarının tam anlamıyla tanımlanmadığı, gelir düzeylerinin, yetenekleriyle doğru orantılı şekilde yüksek olduğu belirtildi.

Belçika'da kamu yönetimi ve siyasal bilgiler eğitimi veren okulların, lobicilik üzerine ders, kurs ve stajlar düzenledikleri, gençlerin bu alanda çalışmalarının arttığı ifade edildi.

Uzmanlar, lobicilerin devletler, şirketler ve sivil toplum kurumlarına hizmet verdiklerini, "işverenlerini bilgilendirdiklerini ve onların menfaatlerini koruduklarını" söyleyerek, "lobiciliğin, bi~|~r baskı yöntemi olarak algılanmaması" gereği üzerinde duruyorlar.

Brüksel'de "profesyonel lobi faaliyetleri" yürütenlerin başında Amerikalılar ile İngilizlerin geldiği, bunların oluşturduğu lobi kurumlarının, AB'ye aday ülkeler için de hizmet verdiği belirtildi.

Lobiciliği, "yeni bir iş pazarı" olarak nitelendiren uzmanlar, ''her türlü senaryoyu dikkate alarak menfaat savunması yapılmasının" söz konusu olduğunu kaydettiler.

Büyük endüstri şirketlerinin, "kendi çıkarlarını korumak için", AB ve Avrupa Parlamentosu bünyesinde çıkan yasaları yakından izledikleri, gereğinde yasa tasarıları üzerinde değişiklikler yaptırtmak için çaba harcadıkları belirtilirken, AB'ye aday ülkelerin de tanıtım, propaganda ve katılım sürecini hızlandırmak amacıyla ''mümkün olduğu kadar dezenformasyon yapmadan" çalıştıkları ifade edildi.

Avrupa Parlamentosu üyelerinden Gianfranco Dell'Alba, "kamu yaşamının mühendisleri" olarak nitelendirilen lobicilerin çok farklı ve önemli işlevleri olduğunu, "hukuk, siyasal, edebiyat, ekonomi gibitüm alanlarda yetişmiş gençlerin bu mesleğe yöneldiklerini" söyledi.

AB Komisyonu sözcülerinden Antony Gooch, lobicilik yapmak isteyenlerin birçok diploma sahibi olması gerekmediğini, her gencin, kendi eğitim alanında yararlı olabildiğini ifade etti.

Belçikalı uzmanlar, lobicilik mesleğinin ana koşullarını belirlerken, İngilizce bilmek, iletişim yöntemlerini ve teknolojisini tanımak, halkla ilişkilerde ve sosyal ilişkilerde güçlü olmak, değişikkültürler hakkında fikir sahibi olmak, AB'nin geleceğine inanmak ve güvenmek, AB kurumlarını ve yapısını iyi bilmek gibi unsurları ön plana çıkarıyorlar.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.