04 Kasım 2006 Cumartesi 00:00
Misket bombası kurbanlarının tamamı sivil
Başkent Bağdat'ın büyük bir bölümünün kontrolünün Şiilerin eline geçtiği, Sünni direnişçilerin ise kenti çember altına almaya çalıştığı bildiriliyor. Independent gazetesi, Irak'ın parçalanmaya doğru sürüklendiği uyarısı yapıyor ~|~

Uluslararası bir insani kuruluşun raporunda, uluslararası insani kurallara göre özellikle sivillerin bulunduğu bölgelerde kullanılmaması gereken tartışmalı silahlar olan misket bombalarının, yaklaşık son 30 yıldaki kurbanlarının tamamına yakınının siviller olduğu ortaya kondu.
Uluslararası Handikap kuruluşu, 24 ülke ve bölgede yaptığı çalışma sonucu yayımladığı raporda, kullanımının yasaklanması gerektiğini belirttiği bu tartışmalı silahların tamamına yakını siviller olan kurbanlarının dörtte birini de çocukların oluşturduğuna dikkat çekti.

Raporda, misket bombalarının, yüzde 98'i sivil olan, 11 bin 44 kişinin ölümü, yaralanması ya da sakatlanmasından sorumlu olduğu kaydedildi.
Misket bombalarının kurbanlarının yaklaşık yüzde 27'sinin de çocuklar olduğu belirtilen raporda, bu tartışmalı silahın kurbanlarının gerçek sayısının, Irak, Afganistan ve Vietnam gibi yerlerdeki eksik bildirim nedeniyle saptananın hemen hemen 10 katı olabileceğine işaret edildi.
Uluslararası insani kuruluşun genel müdürü Angeilo Simonazzi, 30 yıldır hükümetlerin, sivillere uzun süreli zarar veren, uygun olmayan bu silaha karşı tedbirlerde başarısız olduğunu söyledi.
Handikap, raporun, misket bombalarının kurbanları konusunda Çad, Laos, Çeçenistan ve Kosova'da da dahil dünya çapında veri toplamaya yönelik ilk girişim olduğunu belirtti.

Yakın zamanlarda en son İsrail, 12 Temmuz 14 Ağustos arasında bir ay süren Hizbullah'ı hedef alan Lübnan saldırılarında misket bombalarını kullanmıştı.
İsrail'in Lübnan saldırıları sırasında Hizbullah örgütünün de daha küçük çaplı da olsa İsrail'e karşı misket bombaları kullandığı belirtilmişti.
Uluslararası Handikap da misket bombalarının gerilla grupları tarafından da giderek kullanılmaya başlanmasının endişe verici olduğunu kaydetti.
BM, Lübnan'da çoğunluğu savaşın sona ermesinden önceki son 72 saat içinde atıldığı belirtilen patlamamış 100.000 civarında misket bombası bulunduğunu tahmin ediyor.
Uluslararası kuruluşlar, Lübnan'ın güneyinde hala her gün 23 kişinin misket bombalarının kurbanı olduğunu belirtiyor.

Misket bombalarında, el bombası benzeri yüzlerce mini bomba çok geniş alana dağılarak infilak ediyor. Misket mühimmatındaki çok sayıda bomba da hemen patlamıyor ve kara mayını haline gelerek çatışmalar ve savaşlar sonrasında da siviller için daimi bir tehlike oluşturuyor, insanları öldürülebiliyor ya da sakat bırakabiliyor.
Misket bombalarının ilk kez II. Dünya Savaşı sonrasında olası bir Sovyet saldırısına karşı batı Avrupa'nın geniş açık alanlarında kullanılmak üzere tasarlandığı kaydediliyor.
      Bu silahın yaklaşık 4 milyar olduğu tahmin edilen dünya çapındaki stokunun dörtte birinin ABD'nin elinde olduğu belirtiliyor.
      Aralarında Uluslararası Handikap kuruluşunun da bulunduğu çok sayıdaki insani kuruluş, misket bombalarının yasaklanması için çaba sar f ediyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.