19 Nisan 2010 Pazartesi 00:00
?Nükleer silahlar herkes için tehdit'
İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, "Nükleer silahı ilk üreten ve kullanan ABD'dir" dedi. Ahmedinejad, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi için uluslararası bağımsız bir örgütün oluşturulması çağrısı yaptı. ~|~

 

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "nükleer silah üreten, depolayan ve tekelci siyaset uygulayan ülkelerin dünyadaki emniyetsizliğin ve nükleer silahların yayılmasının asıl sorumluları olduğunu" söyledi. Ahmedinejad, 60 kadar ülkeden temsilcinin katıldığı "Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi ve İmhası Konferansında" yaptığı konuşmada, nükleer silahların tüm insanlık için en ciddi tehdit olduğunu bildirdi.
"Barış ve güvenlik tüm bağımsız milletlerin ve devletlerin öncelikli isteğidir" diyen Ahmedinejad, "BM 60 yılı aşkın bir süredir kalıcı barış ve güvenliği sağlayamamıştır. Nükleer silahların imhası hedefi gerçekleşememiştir. UAEK görevlerini yerine getirmede başarılı olamamıştır. Nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlar her geçen gün daha çok üretiliyor ve silahlanma yarışı artıyor" ifadesini kullandı. Nükleer silahların caydırıcı güç olarak görülmesinin nükleer silahlanmayı teşvik ettiğini kaydeden Ahmedinejad, "Bugün dünyada 20 binden fazla nükleer başlık var ve bunların yarıya yakını ABD'ye aittir. Nükleer silahı ilk üreten ve kullanan ABD'dir" dedi.

Ülkeler tahrik ediliyor
ABD'nin resmi olarak bu silahlardan istifade etme tehdidinde bulunduğunu anlatan Ahmedinejad, "Nükleer silahlara sahip ülkelerin adil olmayan şartlarda BM'de veto hakkına sahip olması, diğer ülkeleri de milli güvenliklerini sağlamak için bu silahlara sahip olmaya teşvik etmiyor mu?" diye sordu. Ahmedinejad, İsrail'in nükleer silahlarıyla ilgili olarak da şunları söyledi: "Siyonist rejim (İsrail) 200'den fazla nükleer başlıklı silaha sahip ve çok sayıdaki geniş çaplı savaşın sorumlusudur. Sürekli olarak bölge ülke ve halklarını terör ve saldırı ile tehdit ediyor. Ancak bu rejim ABD ve müttefiklerince kesin bir şekilde destekleniyor. Nükleer silahları geliştirmek için gerekli yardımda bulunuluyor." İran Cumhurbaşkanı, "Batılı ülkelerin asılsız iddialarla UAEK ve NPT'ye üye ülkelerin barışçıl nükleer enerji programlarına karşı en ağır baskıları uyguladıklarını ve psikolojik savaş yürüttüklerini" ifade etti.

Enerjiyle silah aynı şey değil
Nükleer enerji ile nükleer silahın bir tutulamayacağını kaydeden Ahmedinejad, nükleer enerjinin, tıp, ilaç üretimi, sanayi, tarım gibi birçok alanda insanlığın hizmetinde olduğunu söyledi. Batılı ülkelerin nükleer enerji ve nükleer silahı kendi tekellerinde tutmak istediklerini belirten Ahmedinejad, "Onlar bu şekilde hareket ederek kendi isteklerini tüm dünyaya kabul ettirmek istiyorlar" diye konuştu. Ahmedinejad şunları kaydetti: "Nükleer silah üreten, depolayan ve tekelci siyaset uygulayan ülkeler dünyadaki emniyetsizliğin ve nükleer silahların yayılmasının asıl sorumlularıdır. Nükleer silahların imhası ve nükleer saldırı tehdidinin ortadan kaldırılması, insanlığa yapılabilecek en büyük hizmettir." "Nükleer silahların yayılması ve yok edilmesi işini bizzat bu silahlara sahip ülkelere bırakmak doğru bir yöntem midir" diye soran Ahmedinejad, "Bu yöntem, 60 yıldır aksi yönde sonuç verdi. Nükleer silahlara sahip ülkelerden bunları imha etmesini beklemek mantıksız bir beklentidir. Çünkü onlar, atom bombalarını üstünlük vesilesi olarak görüyorlar. Veto hakkına sahip ve en çok silah satan ülkelerden dünya güvenliğini sağlamalarını beklemek de mantıksızlıktır" dedi.

Tüm dünya ortak hareket etsin
Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve imhası hedefinin gerçekleşmesi için uluslararası bağımsız bir örgütün oluşturulması gerektiğini söyledi. Ahmedinejad, nükleer silahlara sahip, bunları kullanan ve kullanma tehdidinde bulunan ülkelerin UAEK ve Yönetim Kuruluna üyeliklerinin askıya alınması gerektiğini belirtti. Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nın (NPT) yeniden gözden geçirilmesini isteyen Ahmedinejad, bunun da yine bağımsız ve nükleer silahlara sahip olmayan ülkelerce yapılması gerektiğini ifade etti. Ahmedinejad, "ABD başta olmak üzere nükleer silahlara sahip ülkeler, adil ve yeni bir anlaşmanın hayata geçirilmesindeki en büyük engeldir. Nükleer silah üreten ve kullanan ABD, diğerlerini suçlama hakkına sahip değildir" diye konuştu. Tüm dünyanın ortak hareketiyle BM'nin yapısının yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten Ahmedinejad, BM'nin mevcut yapısının adil olmadığını, işe yaramadığını ve nükleer silahlara sahip ülkelerin asıl destekçisi olduğunu söyledi.
 
  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137