24 Şubat 2011 Perşembe 00:00
Ortadoğu'da kanlı senaryo
Ortadoğu, tarihte pek çok büyük medeniyete mekân olan bir coğrafyadır. Hem birçok medeniyete beşik olan hem de uğrunda savaşların bile göze alındığı petrol gibi stratejik bir kaynağın üstünde oturan bu coğrafya, özellikle petrol keşfedildikten sonra rahat ve huzurlu günlere hasret kaldı ~|~

Ortadoğu, tarihte pek çok büyük medeniyete mekân olan bir coğrafyadır. Hem birçok medeniyete beşik olan hem de uğrunda savaşların bile göze alındığı petrol gibi stratejik bir kaynağın üstünde oturan bu coğrafya, özellikle petrol keşfedildikten sonra rahat ve huzurlu günlere hasret kaldı.
Şüphesiz zengin petrol kaynaklarına sahip olma isteği Ortadoğu'ya baktıklarında salyaları akan ülkeler için tek sebep değil?
Yerine göre petrolden de diğer kaynaklardan da önemli bir sebep var. Bu sebep, dindir?

İsrail, "Nil'den Fırat'a kadar" bir hayalin peşinde koşuyor
Tarihte Kudüs'e sahip olmak için günümüzde petrol uğrunda verilen mücadeleleri bile gölgede bırakacak çok çatışmalar yaşandı.
Her inancın kutsal saydığı pek çok mekân Ortadoğu coğrafyasında bulunuyor. Bu da bölgenin önemini artırmasının yanında bu kıymetli coğrafyaya sahip olmak isteyen güçlerin hevesini daha da kamçılıyor.
Kökü geçmişte olan bu mücadele bugün de şiddetinden hiçbir şey kaybetmeden ve hatta daha da şiddetlenerek devam ediyor.
Bu mücadelede ABD ve İsrail batı cephesinin komuta kademesinde yer alıyorlar.
Kudüs'ü tamamen ele geçirmesine ramak kalmış olan İsrail, kurucusu David Ben Gurion'un ifadesiyle "Nil'den Fırat'a kadar" bir hayalin peşinde koşuyor. Biz İsrail'in hayal gördüğünü söylesek de İsrail bunun bir hayal değil, mutlaka ulaşılması gereken bir hedef olduğunu düşünüyor ve bu hedefe ulaşmak için her yolu mubah görüyor.

Türkiye ve Ortadoğu açısından gelecek yıllar
pek iç açıcı değil
Bugüne kadar yaşananları göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapıldığında ne Ortadoğu ne de Türkiye açısından gelecek yıllar pek iç açıcı gözükmüyor.
Ortadoğu bölgesinde uzun süredir hep gündemde olan şey İran'a yönelik bir ABD-İsrail saldırısıdır.
Acaba bu senaryo gerçekleşecek mi yoksa yaşanan bu gerginlik işe yaraması şüpheli silahlarını Ortadoğu'ya satan
Amerika'nın işine mi gelmektedir?
Önce bu soruya cevap verelim.
ABD, İran ve Suriye dışında kalan diğer Körfez bölgesindeki Arap ülkelerinin tamamına 123 milyar dolarlık silah satmaya hazırlanıyor. Sadece Suudi Arabistan 67.78 milyar dolarlık silah alacak. Suud 85 yeni F-15 savaş uçağı, Umman 18 yeni F-16 ve Kuveyt 39 yeni F-18 alacak.
Suudi hükümeti, 2009 yılında 40,5 milyar dolar tutarında silah almıştı. Aynı yıl Ortadoğu ülkelerinin toplam silah harcaması 102 milyar doları aştı. Bu silah satışları ABD'nin işine geliyor ve kasasını dolduruyor. ABD'nin çıkarı kasasının dolmasıyla da kalmıyor...

Osmanlı'nın elini çektiği günden bu yana, Ortadoğu'nun başı beladan kurtulmuyor
Arap ülkelerinin daha fazla silah almaları ve ABD-İsrail ikilisinin hiç tereddüt etmeden bu İslam ülkelerine silah satmasının altında bir bityeniği var.
Bu genel gerçeklerden sonra şu sorunun cevabını arayalım.
Özellikle Osmanlı'nın elini çektiği günden bu yana başı beladan kurtulmayan Ortadoğu coğrafyası için günümüzdeki planlanan asıl senaryo nedir?
Ortadoğu için ABD'nin başını çektiği cephenin kurguladığı senaryoda İran'a saldırının var olduğu her fırsatta açıklanıyor. Peki ya açıklanmayanlar?
ABD'nin Ortadoğu ülkelerinin silah yığınağı yapmalarına izin vermesi ve silahları bizzat kendisinin satması bence bu karanlık senaryoların bir adımıdır.

BOP projesinde ABD-İsrail'in yeni hedefi: İran
ABD ve İsrail Ortadoğu'da büyük bir savaş planlıyorlar. Bu savaşta kendileri ABD'nin İran-Irak savaşında yaptığı gibi seyirci kalmayı düşünüyorlar. Seyirci kalıp hem her tarafa silah satarak kasalarını dolduracaklar hem de yıllarca uygulanacak en kapsamlı ambargonun bile veremeyeceği zararı bölge ülkelerine vermiş olacaklar. Planlanan bu savaş sadece iki ülkenin savaşı değil, topyekûn bölge ülkelerinin içine çekildiği bir büyük çatışma. Belki de yıllarca sürebilecek bu savaşla zayıf düşecek bölge ülkeleri de BOP projesi için tıpkı Irak gibi yutulması kolay lokma haline getirilmiş olacak.

 Orhan Dede

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100