02 Nisan 2007 Pazartesi 00:00
Papadopulos'a yeni itham
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) , Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlamak için kurulan EOKA örgütünün silahlı tedhişe başladığı 1 Nisan 1955'in yıldönümünü kutlamaya hazırlanırken, Kanlı Noel'le ilgili tartışmalar da yoğunlaştı ~|~

Kıbrıs'ta tarihe "Kanlı Noel" olarak geçen ve 21 Aralık 1963 tarihinde başlayan Rum saldırılarında, Lefkoşa'daki Kumsal bölgesinde evinde eşi ve çocukları banyo küvetinde öldürülen Emekli Tabip Tuğgeneral Nihat İlhan'ın bazı iddialar üzerine 44 yıl sonra adaya gelişinden sonra tartışmalar alevlenirken, akıllara katliam emrini kimin verdi sorusu da akılları meşgul etmeye devam ediyor.

Rum Yönetimi eski başkanlarından Glafkos Klerides, bir süre önce Türkleri imha etmek için hazırlanan AKRİTAS Planı'nın büyük bölümünü Tasos Papadopulos yazıldığını belirtmişti. Kıbrıs'ta yayımlanan Vatan gazetesi'nin köşe yazarlarından Ahmet M. Kerim, Rum medyasına yansıyan itirafları ele alarak Türklere karşı girişilen etnik temizlik operasyonunu 1963'te çalışma bakanı olan, Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopluos'ın yürüttüğünü iddia etti. Ahmet M. Kerim, Türklere karşı girişilen saldırıları ele aldığı yazısında küvette katliamın gerçekleştirildiği 24 Aralık gecesine dönerek şunları yazdı;

"24 Aralık 1963 akşamı Lefkoşa Kumsal bölgesine karşı girişilen etnik temizlik operasyonunu bir Rum bakanın yürüttüğü açıklandı. Ancak o Rum bakanın ismi verilmedi. 24 Aralık gecesi Türkleri karşı girişilen temizlik operasyonunu acaba hangi Rum bakan yürütmüştür? Soruya yanıt bulabilmek için medyaya yansıyan bazı bilgileri birleştirerek sorguluyorum. Tarihe "kanlı Noel" olarak geçen 1963'teki Rum saldırılarında Lefkoşa Kumsal bölgesinde banyo kuvveti içerisinde Dr. Nihat İlhan'ın eşi ve çocuklarının katledilmesi olayı hakkında çirkin söylentiler yetmemiş gibi bazıları bu iddiaları yayınlarına taşıyarak gerçekmiş gibi yansıtmaya kalktı. Halbuki, gerçeği herkes biliyordu. Bu gerçekler, yaşayanların da ağzından defaatle anlatılmış, bu konularda yayın yapılmıştı. Fakat bazıları bilgisiz gibi davranarak, çirkin iftiraları gündeme taşıdı. Ancak yapılan iftiranın kaynağı da, amacı da belli idi. Böylesi iftiralar Rumların yaptığı soykırımı örtmeye yeter miydi? Rumların soykırım yaptığı gerçeğini değiştirebilir miydi? Bazı odaklar, çirkin iftira içeren dedikoduları yayma ve gerçekmiş gibi gösterme çabası sergilese de, soykırım yapan Rum liderliğinin sorumluluğu ortadan kalkamazdı. Soykırımı gerçekleştiren Rum liderliği, tarih önünde hesap vermekten kurtulamazdı. Rum medyası, Türk halkını yok etmeyi öngören AKRİTAS Planı'nı 1966'da deşifre etmişti. Orada sorumlular gayet açık bir şekilde belirtilmekteydi. AKRİTAS Planı'nda Başkan, İçişleri Bakanı Polikarpos Yorgacis'ti.

Yardımcısı İçişleri Bakanı Tasos Papadopulos'tu. Kurmay Dairesi Başkanı ise Rum Meclis Başkanı Glafkos Klerides idi. Glafkos Klerides, sonradan yaptığı açıklamada planın büyük bölümünün Tasos Papadopulos tarafından kaleme alındığını açıklamıştır. Plan, 21 Aralık 1963'te uygulamaya sokulmuştur. Harekat bizzat o zaman Kıbrıs Cumhuriyeti'nde sorumlu makamlarda olan Rum siyasiler tarafından yönetildi. Bu plan Türklerin etnik temizliğini öngörmekteydi.

ABD Dışişleri Bakanlığı arşivinde de yer alan belgeye göre, Tasos Papadopulos, Türkiye'ye verdiği ültimatomda, "Kıbrıs'taki Türkleri temizleyecek (clean up) planımız ve gücümüz vardır" diyordu. 21 Mart Çarşamba günkü Rum Politis gazetesinde yer alan bir haberde Kumsal katliamına katılmış EOKA'cıların itirafları yayımlanmıştır. Bu haberde de EOKA'cılar temizliğe giriştiklerini açıkça belirtmişlerdir. Emekli Rum Binbaşı Savvas Şelis ve Thiseas kod adlı EOKA'cı 24 Aralık 1963 gecesi Kumsal'da (Kanlıdere) "temizlik operasyonu" yaptıklarını ifade etmişlerdir. Emekli Binbaşı Savvas Şelis, Politis gazetesine banyo katliamını anlatırken şu ifadeleri kullanıyordu: 'O gece temizlik operasyonlarında yer alan gruplardan biri ateş açarak eve girdi'.
Thiseas kod adlı EOKA'cı ise 24 Aralık gecesini anlatırken şöyle diyordu:

Tasos Marku beraberinde; erkek, kadın?çocuk ve yaşlı yaklaşık 200 esir getirdi. O zaman kurmaylığa telefon açtı ve 'esirleri ne yapayım' diye sordu. Şunları söylediğini duyduk: 'Sayın Bakan operasyonu bitiriyorum ve yanımda çok sayıda esir var' dedi. Bakan kendisine; 'kadınları, çocukları ve yaşlıları diğerlerinden ayırmasını ve erkekleri çişlerini yapmaları için almasını' söyledi. Savvas Şelis adlı emekli Binbaşı ve Thiseas kod adlı EOKA'cı etnik temizlik operasyonunu gayet açık anlatıyor. Peki, Thiseas'in itiraf ettiği ve adını belirtmediği kumsal bölgesinde girişilen temizlik operasyonunu yöneten o Rum Bakan kimdi? Akritas Planı'nda, Başkanın İçişleri Bakanı Yorgacis, Başkan Yardımcısının Çalışma Bakanı Tasos Papadopulos, Kurmay Dairesi Başkanı'nın ise Glafkos Klerides olduğu belirtiliyor. Acaba Kumsal bölgesindeki etnik temizlik operasyonunu yöneten hangisi idi? O cinayetleri hangisi işletmişti? Klerides bakan değildi, Yorgacis de öldü. O nedenle isminin verilmesinde bir mahzur görülmeyebilirdi. En kuvvetle muhtemel etnik temizlik operasyonunu yürüten Tasos Papadopluos'tu".
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.