07 Temmuz 2007 Cumartesi 00:00
Petrol Irak'ı böldü
Washington'un desteklediği ve Irak kabinesinin onay verdiği petrol yasa tasarısına Irak'tan farklı kesimlerden yükselen itiraz seslerine Mukteda es Sadr da katıldı ~|~

Sadr'a bağlı grubun sözcüsü, ''Irak'ı işgal eden ülkelerin şirketlerine Irak petrolünü işletme izni veren hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini'' söyledi. Mehdi Ordusu adlı militan örgütün lideri olan Şii dinadamı Mukteda es Sadr'ın tasarıya muhalefetinin bilhassa ''üretim paylaşımı'' konusunda düğümlendiği bildiriliyor.

Petrol yasa tasarısında ABD ve İngiltere'nin şirketleri de dahil olmak üzere yabancıların Irak petrolünün çıkarılıp işletilmesinde yatırım ve karı Irak devletiyle paylaşması öngörülüyor.
Sadr'ın sözcüsü Nasır el?Rubai, ''Irak'ın egemenlik haklarının elinden alınmasına izin vermeyeceklerini'' söyledi ve tasarıyı ancak işgalci ülkelerin petrol şirketleri sözleşme dışında tutulursa değerlendirebileceklerini kaydetti. Tasarıyı kabineden geçiren Irak Başbakanı Nuri el?Maliki çarşamba günü parlamentoda görüşülmeye başlanacağını bildirmişti, fakat bu gerçekleşmedi.

Sadr'ın haricinde diğer çevrelerden de yükselen itirazların tasarının parlamento gündemine alınmasını ertelediği anlaşılıyor. Nüfuz sahibi Sünni örgüt Müslüman Dinadamları Derneği ''tasarıya onay verenlerin kamunun parasının çarçur edilmesine göz yumarak Allah'ın öfkesini üzerlerine çekeceklerini'' ilan etti.
Başbakan Maliki'nin koalisyon hükümetinde Sünnileri temsil eden ana parti Irak Uzlaşma Cephesi, kabine toplantılarını boykot ettiği için petrol yasa tasarısının oylandığı oturumda yoktu. Kabinenin Sünni bir üyesi hakkında cinayet suçlamasıyla çıkartılan tutuklama emrini protesto eden Irak Uzlaşma Cephesi kabine toplantılarına katılmıyor.

Partiden bir sözcü, kendileri masada yoksa hiçbir tasarının parlamentoda görüşülemeyeceğini açıkladı. Petrol yasa tasarısının son hali bütün ayrıntılarıyla bilinmiyor, ama Maliki hükümeti Irak petrollerinin tümünün tüm Irak halkına ait olduğu esası üzerine hazırlandığını söylüyor. Tasarıya göre petrol kaynakları hangi bölgede olursa olsun gelirleri Irak merkezi hükümetine gidecek. Buna karşılık her bölge nüfusuna göre yapılan bir hesapla merkezi bütçeden her yıl belli bir yüzde olarak gelir payını alacak.  Yine de Kuzey Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin tasarının kabul edilmesi halinde kendi bölgesinden çıkan petrolü doğrudan başka ülkelere satma lisansına kavuşması bekleniyor.

Bu durumda, bölgesel yönetim petrol satışlarından elde edeceği geliri, merkezi Irak bütçesinden kendisine ayrılan yüzde 17'lik paya mahsup edecek. Iraklı Kürt liderler, haftalardır süren pazarlıklar ardından Başbakan Maliki ile tasarının genel hatları üzerinde bir anlaşmaya vardıklarını ve geri adım atmayacaklarını söylüyorlar.
Bölgesel yönetimi talepleri, tasarıyı ''Irak'ın ulusal bütünlüğünün bozduğu'' gerekçesiyle eleştiren Şii dinadamı Mukteda es Sadr'ın görüşleriyle çelişiyor. Amerika Birleşik Devletleri petrol yasasının kabulünün ülkedeki farklı dini ve etnik gruplar arasında bir uzlaşma yaratacağı düşüncesiyle baskı yapıyordu. Irak'ın bilinen petrol rezervleri tahminen 115 milyar varil. Fakat 2003 yılındaki Amerikan işgalinden bu yana üretim üçbuçuk milyon varilden iki milyon varile düştü.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100