01 Şubat 2006 Çarşamba 00:00
Rumlar'dan ?ölümcül' taktik
Rumlar, Türkiye lehine esen Kıbrıs rüzgarının yönünü değiştirmek amacıyla adeta bir diplomatik seferberlik başlattı. İşte Rumlar'ın planı: ~|~

Rum Kesimi, Türkiye'nin olumlu yankı bulan Kıbrıs Eylem Planı'nı diplomatik ifadesiyle "öldürme girişiminde" bulunuyor.
Rum Lider Papadopoulos Büyükelçileri aracıyla AB'nin 24 başkentine 3 sayfalık "Aide Memoire" yani pozisyonunu açıkladığı belge göndererek "Gül'ün önerilerini bütünüyle reddediyoruz" dedi. Rum Yönetimi "Türkiye'ye yükümlülüklerini hatırlatın" çağrısında bulunduğu belgesinde ancak 4 ilkenin hayata geçmesi halinde masaya oturabileceğini kaydetti. Rumlar "Hakemlik olmayacak, Süreç takvime bağlanmayacak, ve çözüm BM kararlarının yanısıra AB'nin kurulduğu ilkelerle uyumlu olacak" mesajını verdi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün açıkladığı Türkiye'nin Kıbrıs Eylem Planı'na uluslararası kamuoyundan yağan destek açıklamaları Rumları çılgına çevirdi. Rumlar, Türkiye lehine esen Kıbrıs rüzgarının yönüne değiştirmek amacıyla adeta bir diplomatik seferberlik başlattı. AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'e Türkiye'nin önerisine destek veren açıklamasından dolayı "tepki mektubu" göndererek Komisyon üzerinde baskı oluşturmayı hedefleyen Rumlar bununla da yetinmeyerek AB'ye üye ülke başkentleri nezdinde girişimde bulundu. İlgili ülkelerdeki Rum Büyükelçileri gerçekleştirdikleri girişimler sırasında "Aide Memoire" yani hafızaları tazelemek amacıyla belge vererek Gül'ün önerilerini "bütünüyle reddettiklerini" bildirdi.

RED GEREKÇELERİ
3 sayfalık belgede Rumlar Gül'ün önerisi için "Gümrük Birliği'nden kaynaklanan yükümlülüklerini bertaraf etme yönünde başarısızlıkla sonuçlanacak öneriler" tanımlaması yapılırken şu görüşlere yer veriliyor:
? Öneriler arasındaki tek yeni unsur olan dörtlü toplantı mekanizması kabul edilemez. Türk tarafı bu yolla Türk toplumunun statüsünü yükseltmeyi hedefliyor ancak AB üyeliğinin getireceği yararlardan yoksun bırakılmaması için de tanıma istemiyor.
? Gül, ayrılıkçı bölgeye BM kararlarına ve uluslararası aykırılık teşkil edecek nitelikte liman ve havalimanlarını kontrol yetkisi verilmesini istiyor. Oysaki bizler uluslararası topluma ve AB'ye karşı gemicilik alanında güvenlik, gümrük, uluslararası suçlarla mücadele, yasa dışı göç, uyuşturucu trafiği ve terörizm gibi konularda yükümlülük altındayız.
? Gül Türkiye'nin AB yükümlülüklerini ilgilendiren liman ve havalimanlarının açılması konusunda BM Genel Sekreteri ile BM Güvenlik Konseyi'ni dahil etmeye çalışıyor. Bu konuda BM'nin hiçbir rolü bulunmamaktadır.
MASAYA OTURMA KOŞULARI
Kıbrıslı Rumlar ayrıca "AB ve üye ülkeler Türkiye'nin önkoşulsuz olarak Ankara Anlaşması Ek Protokolü'nü uygulaması ve Türkiye ile Kıbrıs arasındaki ikili ilişkilerin normalleştirilmesi gerektiğini hatırlatmalı" diyerek ancak şu koşullar altında müzakere masasına oturacaklarını bildiriyor:
* Hakemlik olmayacak
* Süreç takvime bağlanmayacak
* Çözüm BM kararlarının yanısıra AB'nin kurulduğu ilkelerle uyumlu olacak

DİPLOMATİK İFADESİYLE "ÖNERİYİ ÖLDÜRME" GİRİŞİMİ
Rumların Eylem Planı'na karşı koydukları bu pozisyon diplomaside "Öneriyi öldürme girişim" olarak tanımlanıyor. Rumlar Türkiye'nin Kıbrıs konusunda atmayı başardığı olumlu adımları gölgelemek, AB'de kendisi yalnızlaştıran bütüncül ve Türkiye lehine bir Kıbrıs pozisyonu oluşmasını engellemek ve bazı başkentleri kendi yanına çekme hedefiyle hareket ediyor. Çünkü Türkiye'nin önerisini açıklamasının ardından İngiltere, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin destek açıklamaları yapması Rumları bir hayli köşeye sıkıştırıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137