20 Eylül 2006 Çarşamba 00:00
Savaş kaderimiz değil
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "ABD ve İran arasındaki düşmanlığın iki ülkenin kaderi olmadığını, bu meselenin sona erebileceğini" söyledi. ~|~

 

 

Resmi haber ajansı İRNA'nın bildirdiğine göre, Time dergisi muhabirinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Ahmedinejad, ABD ile direkt görüşmeye hazır olup olmadıklarının sorulması üzerine, bütün sorunların çözümü için ABD'den kendi tutumunu değiştirmesini istediklerini, ilişkiyi kesenin Amerika olduğunu, dolayısıyla yeniden ilişki kurmak için çalışması gereken tarafın ABD olduğunu kaydetti.
Ahmedinejad, ABD Başkanı George Bush'u televizyonda tartışmaya çağırdığını hatırlatan muhabirin, "Şu anda Bush karşınızda olsa ne söylemek isterdiniz" sorusunu yanıtlarken de "Acaba onda mantık, maneviyat ve insan sevgisi var mı? Bunlar insanlık için iyi mi, değil mi? Biz niçin düşmanlık peşindeyiz? Niçin kitle imha silahları üretiliyor? Bunları sormak isterdim" ifadelerini kullandı.
Dergi muhabirinin sorduğu diğer sorular ve Ahmedinejad'ın verdiği yanıtlar şöyle:

Niçin destekçileriniz "Amerika'ya ölüm" sloganı atıyor?
Ahmedinejad: Onların niyeti, sertliğe, tehditkar yöntemlere, insan haklarının çiğnenmesine ve ayrımcılığa nefretlerini dile getirmektir. Benim Bush'a önerim, kendi davranışını değiştirsin o zaman her şey değişir ve bütün sorunlar çözülür. Çünkü milletlerin birbiriyle hiçbir sorunu yok. ABD halkının dünyada gerçekleşen olaylarda nasıl bir rolü var? ABD halkı da barış, dostluk, aşk ve adalet peşindedir.

Eğer Amerika halkı "İran'a ölüm" sloganı atarsa İran halkı da bunu kendisine bir hakaret olarak değerlendirir mi?
Ahmedinejad: Eğer İran hükümeti de ABD hükümeti gibi davranırsa bu sloganı atmak Amerikan halkının hakkıdır.

İran ve ABD arasındaki düşmanlık iki ülkenin kaderi mi?
Ahmedinejad: Hayır iki ülkenin kaderi bu değil. Bu mesele sona erebilir. Ben dünyayı mantıkla yönetebileceğimizi defalarca söyledim. Biz kendi yaşamımızı sürdürüyoruz. ABD bizim iç işlerimize karışmamalı ve kendi yaşamını sürdürmeliler. Eğer bizim iç işlerimize karışmazlarsa ortada bir sorun kalmaz.

İran'ın nükleer silaha sahip olma hakkı var mı?
Ahmedinejad: Biz nükleer silah üretilmesine karşıyız. Bu silahların sadece insanların öldürülmesi için üretildiğine inanıyoruz. Bu silahlar insanlığın çıkarına değil. Dünya sorunlarını bomba ile çözemeyiz. Bizim mantığa ihtiyacımız var, bombalar bir işe yaramaz.

Niçin güven yaratmak için uranyum zenginleştirme faaliyetlerinizi askıya almıyorsunuz?
Ahmedinejad. Kimin güvenini kazanmamız gerekiyor?

Dünyanın güvenini.
Dünya kim? ABD mi? ABD hükümeti bütün dünya demek değil. Avrupa dünyanın yirmide biri bile değil. Ben Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasını (NPT) okurken bu anlaşmanın hiçbir yerinde nükleer yakıtı üretmek için ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin güveninin kazanılması gerektiğine ilişkin bir ifadeye rastlamadım.

İran Batı'nın isteklerini nereye kadar reddedecek? Acaba nükleer tesislerinize saldırılmasına kadar bekleyecek misiniz?
Sizce ABD böyle bir girişimde bulunacak kadar mantıksız mı? Ben bu kadar mantıksız olacağını sanmıyorum. Bugün mantığa ihtiyacımız var, saldırıya değil.

Askeri bir saldırıdan endişe duyuyor musunuz?
Hayır.

İsrail'in dünya haritasından silinmesi yönünde açıklamalarınız oldu. Bu sadece bir açıklama mıydı yoksa buna gerçekten inanıyor musunuz?

Bizim Filistin konusunda tutumumuz çok açıktır. Bir millet kendi topraklarından kovulmuştur. Filistin halkı kendi topraklarında o topraklara ait olmayan ve dünyanın başka bölgelerinden oraya gelip topraklarını işgal edenler tarafından katlediliyor. Bizim önerimiz 5 milyon göçmenin evlerine dönmesi ve orada adil bir referandum yapılması ve hükümet kurulmasıdır. Bu çok demokratik bir çözümdür.
Yahudilerin kendilerine ait bir ülkeleri olma hakları bulunduğuna inanıyor musunuz?
Biz buna karşı değiliz. Ama Yahudilerle siyonistler arasında fark var.
 
Siz soykırım konusunu ve 6 milyon Yahudinin öldürülmesini inkar ediyorsunuz. Bu ülkenizde yaşayan Yahudileri rencide etmiyor mu?
Ben soykırım konusunda bazı sorular sordum ve bu sorulara hiçbir cevap alamadım. 2. Dünya Savaşı'nda 60 milyon insan katledildi, onların hepsi insandı. Niçin sadece 6 milyon kişiden bahsediliyor? Eğer bu yaşanmış tarihi bir gerçekse niçin bu konuda tarafsız bir araştırma yapılmasına izin vermiyorlar? Bu konuda araştırma yapanları hapse atıyorlar. Herkes tarihi olayların araştırılması için özgür olmalı. Böyle bir şeyin yaşandığını varsayalım. Bu nerede gerçekleşti? O zaman Filistin halkının suçu ne? Bu sorulara cevap bekliyoruz.
Ahmedinejad, nükleer silahlarla ilgili bir soruya verdiği yanıtta da ''siyonist rejim" olarak nitelendirdiği İsrail'in nükleer silah kullanacak güce sahip olmadığını söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.