13 Mart 2010 Cumartesi 00:00
Sevr'ci Avrupa

İsveç de, 'sözde Ermeni soykırımı' iddialarını kanunlaştırarak Türkiye'nin bölünmesini isteyen ülkeler kervanına katıldı. AKP Hükümetinin AB üyeliği çabası, Sevr Anlaşması'nı Türk milletine yeniden dayatmak isteyen Batı ülkeleri karşısında Türkiye'nin elini kolunu bağlıyor.
~|~

 Kıbrıs Rum Kesimi (1982), Yunanistan (1996), Belçika (1998), İtalya (2000), Fransa (2001), Slovakya (2004), Hollanda (2004), Polonya (2005), Almanya (2005), Litvanya (2005) ve nihayet İsveç (2010). Yukarıda bahsi geçen 11 Avrupa Birliği ülkesi, başta AKP yönetimi olmak üzere Türk hükümetlerinin tepkisizliğinden cesaret alarak 'sözde Ermeni soykırımı' iddialarını kanunlaştırıp, hayata geçirdi. 20 Ağustos 1920'de Anadolu topraklarını bölmek için Sevr Anlaşması'nı Türk milletinin önüne koyan Avrupalı güçlerin torunları, aynı senaryodan ilham alarak bu kez Sevr'in kopyasını hayata geçirmek için çaba sarfediyor. 11 AB üyesi ülkenin 6'sının AKP'nin işbaşında olduğu 2002 sonrasında 'sözde soykırım iddialarını' yasalaştırması dikkat çekiyor. Aynı dönemde Türkiye Şili, Venezüella ve İsviçre'nin de benzer yönde kararlar almasının önüne geçemedi.

İsveç sözde iddiaları genişletti
Zincirin son halkasını oluşturan İsveç'te parlamentonun önceki akşam 130 aleyhte oya karşılık 131 lehte oyla onayladığı karar tasarısında Ermenilerin yanı sıra Keldaniler, Süryaniler, Asuriler, Pontuslu Rumların da 1915'te soykırıma uğradığı öne sürülüyor! İlk kez böyle bir yasanın çıkarılması, uzun yıllardır İsveç'in Türkiye'yi bölme kapsamında yürüttüğü 'dini ve etnik azınlık' oluşturma çabalarının bir sonucu olmasıyla açıklanıyor. İstanbul'daki İsveç Enstitüsü, başta Süryaniler ve Aleviler olmak üzere Türkiye'deki çeşitli inanç grupları ile ilgili uzun yıllardır akademik araştırmalar yürütüyor ve bu araştırmaları yayınlıyor.

6 saat Türkiye'yi bölmeyi konuştular
İsveç hükümetinin, ticari işbirlikleri başta olmak üzere Türkiye'yle iyi olan ilişkilerin bozulacağı kaygısıyla karşı çıktığı tasarının görüşmeleri 6 saat sürdü.  Öneriye destek veren sol görüşlü Sosyal Demokrat Parti, Sol Parti ve Çevre Partisi'nden milletvekilleri, 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında yaşanan olayların 'soykırım' olduğunu, Türkiye'nin tarihiyle yüzleşmesini ve bunu kabul etmesini savundu. Tasarının görüşmeleri sırasında konuşma yaptıktan sonra oylamaya katılmayan, sözde soykırım iddialarını destekleyen Çevre Partisi'nin Türk milletvekili Mehmet Kaplan, İsveç'teki Türk gruplar arasında tepki topladı. İsveç'te yaşayan Türkler, Mehmet Kaplan'ın da partisinin kararına rağmen oylama sırasında genel kurulda kalıp oy kullanması gerektiğini ifade etti. İsveç'teki Türkler, "Mehmet Kaplan da oylamaya katılıp öneriye 'hayır' oyu verseydi, oylar eşit olacaktı" yorumunda bulundu.

Ankara'dan cılız tepki
Daha önce benzer kararlara imza atan Slovakya, Hollanda, Polonya, Almanya, Litvanya karşısında cılız politikalar izleyen AKP Hükümeti, İsveç'in kararı karşısında da Stockholm Büyükelçisi Zergun Korutürk'ü istişarelerde bulunmak üzere Ankara'ya çağırmakla yetindi. Başbakan Erdoğan da 17 Mart'taki Türkiye?İsveç hükümetler arası zirveyi kapsayan İsveç gezisini iptal etti. AKP Hükümeti'nin 'hiç bir şey olmamış' gibi geçici nitelikte ve etkisiz kararlar alması, Avrupa Birliği ülkelerini cesaretlendirdiğine işaret ediliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.