10 Ekim 2006 Salı 00:00
'Soykırım' tasarısı geçecek
Dışişleri'ne göre sözde Ermeni soykırımını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı Fransa Meclisi'nde yapılacak oylamada kabul edilecek. ~|~

 


Sözde Ermeni soykırımını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısının Perşembe günü Fransa Meclisi'nde yapılacak oylamada kabul edilmesi ihtimali Dışişleri Bakanlığı yetkililerine göre seçim dönemine rastlaması nedeniyle oldukça yüksek görülüyor.

"Bu tasarı Avrupa kültürünün temeline, düşünce ve fikir özgürlüğüne karşı bir girişimdir" diyen bir Dışişleri yetkilisi, Türkiye'nin tasarıya karşı hem siyasi hem de ekonomik düzeyde elinden gelen çabayı gösterdiğini ve girişimlerde bulunduğunu, ancak Fransa'da seçim dönemine girilmiş olması ve yasaya karşı çıkacak olan çok sayıda milletvekilinin seçim bölgelerinde olacakları için tasarının Meclis'te kabulünün mümkün olduğunu, hatta Perşembe günü gündemin ilk maddesi olan bu tasarının tartışma bile olmadan doğrudan oylamaya sunulmasını beklediklerini belirtti.

Fransa'nın bittiği andır
Mecliste kabul edilmesi durumunda tasarının Senatoya ve Cumhurbaşkanına gideceği bir süreç bulunduğunu anımsatan yetkili, "Bununla birlikte Meclis'ten geçmesi düşmanca bir karar olacak ve Fransa, Türkiye'de birçok alandaki ayrıcalıklı konumu ve ağırlığını yitirecektir. İlişkiler yeniden gözden geçirilecek, birçok alanda ve özellikle ekonomik alanda gelecekte büyük projelerde Fransa dışlanacaktır" diye konuştu.

Ahlaksızlık olur
Türkiye'de fikir ve düşünce özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması için çabalar sürerken, Türkiye'nin Ermenistan'a Ortak Tarih Komisyonu kurulması teklifi masadayken Fransa'nın böyle bir karar almasının "ahlaksızca" olacağını ve Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesini de engelleyeceğini kaydeden Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, bununla birlikte Türkiye'de gösterilecek tepkilerin "ölçülü olması ve çığırından çıkmaması" gerektiğini vurguladı.

TBMM'DEKİ CEZAYİR TASARISI
TBMM'de Cezayir konusunda Fransa'ya karşı bir teklif verildiğini duyduklarını belirten Dışişleri yetkilisi, "Fransa ile aramızdaki soruna üçüncü ülkeleri karıştırmamak gerekir. Hem Cezayirliler böyle bir şeyi istemiyorlar. Hem de Fransa'nın yaptığının aynısını biz yaparsak artık onlara 'yanlış ve vahim bir hata yapıyorsunuz' diyemeyiz" görüşünü savundu. Dışişleri yetkilisi, Fransa'daki tasarı sonunda yasalaşsa bile bir Fransız vatandaşının, ifade özgürlüğünü çiğnediği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurması halinde yasanın iptal edilmesi ihtimalinin bulunduğunu kaydetti.

Fransız işadamları diken üstünde
Fransız şirketlerinin Türkiye'de birçok yatırımı bulunduğunu, bu yatırımların çoğunun Türklerle ortaklık biçiminde olduğunu ve bu şirketlerde çok sayıda Türk vatandaşının işçi olarak çalıştığını anımsatan yetkili, tasarı nedeniyle Fransız iş adamlarının "diken üzerinde" olduklarını ve tasarı aleyhinde yoğun çaba harcadıklarını söyledi.
Yetkili, bu şirketlere karşı kampanyanın Fransız çıkarları kadar Türk çıkarlarını da zedeleyebileceğini belirtti.
Yetkili, Türk medyasının Avrupa'daki Türk sivil toplum örgütlerini harekete geçirici yayınlar yapması gerektiğini, başta Fransa olmak üzere Avrupa'daki Türklerin demokratik yöntemlerle tepkilerini göstermelerinin etkili olacağını kaydetti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137