31 Ocak 2015 Cumartesi 00:09
Syriza AKP’nin tam karşısında
RECEP BAHAR/HABER-ANALİZ
Türk basının bir bölümü hafta başından bu yana “Syriza AKP’yi örnek alıyor, takdir ediyor” şeklinde haberler yapıyor. ‘Taraftar medya’da yer alan bazı yorumlarda ise kapitalist olmadığı için Syriza’nin başarılı olamayacağı üzerinde de yoğun olarak duruluyor. Bu bağlamda Atilla Yayla ile Ali Saydam’ın önceki gün Yeni Şafak’ta yer alan köşe yazıları dikkat çekiyor. Bu yorumlar bile AKP ile Syriza arasında kan uyuşmazlığı olduğunu gözler önüne seriyor. Dahası AKP güruhu, bir taraftan Syriza’nın seçim başarısını sahiplenirken, öte taraftan şimdiden başarısız olacağını işliyor. AKP’nin Yunanistan’daki dostu seçimleri kaybeden Yeni Demokrasi Partisi idi. Nitekim Başbakan Davutoğlu, 5 Aralık 2014’te 9 bakanıyla Atina’ya çıkarma yaparak YDP Lideri, dönemin Yunanistan Başbakanı Samaras ile çok sayıda anlaşma imzalamıştı. Samaras, AB ve IMF politikalarına ‘evet’ diyerek Yunan halkının 5 yıldır inim inim inlemesine yol açan lider olarak öne çıkıyor. 

‘AKP zıddımız’
Yunanistan’da geçen pazar yapılan seçimleri açık ara önde tamamlayan Syriza’dan bu bağlamda dikkat çekici bir açıklama geldi. Syriza milletvekillerinden Ayhan Karayusuf, “Biz AKP’yle aynı siyasi çizgide değiliz, tam karşısındaki çizgideyiz” şeklinde konuştu. Ayhan Karayusuf şöyle devam etti: “Başkanımız Çipras’ın sözleri yanlış aktarılmıştır. Örneğin AKP neoliberal politikaları net bir şekilde destekleyip ekonomi politikasını buna göre kurarken SYRIZA bunun tam tersini savunur. O yüzden AKP’yi desteklediğimizi, örnek aldığımızı söyleyenlerin açıklamaları yanlıştır.”

Syriza kurmayları BTP ile temasta
Öte yandan Syriza kurmayları seçimlerden çok önce BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül ile temasa geçerek, BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli’nden (MEM) istifade etmek istediklerini belirtti. BTP yönetimi bu talebe olumlu cevap verdi ve bu gelişme üzerine Syriza, seçim programını yeniden şekillendirdi. 

AKP nire, Syriza nire?
Syriza’nin söylemi ile AKP’nin politikaları irdelendiğinde aralarında dağlar kadar fark bulunuyor. Bunları sıralarsak: 
* AKP tepeden tırnağa kapitalist bir ekonomi modeli hayata geçirirken, Syriza tam tersi bir uygulamaya girdi. 
* AKP, IMF’nin neo-liberal politikalarını bütün yönleriyle hayata geçiriken, Syriza BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli’ni kendine rehber edindi. 
* AKP iktidar olduğu ilk günden beri yönünü ABD ve AB’ye dönerek, Batı’nın has adamı olarak NATO’nun Libya ve Afganistan projelerine, ABD’nin Irak işgaline, Batı’nın Suriye’deki operasyonlarına tam destek verirken; Çipras sırtını Batı’ya, yüzünü Doğu’ya çevirdi. 
* AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Kasım 2002’de genel seçimleri kazandıktan sonra soluğu 14 Avrupa başkentinde alarak, AB’yi medeniyet projesi olarak nitelerken, Syriza Lideri Çipras, ülkesi 34 yıldır AB üyesi olmasına rağmen ilk olarak Rusya’nın Atina Büyükelçisi Maslov’u ağırlayarak Batı’ya önemli bir mesaj verdi. AKP Hükümeti, AB ile ‘Katolik nikahı’ kıymak için her türlü anayasal ve yasal düzenlemelere imza atarak havasını alırken; Çipras, 5 gündür başbakanlık koltuğunda oturmasına rağmen Brüksel’e ‘sizinle hesaplaşacağız’ mesajından başka bir şey göndermedi. 
* AKP, iktidara gelir gelmez 
IMF’nin dayattığı özelleştirme ipine sarılarak, başta Türk Telekom, Petkim, Tüpraş, limanlar, elektrik santralleri olmak üzere Türkiye’nin 80 yıllık birikimini haraç mezat satarken, Syriza Lideri Çipras, iktidar koltuğuna oturur oturmaz Pire Limanı özelleştirilmesi ihalesini iptal etti. Dahası özelleştirilen kurumların devletleştirileceğini ilan etti. 
* AKP, muayene ve reçete katkı payı alarak, sağlık hizmetini pahalı hale getirirken; Syriza ilk olarak bu tarz uygulamalara son noktayı koydu. 

AKP döneminde halk soyuldu
* AKP döneminde halkın bankalara borcu 4.2 milyar TL’den 352 milyar TL’ye çıkarken, bankalar Cumhuriyet tarihinin en ballı, en kârlı dönemini yaşarken; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bankalara ağır borçlu iken; Yunanistan’daki Syriza hükümeti Yunanlıların bankalara olan ve ödenmesi imkan dahilinde bulunmayan borların silineceğini ilan etti. 
* AKP, IMF’nin tarım kesimine dayattığı ‘ekmeyeceksin, üretmeyeceksin’ politikalarını aynen hayata geçirerek, Türk çiftçisini bitirirken; Milli Ekonomi Modeli’ni benimseyen Syriza tarımsal üretime daha fazla destek vereceklerini ilan etti. 
* AKP döneminde elektriğe zam üstüne zam yapılırken, Syriza halkın belli kesimlerine ‘bedava elektrik’ sözü verdi. 

Asgari ücret farkı
* AKP asgari ücreti gıdım gıdım artırırken, Çipras asgari ücrete bir kalemde yüzde 23 zam yaparak 2057 TL’ye çıkardı. 
* AKP Türkiye’nin altın, nikel, krom gibi yeraltı kaynaklarını Anatolia Minerals, Rio Tinto gibi küresel şirketlere peşkeş çekerken, Syriza böyle bir uygulamanın tam tersini hayata geçireceğini ilan etti. 
* Erdoğan başbakanken 2003 yılında Irak’ı işgal eden Amerikan askerlerinin sağ salim ülkelerine dönmeleri için dua ederken, Çipras’ın böyle bir dua yapmayacağından yüzde 100 eminiz!
* AKP’nin TOKİ’si zenginlere lüks ev dikerken, Syriza ‘fakirleşmiş halka nasıl bedava ya da ucuz konut sağlarım’ın derdinde. 
* AKP döneminde zengin daha zengin, fakir daha fakir olurken ve Türkiye gelir adaletsizliğinde Meksika’nın ardından dünyada ikinci sıraya yükselirken, Syriza zenginden alıp fakire vereceğini ilan etti. 
* AKP döneminde Türkiye’de vergiler çalışan kesimin sırtına yüklenirken, Syriza 12 bin Euro altında geliri olandan vergi alınmayacağını ilan etti.  Bu maddeleri daha da uzatmak mümkün… 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100