17 Mart 2016 Perşembe 15:59
Tüm vatandaşlarına maaş verecek!

Geçtiğimiz aylarda İsviçre, Hollanda, Kanada ve Finlandiya’da tartışılmaya başlanan "vatandaşlık maaşı" uygulaması Yeni Zelanda'nın ana muhalefet partisince de gündeme alınıyor.

Yeni Zelanda’da ana muhalefetteki İşçi Partisi, tüm Yeni Zelandalılara belli bir “vatandaşlık maaşı” bağlanması ve devletin sağladığı diğer tüm yardımların kesilmesini ön gören bir yasa tasarısını parti gündemine aldıklarını açıkladı.

Yeni Zelanda ana muhalefet lideri Andrew Little bu uygulamanın “yapısal işsizliğin artması olasılığını ortadan kaldırabileceğini düşündüklerini” dile getirdi ve konuyu Mart ayı sonunda tartışma açacaklarını belirtti.

Zeni Zelanda merkezli haber sitesi Stuff’a konuşan Little “Ülkemizdeki gelir destek sistemi çalışmayı bırakan herkesin hakkı olan yardımları alabilmek için bir bekleme sürecinden geçmesini, bürokrasi ile uğraşmasını, bir sürü form doldurmasını ve bütün bunları yeni bir iş bulmaya çalışırken yapmasını öngörüyor” dedi.

Little sözlerine “ Biz bu nedenle sorunsuz, kolayca işleyen ve kişinin işe girip çıkmasını basit bir hale getirip ona temel bir gelir sağlayan bir sistemi tartışmamız gerektiğini düşünüyoruz” diyerek devam etti.

İsviçre önümüzdeki aylarda benzer bir uygulamayı yürürlüğe sokabilmek için referanduma gidecek.

Avrupa ülkelerinde gündeme gelen bu çıkışlar göstermektedir ki  Kapitalizm'den kaçan Dünya ülkeleri, Milli Ekonomi Modeli'ne doğru yönelmektedir.

 

'VATANDAŞLIK MAAŞI' KAVRAMI HAYDAR BAŞ'A AİTTİR

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, 9 uluslararası kongreye konu olan tezi Milli Ekonomi Modeli’nin bir parametresini daha kamuoyunun dikkatlerine sundu.

Prof. Baş, 70 milyon Türk insanının “vatandaşlık maaşı” adı altında yeni bir imkâna kavuşturulacağını söyledi. Prof. Dr. Haydar Baş, (21.12.2005) tarihinde canlı olarak yayınlanan Haftanın Sohbeti programında literatüre yeni bir kavram daha kazandırdı.

 

'BEN O TEZİ TÜRK MİLLETİ İÇİN YAZDIM'

Prof. Dr. Haydar Baş’ın “Türk milleti için yazdım” dediği Milli Ekonomi Modeli, “kaynakların sınırsız, ihtiyaçların sınırlı” olduğu görüşünü savunur. Bu güne kadar ki, bütün ekonomik görüşlerin dayandığı, “kaynaklar sınırlı, ihtiyaçlar sınırsız” görüşünü çürüten Baş Ekonomi Modeli, paraya getirdiği orijinal tanımlarla da, mevcut bütün iktisat görüşlerini çürütür niteliktedir. 140’ın üzerinde ülkede uygulanan ve Haydarizm adıyla da bilinen tez, dünya iktisatçılarının artık bildiği ve dillendirdiği bir ekonomik modeldir.

Milli Paralarla Ticaret, “emek ve üretimin karşılığında milli paraların devreye konarak, devletlerin senyoraj gelirine sahip olmaları” gibi pek çok özelliği olan model Rusya’da adeta kanun olmuştur.

Çalışsın veya çalışmasın vatandaş olan kadınlara bin 500 lira, erkeklere bin lira maaş bağlanması, Prof. Baş’ın seçim dolayısıyla söylediği vaatler değil, sistemin gereği olarak verilmesi gereken paralardı. Tüketim eksenli dünyada tek model olması özelliğiyle de bir ilktir. Prof. Baş’ın tüketim en büyük kaynaktır görüşü, Milli Ekonomi Modeli’nin olmazsa olmazı hükmündedir.

 

TÜKETİCİYE VERİLEN PARA KAYIP DEĞİL

Tüketiciye verilen paranın, üretimi tetikleyeceği ve bunun da istihdama dönüşerek işsizliği ortadan kaldıracağı görüşünü sürekli dile getiren Haydar Baş Hoca, dünyanın kabul ettiği büyük bir iktisatçıdır.

Uluslar arası tam 9 kongre ile dünyaya deklare edilen Milli Ekonomi Modeli, kapitalizmi ve sosyalizmi çöpe attığı, dünya iktisatçılarının büyük çoğunluğunun ortak görüşüdür. “Devletlerin Vatandaşlık Maaşı vermeleri, vatandaşlarını tembelliğe sürükler” görüşü kapitalistlerin yalanlarından bir kaçıdır. Prof. Baş’ın bu iddialara verdiği “Türkiye’nin en çok çalışanları zenginleridir” cevabı, bir tez niteliğindedir.

Son Güncelleme: 17.03.2016 16:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132