18 Aralık 2012 Salı 11:57
Tunus\'a hala istikrar gelmedi

Kuzey Afrika ülkesi Tunus\'ta Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali\'nin ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanan Yasemin Devrimi Hareketi iki yılı geride bıraktı. Tunus\'taki olaylar Muhammed Buaziz adlı üniversite mezunu bir gencin meyve sebze satıcılığı yaptığı satış arabasına polislerin el koymasının ardından Bin Ali iktidarında ülkesindeki işsizlik ve ekonomik darboğazı protesto etmek adına kendini yakmasıyla iki yıl önce bugün başlamıştı.

Halk sokaklara dökülerek iktidarın ekonomik politikalarını ve ülkede yüzde 14’e varan işsizlik oranını protesto eden gösteriler düzenlemişti. Protesto gösterilerinin yer yer ateşlenmesinin ardından Zeynel Abidin, Ordu Komutanı Raşit Ammar\'a göstericilere ateş açılmasını emretmiş fakat Raşit Ammar\'ın bunu reddetmesi üzerine 23 yıldır iktidarda olan Bin Ali ülkesini terk etmek zorunda kalmış ve Suudi Arabistan\'a kaçmıştı. Tunus\'ta hükümetin devrilmesiyle sonuçlanan bu hareket Mısır, Libya, Yemen, Cezayir ve Suriye gibi diğer Arap ülkelerine de sıçratılmış ve bugün Arap Baharı adı verilen ve görünüşte halk hareketi olan ABD destekli hareket ortaya çıkmıştı.

Tarihi boyunca siyasi karışıklıklar içinde kalan bir ülke konumundaki Tunus’ta halkın yüzde 96,5\'ini Araplar oluşturuyor ve ülke nüfusunun yüzde 99.3’ü Müslüman. Ülkedeki diğer etnik kimliklerin büyük oranını Müslüman Berberiler oluşturmaktadır. Ülkedeki Yahudi nüfusu, İsrail\'in Filistin’e iskan politikaları sonucunca geçtiğimiz yıllarda oldukça azalmıştı.

Tunus\'ta hükümetin devrilmesine kadar olan süreçte bir diktatör yönetiminin hakim olduğu söylenebilir. Muhalefet partilerine mecliste tanınan toplam koltuk sayısının iktidar partisinin koltuk sayısının onda birinden daha az olması nedeniyle muhalefet partileri birleşseler dahi iktidara karşı bir güç oluşturamıyorlardı. Tunus, Fransız işgali ve zulmünden kurtulup bağımsızlığını ele aldığından beri diktatörlerin yönetimindeydi. Farklı refah söylemleriyle iktidarı ele alan Burgiba özellikle Müslüman halk üzerinde Fransız mandasından kalan baskı ve zulümlere devam etmişti.

Daha sonra Anayasanın 56. ve 57. maddelerine dayanarak Burgiba’yı iktidardan indiren Bin Ali döneminde de halkın üzerindeki sosyal ve ekonomik baskı azalmamıştı. Bin Ali\'nin gösterileri bahane ederek olağanüstü hal ilan etmesi ve hükümeti feshetme kararı alması üzerine Başbakan Muhammed Gannuşi de iktidarı ele aldığını aynı anayasa maddelerine dayanarak açıklamıştı.

Arap dünyasını ve Ortadoğu’yu derinden etkileyen ayaklanmaların merkez üssü olan Tunus’ta devrimin ardından 23 Ekim 2011\'de ilk genel seçimler yapılmıştı. Önce Fransa\'nın sömürgesi olan daha sonra da Habib Burgiba ve Zeynel Abidin Bin Ali tarafından yönetilen ülkede halk ilk defa yönetime doğrudan müdahale edebilecek bir hakkı elde etmişti.

Bu ilk demokratik seçimin galibi de yüzde 41.5 oy oranıyla En-Nahda partisi olmuş sol eğilimli partiler iktidar için yeterli oyu alamamıştı. En-Nahda, 1980 öncesinde Zeytuniye Medresesi etrafında birleşen hoca ve öğrencilerin oluşturduğu sivil İslami hareketin 1981\'de Raşid El Gannuşi tarafından politik bir harekete dönüşmesiyle kurulan bir partidir. Gannuşi, daha sonra 1990 yılında Bin Ali\'nin baskısının artması üzerine ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Gannuşi\'nin ülkeye girmesine izin verilmezken ailesinin de yurt dışına çıkışı yasaklanmıştı.

1574 senesinde Osmanlı himayesine girmesiyle refaha kavuşan Tunus halkı, 1881 yılında Tunus\'un Fransız sömürgeciler tarafından işgal edilmesinden bugüne daima kaos içerisinde oldu. Tunus, 1956 yılında Fransız mandasından kurtulup bağımsızlığını kazandığından beri sahip olamadığı sosyal ve ekonomik özgürlüğünü ise iki yıl önce Yasemin Devrimi ile kazanmaya çalıştı ancak ülkeye hala huzur gelmedi.

 DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.