05 Şubat 2017 Pazar 18:41
Allah, verse de vermese de cömerttir
Abdulazim bin Abdullah el-Hasenî, İmam Hâdi ve İmam Cevad (a.s)’dan, onlar da İmam Rıza (a.s)’dan şöyle naklediyorlar:

Bir gün, Ebu Hanife, İmam Sâdık (a.s)’ın yanından ayrıldı ve yolda İmam Kâzım (a.s) ile karşılaşınca o hazretten şöyle sordu: “Ey çocuk! Sence günah kimdendir?”

İmam (a.s) buyurdular: “Burada üç şekilde düşünülebilir: Ya Allah Teâlâ’dandır; oysa kesinlikle O’ndan değildir. Çünkü Kerim olan Allah’a, kulunu, işlemediği bir günahtan ötürü azaplandırması yakışmaz. Veya hem Allah ve hem de kuldandır; bu durumda kuvvetli olan ortağın, zayıf olan ortağa zulmetmesi doğru değildir. Veyahut da günah kuldandır -ki doğrusu budur- eğer Allah Teâlâ bu kulu cezalandırırsa bu, kulun günahından dolayıdır. Eğer kulun suçundan geçerse bu da Allah Teâlâ’nın kerem ve bağışlayıcılığındandır.”

Ahmed bin Abdullah Cuybârî İmam Rıza (a.s)’dan, o da Peygamber Efendimizden şöyle buyurduğunu naklediyor: “Allah Teâlâ Âdem (a.s)’ı yaratmadan iki bin yıl önce mukadderatı takdir etmiş ve gerekli olan tedbirleri de almıştır.”

Dâvud bin Süleyman el-Ferra (Kazvinî) İmam Rıza (a.s)’dan, o da babaları vasıtasıyla İmam Hüseyin (a.s)’dan şöyle buyurduğunu naklediyor:
Yahudinin biri, Mü’minlerin Emiri Ali (a.s)’ın yanına gelerek şu soruları sordu: “Hangi şeydir ki Allah’ta yoktur, sahip değildir? Yoktur? Hangi şeydir ki Allah onu bilmiyor?”

Ali (a.s) cevaben şöyle buyurdular: “Allah’ın bilmediği şey, siz Yahudilerin, ‘Üzeyir Allah’ın oğludur’ demenizdir ki Allah Teâlâ, kendine ait bir çocuğunun olduğunu bilmiyor (tanımıyor). Allah’ın yanında olmayan şeye gelince; o da zulümdür. Allah Teâlâ hiçbir zaman kullarına zulmetmez. Onun sahip olmadığı şeye gelince; o, şeriktir. Çünkü Allah’ın şeriki yoktur.”

Yahudî bu cevapları duyunca şöyle dedi: “Tanıklık ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine tanıklık ederim ki Muhammed (s.a.a) O’nun resulüdür.”

Ahmed bin Süleyman diyor ki:

Tavaf esnasında adamın biri İmam Rıza (a.s)’a, “Cömert kimdir?” diye sordu.

İmam Rıza (a.s) cevaben şöyle buyurdu: “Senin sorun iki yönden ele alınabilir: Eğer kastın insanlarsa cömert, Allah’ın farz kıldığı şeyleri eda eden kimsedir; cimri ise Allah’ın ona farz kıldığı şeylerde cimrilik yapan kimsedir. Eğer kastın Allah Teâlâ ise; bil ki O, ister bir şeyler versin, ister vermesin, cömerttir. Eğer o, kuluna bir şey verirse kul, o verdiği şeyin maliki değildir; esirgeyip vermezse de kulun hakkı olmadığı bir şeyi esirgeyip vermemiştir.”

(Uyun-u Ahbar’ir-Rıza (a.s), Şeyh Saduk İbn-i Babeveyh).
Son Güncelleme: 06.02.2017 14:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.