18 Temmuz 2017 Salı 17:10
Allah’ın kalesinde güvende olanlar

Ebu Said Muhammed bin Fazl, Nîşabur’daki evinde Ebu Ali Hasan bin Ali el-Hazrecî vasıtasıyla Ebu Salt Herevî’nin şöyle dediğini nakletti:

İmam Rıza (a.s) Nîşabur’dan çıktığı esnada ben onun yanındaydım. Hazret kır bir katıra binmişti. Bu sırada aniden Muhammed bin Rafi, Ahmed bin Haris, Yahya bin Yahya ve İshak bin Rahveyh bir grup muhaddis ve alimin eşliğinde İmam (a.s)’ın katırının gemine sarılarak şöyle arz ettiler: “Ey Resulullah’ın oğlu! Pak babalarının yüzüsuyu hürmetine, değerli babandan duyduğun bir hadisi bizim için buyur.”

İmam (a.s) üzerinde çift yüzlü bir cüppe bulunduğu bir halde mübarek başını tahtırevandan dışarı çıkararak şöyle buyurdu: “Allah’ın salih kulu olan babam Mûsa bin Câfer, doğru sözlü babası Câfer bin Muhammed’den, o da peygamberlerin ilminin yarıcısı olan babası Ebu Câfer Muhammed bin Ali’den, o da ibadet edenlerin serveri olan babası Ali bin Hüseyin’den, o da cennet gençlerinin efendisi olan babası Hüseyin bin Ali’den, o da babası Ali bin Ebu Tâlib’den, o da Resûlullah (s.a.a)’den şöyle duymuş olduğunu bana nakletti: Cebrail’den duydum ki şöyle diyordu; Allah-u Teala buyurdu: Ben Allah’ım. Benden başka ilah yoktur. Öyleyse bana ibadet edin. Kim ihlasla ‘lailaheillallah’ şehadetini getirmiş bir halde Benim yanıma gelirse, Benim kaleme girmiş olur ve kim Benim kaleme girerse azabımdan güvende kalmış olur.”

Muhammed bin Ali bin Mervrudî kendi evinde hadisin metninde geçen senet vasıtasıyla Ali bin Mûsa (a.s)’ın kendi baba ve pak cetlerinden ve Ali (a.s)’dan, o da Resûlullah (s.a.a)’den şöyle buyurduğunu nakletti: “Allah-u Teala buyurdu ki: la ilahe illallah Benim kalemdir. Öyleyse kim kaleme girerse azabımdan güvende olur.”

Ebu Nasr Ahmed bin Hüseyin ez-Zabbi iki vasıtayla İmam Hasan Askerî (a.s)’dan, o da babası ve büyükbabaları vasıtasıyla İmam Rıza (a.s)’dan, o da babası ve büyükbabaları vasıtasıyla Ali bin Ebu Tâlib (a.s)’ın  Peygamber Efendimizden şöyle buyurduğunu naklediyorlar: “Meleklerin efendisi Cebrail şöyle buyurdu: Aliyy’ul Âla olan Allah-u Teala buyuruyor ki: Ben Allah’ım; benden başka ilah yoktur. Kim Benim birliğimi ikrar ederse Benim kaleme girmiş olur; Benim kaleme giren ise azabımdan güvende kalır.”

OKAN EGESEL

Son Güncelleme: 18.07.2017 17:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.