23 Ağustos 2016 Salı 14:52
Allah’ın nimetleri seni aldatmasın!

 İmam Gazali Hazretleri şöyle buyurdu:

Kerim olan Allah, güzeli güzele; kötüyü kötüye sevk eder. Her şeyi müstahakkına lâyık görür. Şimdi sen de bu iki esasa dikkat et ve gör:

Cenab-ı Hak, kendi düşmanlarını nice dünya malına gömüyor. Peygamber ve velilerini bu belâlı şeyden nasıl uzaklaştırıyor. Eğer sana fakirlik, yoksulluk fazlasıyla gelirse Cenab-ı Hakka şükreyle ki seni peygamberlerin, velilerin yoluna sokmuştur.

Düşmanlarına dert ve belâ yaptığı dünya süprüntüsünden seni uzaklaştırdı ve İslâm dinini sana nasip ettiğine sonsuz hamd ve şükret ki bu âlemde seni büyük bir nimetle müşerref kıldı. Dünyada berhudar etti. Âhirette mesut kıldı.

Eğer insan, doğduğundan ölünceye kadar bütün zamanını Allah'a hamd ve şükürle geçirse yine büyük İslam nimetinin karşılığını ödeyemez. Çünkü bu, öyle saadet verici bir nimettir ki bütün denizler mürekkep ve bütün ağaçlar kalem olsa ve bütün bitkiler ve hayvanlar yazar olsalar bunun faziletini yazıp bildirseler tamamını anlatamazlar. Nitekim Cenab-ı Hak, Hz. Peygambere (s.a.v.) bu hususta şöyle buyuruyor: “İşte biz, Sana da (Habibim) böylece emrimizden bir ruh vahyettik. Halbuki (vahiyden evvel), kitap nedir, iman nedir Sen bilmezdin. Fakat Biz onu bir nur yaptık. Bununla kullarımızdan kimi dilersek ona hidayet ederiz. Şüphesiz ki Sen herhalde doğru bir yolun rehberliğini yapıyorsun” (Şuarâ, 52) ve yine buyuruyor: “Üzerinde Allah'ın lutf-u inayeti ve rahmeti olmasaydı onlardan bir güruh, muhakkak Seni bile (hükümde) şaşırtmayı kurmuştu. Onlar kendilerinden başkasını saptıramazlar ve Sana hiçbir şeyden zarar da yapamazlar, (nasıl yapabilirler ki) Allah, Sana kitabı ve hikmeti indirdi ve (evvelce) bilmediklerini Sana öğretti. Allah'ın Senin üzerindeki lutfu çok büyüktür.” (Nisa, 113). Ve yine buyuruyor: “Onlar İslam’a girdiklerini Senin başına kakarlar, (onlara) de ki: Müslümanlığınızı Benim başıma kakmayınız. Bilâkis sizi imana muvaffak ettiği için size Allah minnet eder. Eğer siz inandık demeseniz de sâdık insanlarsınız."

Hz. Ali (r.a.) der ki: “Nice kişiler nimetin çeşitleri içinde meftun olur, kendilerinden geçerler. Nice kişiler var ki haklarında söylenen yumuşak sözlerin kokusu ile mest olur, yollarını şaşırtırlar. Niceleri de günahlarını gizlemekle gurur duyarlar.”

Zünnun'dan sordular: “İnsanoğlunun en çok yanılması ne ile olur?” “Cenab-ı Hakkın lutuf ve nimetlerinden gurur duyar ve o yüzden aldanır” diye cevap verdi. Sonra da şu âyet-i kerimeyi okudu: “Artık bu sözü yalan sayanları bana bırak. Biz onları kendilerinin bilemeyecekleri bir cihetten derece derece azaba yaklaştırıyoruz.” (Kalem, 44).

(Âbidlerin Yolu’ndan…)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137