17 Nisan 2018 Salı 00:09
'Ashabı O'nun için hazırlanacak'

Müseyyib bin Necebe’nin ricalinden biri şöyle der:

Adamın biri, İbn-i Sevda adlı biriyle birlikte Hz. Ali’nin yanına gelerek şöyle arz etti: "Ey Emirü'l-Mü'minîn! Bu adam Allah ve Resûlü'ne yalan isnad ediyor ve seni de şahit gösteriyor."

Emirü'l-Mü'minîn (aleyhisselam) şöyle buyurdu: "Çok ağır söz söylemiş, peki ne diyor?"

Adam şöyle arz etti: "Gazap ordusundan bahsetti."

Ali (aleyhisselam) şöyle buyurdu: "Bu adamı bırak gitsin, o kavim ahir zamanda gelecek. Onlar sonbahar bulutları gibidirler. Her kabileden bir, iki, üç ve sonunda sayıları dokuz kişiye ulaşacak. Allah’a and olsun ki, ben onların emrini, adını ve gidecekleri yeri tanıyorum."

Sonra ayağa kalkarak şöyle buyurdu: "Bâkır (Yaran), Bâkır, Bâkır! O benim zürriyetimden biridir. Hadisleri yaracaktır.” (İmam Muhammed Bâkır'ı kastediyor).

Ahnef bin Kays şöyle der:

Bir hacetimden dolayı Hz. Ali’nin yanına gitmiştim. O sırada İbn-i Kevva ve Şibs bin Rebi gelerek içeri girmek için izin istediler. Hz. Ali bana şöyle buyurdu: "Eğer istersen izin ver. Çünkü haceti için ilk gelen sensin."

Şöyle arz ettim: "Ey Emirü'l-Mü'minîn! Müsaade et gelsinler."

O ikisi içeri girdiğinde Hz. Ali şöyle buyurdu: "Ne için Harûrâ’da bana karşı isyan ettiniz?"

Dediler: "Bizler gazap ordusundan olmak istedik."

Buyurdu ki: "Yazıklar olsun size. Benim velayetimde ve hükümetimde gazap olur mu? Veya gazap yüzünden çeşitli belalar ulaşır mı? Gazap ordusu birer, ikişer, üçer, dörder, beşer, altışar, yedişer, sekizer, dokuzar ve onar onar tıpkı sonbahar bulutları gibi biraraya toplanırlar.”

Mufazzal bin Ömer şöyle der:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “İmam'a izin verildiğinde Allah O'nu İbranice ismi ile çağıracak ve ashabı O'nun için hazırlanacak. Tıpkı sonbahar bulutları gibi dağınık üç yüz on üç kişidirler. Onlar bayraktardırlar ve akşam yattıkları yerde kaybolacak ve sabahleyin Mekke’de toplanacaklar. Adı, babası, künyesi ve nesebi ile tanınan bazıları da gündüz vakti bulutların arasında dolaşırken görülecekler.”

Şöyle arz ettim: "Sana feda olayım. Hangisinin imanı daha çoktur."

Şöyle buyurdu: “Gündüzleyin bulutlar arasında dolaşanlar. Ve onlar kaybolandırlar. Ve 'Nerede olursanız olun, Allah sizi biraraya toplar' (Bakara, 148) ayeti onlar hakkında nazil olmuştur.” (Gaybet-i Numanî, Şeyh Muhammed bin İbrahim-i Numanî).

OKAN EGESEL

Son Güncelleme: 17.04.2018 02:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.