07 Aralık 2017 Perşembe 00:16
‘Bayrağın sahibi Ali halkın imamıdır’

İmam Ca’fer es-Sâdık (a.s.), Resûlullah (s.a.v.) ile Hz. Ali’nin (a.s.) konuşmasını rivayet ediyor:

Resûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: “Kıyamet günü sana nurdan bir örtü ve nurdan bir taç getirilecek. Onun dört direği var; her birinin üzerinde şu üç satır yazılıdır: ‘Lailahe illallah, Muhammeden Resûlullah, Aliyyen Veliyyullah.’ Sonra keramet kürsüsü sana verilecek ve cennet ile cehennemin anahtarları sana teslim edilecek. Bütün insanlar bir safta toplanacak ve taraftarların cennete, düşmanların da cehenneme sevk edilecek. Sen cenneti ve ateşi bölensin. Sen o gün Allah’ın emînisin.” (Meşarik’ul-Envar, s.181).

Resûlullah (s.a.v.), Ebu Dücâne el-Ensari ile konuşmasında şöyle buyurdu: “Ey Ebu Dücane! Biliyor musun, Allah gökleri ve yeri yaratmadan iki bin yıl önce nurdan bir bayrak ve nurdan bir direk yarattı. Onların üzerine şöyle yazıyordu: Allah’tan başka ilah yoktur. Muhammed, O’nun resulüdür. Ehl-i Beyt halkın en hayırlısıdır. Bayrağın sahibi Ali halkın imamıdır.” 

Resûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: “Sidret’ul-Münteha’ya vardığımda orada şöyle yazıyordu: Ben Allah’ım, Benden başka ilah yoktur. Ben tekim. Muhammed halkın içinden seçtiğimdir. O’nu veziri Ali ile onaylayıp O’na yardım ettim.” (Meşarik’ul-Envar, s.119).

Allah’ın yarattığı her şeyin üzerine Aliyyen Veliyyullah yazıyor. Hz. Ali’den (a.s.) rivayet edilen şu hadis-i şerifte de buna işaret ediliyor: “... Tâhâ ve Yasin ailesi Ehli Beyt! Allah’ın ilk ve son insanlara hücceti. Onların ismi taşlara, ağaçların yapraklarına, kuşların kanatlarına, cennet ve cehennemin kapılarına, Arş’a ve feleklere, meleklerin kanatlarına, Allah’ın hicablarına, izzet ve cemalin nurlarına yazılıdır. Kuşlar onların ismiyle tesbih eder, denizlerdeki balıklar onların taraftarları için Allah’a istiğfar eder. Allah yarattığı her varlıktan kendi tevhidi ve onların velayeti ve onların düşmanlarından beraat üzerine ikrar almıştır. Arş’ın üzerine şu üç cümle yazılmayana dek yerine oturamamıştır: Lailahe illallah Muhammeden Rusulullah, Aliyyen Veliyyullah!” (Meşarik’ul-Envar, s. 118).

Aliyyen Veliyyullah ile ilgili olarak meşhur bir hadisi nakleden Kasım şöyle diyor:

İmam Ca’fer es-Sâdık’a (a.s.) şöyle arz ettim: “Halk şöyle bir rivayet naklediyor: Hz. Peygamber Mirac’a çıktığında Arş’ta şöyle yazılı olduğunu görmüş: Lailahe illallah, Muhammedün Resûlullah, Ebu Bekir Sıddık!”

İmam Ca’fer es-Sadık (a.s.) buyurdu ki: “Fesübhanallah! Sonunda her şeyle birlikte bunu da mı değiştirdiler?”

Dedim ki: “Evet.”

Buyurdu ki: “Allah, Arş’ı yarattığı zaman üzerine şöyle yazdı: Lailahe illallah, Muhammedün Resûlullah, Aliyyün Emir’ül-Mü’minîn.’ Allah suyu yarattığında onun mecrasına şöyle yazdı: ‘Lailahe illallah, Muhammedün Resûlullah, Aliyyün Emir’ül-Mü’minîn.’ Allah, Kürsi’yi yarattığında onun direklerine şöyle yazdı: ‘Lailahe illallah, Muhammedün Resûlullah, Aliyyün Emir’ül-Mü’minîn.’ Allah, Levha’yı yarattığında üzerine şöyle yazdı: ‘Lailahe illallah, Muhammedün Resûlullah, Aliyyün Emir’ül-Mü’minîn.’ Allah, İsrafil’i yarattığında alnına şöyle yazdı: ‘Lailahe illallah, Muhammedün Resûlullah, Aliyyün Emir’ül-Mü’minîn.’ Allah, Cebrail’i yarattığında kanatlarına şöyle yazdı: ‘Lailahe illallah, Muhammedün Resûlullah, Aliyyün Emir’ül-Mü’minîn.’ Allah, gökleri yarattığında onun etrafına şöyle yazdı: ‘Lailahe illallah, Muhammedün Resûlullah, Aliyyün Emir’ül-Mü’minîn.’ Allah, yerleri yarattığında onun katlarına şöyle yazdı: ‘Lailahe illallah, Muhammedün Resûlullah, Aliyyün Emir’ül-Mü’minîn.’ Allah, dağları yarattığında onun zirvelerine şöyle yazdı: ‘Lailahe illallah, Muhammedün Resûlullah, Aliyyün Emir’ül-Mü’minîn.’ Allah, güneşi yarattığında üzerine şöyle yazdı: ‘Lailaheillallah, Muhammedün Resûlullah, Aliyyün Emir’ül-Mü’minîn.’ Allah, ay’ı yarattığında üzerine şöyle yazdı: ‘Lailahe illallah, Muhammedün Resûlullah, Aliyyün Emir’ül-Mü’minîn.’ İşte o ayın üzerinde gördüğünüz siyahlıklar da odur. İçinizden her kim Lailahe illallah, Muhammedün Resulullah derse, mutlaka Aliyyün Emir’ül-Mü’minîn de demelidir.” (El İhticac, Tabersi, c.1, s.158).

OKAN EGESEL

Son Güncelleme: 07.12.2017 02:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.