15 Ocak 2017 Pazar 17:01
‘Benden sonra on iki halife gelecektir’
Kays bin Abd’dan şöyle dediği naklolunmuştur:
“Abdullah bin Mesud’un da aralarında bulunduğu birkaç kişiyle oturuyorduk. Bedevi Araplarından biri çıkagelip, ‘Abdullah bin Mesud hanginizsiniz?’ dedi.
Abdullah, ‘Abdullah bin Mesud; beni’, dedi.
Arap adam, ‘Peygamberiniz kendisinden sonra kaç halife geleceğini söyledi mi?’ diye sordu.
Abdullah bin Mesud, ‘Evet, on iki tane, Benî İsrail Nukebası sayısı kadar’ dedi.”
Mesruk bin Ecda diyor ki:
“Abdullah bin Mesud’un yanındaydık. Kur’an’larımızı ona gösteriyorduk. O sırada bir genç ona sordu ki: ‘Peygamberiniz kendisinden sonra kaç halife geleceğini size haber verdi mi?’
Abdullah, ‘Sen bir genç olmana rağmen bunu benden soruyorsun, senden önce benden kimse böyle bir şey sormamıştı. Evet, Peygamberimiz bize kendisinden sonra on iki halife geleceğini haber verdi; onlar, Benî İsrail’in Nukebası sayışıncadır’ dedi.
Attab bin Muhammed, aşağıdaki hadisi üç yoldan Şâbi’den nakletmiştir:
Şâbi, amcası Kays bin Abd’dan şöyle rivayet eder:
“Mescitte oturmuştuk, Abdullah bin Mesud da bizimleydi. Bedevi Araplarından biri yanımıza gelerek şöyle dedi: ‘Abdullah sizin aranızda mıdır?’
Abdullah, ‘Evet, ben Abdullah’ım, niçin sordunuz?’ dedi.
Göçebe Arap, ‘Ya Abdullah! Peygamberiniz kaç tane halife geleceğini size haber verdi mi?’ diye sordu.
Abdullah, ‘Irak’a geldiğimden beri hiç kimsenin bana sormadığı bir soruyu sordun. Evet, Benî İsrail Nukebası sayısınca on iki kişi halife olacaktır’ dedi.”
Ebu Urabe, hadisin bu kısmını şöyle nakletmiştir: “Evet, bunlar Benî İsrail Nukebası sayısınca olacaktır.”
Cerir Eş’as’tan, o da Abdullah bin Mesud’dan, o da Resûlullah’tan şöyle nakletmektedir:
Resûlullah şöyle buyurdular: “Benden sonra halifelerim, Benî İsrail Nukebası sayısınca on iki kişidir.”
Cabir bin Semure diyor ki:
“Babamla beraber Hz. Resûlullah’ın yanındaydık. Resûlullah, “Benden sonra on iki emir gelecektir” buyurdu. Sonra sessizce bir şey söyledi. Ben babama, ‘Resûlullah sessizce ne buyurdu?’ diye sordum. Babam, ‘Hepsi Kureyş’tendir’ buyurdular, dedi.”
Yine, Cabir bin Semure’nin şöyle dediği naklolunmuştur:
“Hz. Resûlullah’ın huzuruna gittim, şöyle buyurduğunu duydum: ‘Bu iş, on iki halife hükümet etmedikçe (gelmedikçe) son bulmayacaktır.’ Sonra yavaşça bir şey dediler. Babamdan, ne buyurduğunu sordum. Babam, ‘Hepsi Kureyş’tendir’ sözünü buyurduklarını söyledi.”
Yine, Cabir bin Semure diyor ki:
“Hz. Resûlullah’ın şöyle buyurduklarını duydum: ‘Benden sonra on iki halife gelecektir, hepsi de Kureyş’tendir.’ Eve döndüklerinde kimsenin yanında bulunmadığı bir sırada yanına giderek, ‘Ondan sonra ne olacak?’ diye sorduğumda, ‘Kargaşalık olacak’ buyurdular.”
(Uyun–u Ahbar’ir–Rıza (a.s), Şeyh Saduk İbn–i Babeveyh). 
Son Güncelleme: 31.01.2017 16:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137