15 Aralık 2016 Perşembe 15:20
‘Benim evimle Ali’nin evi birdir’
Kur’an’da Ehl-i Beyt hakkında pek çok müjde vardır. Onlardan bir tanesi de Cennetin kapılarının onlara açık olduğu gerçeğidir. Ayette şöyle buyuruluyor:

“Tuba (ne mutlu) onlara! Ahirette en güzel barınak da onlarındır.” (Rad/29).

Sa'lebi, Büyük Tefsir’inde bu ayetin manasını verirken, Hz. Peygamber'e (s.a.a.) isnad ettiği şu tahrici yapıyor:

"Resûlullah (s.a.a.), ‘Tuba, Cennette bir ağaçtı. O ağacın kökü benim evimde, dalları ise cennet ehlini gölgelemektedir’ dediği zaman biri O’na, ‘Ya Resûlallah, sana daha önce sorduğumuzda, Tuba'nın kökü Ali'nin evinde, demiştiniz’ dedi. Resûlullah (s.a.a.), ‘Benim evimle Ali'nin evi bir değil mi?’ buyurdu.

Seçilmiş kişiler, Allah'ın izniyle hayırlar yapmakta ileri geçenler ve Allah'ın Kitabı’nın vârisleri de Ehl-i Beyt’tir ki, Cenab-ı Hak bu hususta onları şöyle tanımlamıştır:

"Sonra Biz Kitabı ( Kur'an-ı Kerim) seçtiğimiz kimselere miras olarak bıraktık. Bunların kimi nefislerine zulmedicidir, kimi muktasid, kimi de Allah'ın izniyle hayır yapmakta ileri geçendir. İşte bu çok büyük bir ihsandır." (Fatır/32).

Kuleyni, sahih bir senetle Salim'den şu tahrici yapmaktadır:

Salim diyor ki: “İmam Bâkır'a (a.s.) bu ayetin manasını sordum. Şöyle buyurdu: Hayırlar yapmakta ileri geçen İmam'dır (a.s.). Muktasid, İmam’ı tanıyan, nefsine zulmeden de İmam’ı tanımayandır.” 

Ayrıca İbn-i Merdeveyh, Hz. Ali'nin (a.s.) bu ayetin tefsirinde, "Kitabın vârisleri biziz" dediğini rivayet etmektedir.

Ehl-i Beyt’in faziletlerini içeren ayetlerin sayısı oldukça fazladır. İbn-i Abbas'ın dediğine göre sırf Hz. Ali hakkında üç yüz ayet nazil olmuştur. İbn-i Asakir'in İbn-i Abbas'tan tahric ettiği bu hadis, Savaik'te, Fasıl 3, Bab 9, s. 76’da kayıtlıdır.

Başkaları da der ki: “Onların hakkında inen ayetler, Kur'an'ın dörtte birini teşkil eder.” Bunu da yadırgamamak lazım, zira onlar Kur'an'la kardeştirler. 

(Kur'an'da Ehl-i Beyt, Allame Abdulhüseyin Şerefuddin).

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137