01 Nisan 2018 Pazar 00:29
'Biz vakit tayin etmeyiz'

Yunus bin Zebyan der ki:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Cuma gecesi olduğunda Rab Teala dünyanın göğüne bir melek indirir. Güneş doğduğunda bu melek Beyt-i Mamur (Kâbe) üzerindeki Arş'a oturarak Muhammed, Ali, Hasan ve Hüseyin (aleyhimusselam) için nurdan minberler nasb eder. Onlar minberlere çıkarlar; melekler, peygamberler ve mü'minler onlar için toplanırlar. Göğün kapıları açılınca Resûlullah (s.a.a.) şöyle arz eder: 'Ey Rab! Kitabında sözünü verdiğin miadın (vaad ettiğin anın) vakti geldi. Ve o, şu ayettir: Allah, içinizden iman edip salih amel işleyenlere tıpkı onlardan öncekileri halife karar kıldığı gibi yeryüzünde halife karar kılacağına dair vaad etti. Ve onlar için razı olduğu dini onlar için galip getirecek ve onları korkularından sonra güvenli bir hale getirecektir.'

Sonra meleklerle peygamberler de aynı sözü söylerler. Sonra Muhammed, Ali, Hasan ve Hüseyin (aleyhimusselam) secdeye kapanırlar. Daha sonra da şöyle söylerler: 'Ey Rab! Gazaplan, çünkü Senin hürmetine saygısızlık oldu ve seçkinlerin öldürüldü ve salih kulların zelil oldu.'

İşte Allah da istediğini yapar. Ve bu, malum bir gündür.”

Huzeyfe bin Mansur, İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam)’ın şöyle buyurduğunu nakleder: “Allah’ın Kırkısiyâ şehrinde bir sofrası vardır. Gökten birisi çıkarak şöyle nida edecek: Ey gökteki kuşlar ve ey yerdeki yırtıcı hayvanlar! Zalimlerin etine doymak için buraya gelin.”

Ebu Basir der ki:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) bize şöyle buyurdu: “Kaim’in ismiyle nida edilecek ve 'ey filan oğlu filan, kıyam et!' denilecek.”

Cabir der ki:

İmam Muhammed Bâkır (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Ey Cabir! Kaim’in kıyamından önce Şam’da halkı öyle bir fitne saracak ki ondan kurtulmak isteseler de kurtulamayacaklar. Sonra Kûfe ile Hîre şehirleri arasında sayıları eşit olan katliamlar olacak. Sonra gökten bir münadi nida edecek.”

Muhammed bin Müslim, İmam Muhammed Bâkır (aleyhisselam)’ın şöyle buyurduğunu nakleder: “Şam tarafından ansızın gelecek olan sesi bekleyin. Orda sizin için yüce bir kurtuluş vardır.”

Hz. Mehdi’nin zuhuru bu belirtilerin gerçekleşmesinden sonra vuku bulacaktır. İmamlar, zuhurun vuku bulacağını bildirdikleri gibi vakit tayin edenleri yalanlayıp şöyle buyurmuşlardır: “Her kim bizim zuhur hakkında vakit tayin ettiğimizi rivayet ederse onu yalanlayın. Her kim olursa olsun. Şüphesiz biz vakit tayin etmeyiz." (Gaybet-i Numanî, Şeyh Muhammed bin İbrahim-i Numanî).

OKAN EGESEL

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.