29 Mart 2018 Perşembe 00:00
Bu alametler asla vukû bulmamıştır

Yakub-u Serrac der ki:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam)’a şöyle arz ettim: "Taraftarlarınızın kurtuluşu ne zamandır?"

İmam şöyle buyurdu: "O, Mekke’nin en yüksek noktasına inecek. Kılıcı kınından çıkaracak, zırhı giyecek, bayrağı ve abayı açacak, sarığı takacak ve asayı eline alacak ve Allah’tan zuhur etmek için izin isteyecek. O'nun bazı ashabının da bundan haberi olacak. Hasani gelecek ve O'na haberi ulaştıracak. Hasani O'ndan önce davranıp hareket edince de Mekkeliler Hasani'nin aleyhinde hareket edip onu öldürecekler. Ve onun başını Şamî (Süfyani)'ye gönderecekler. İşte o esnada bu emrin sahibi kıyam ve zuhur edecek. Halk O'na biat edip uyacak. Hemen sonra Şamî, Medine’ye bir ordu gönderecek. Amma onlar Medine’ye ulaşmadan Allah onları helak edecek. Ogün Medine’de olan Ali (aleyhisselam) evlatları Medine’den Mekke’ye kaçıp bu emrin sahibine iltihak edecekler. Ve bu emrin sahibi Irak’a doğru yönelecek. Sonra Medine’ye bir ordu gönderecek ve ailesinin Medine’ye geri dönmesini emredecek.”

Ahmed bin Muhammed bin Ebu Nasr der ki:

İmam Rıza (aleyhisselam)’ın şöyle buyurduğunu duydum: “Bu zuhurdan önce Bûyuh olacaktır.”

Ben bûyuh'un ne demek olduğunu anlamadım. Hacca gittiğimde bir bedevinin, “Bu ne bûyuh bir gündür” dediğini duyunca ona sordum. “Şiddetli sıcak ve hararet” dedi.

Bedr bin Halil-i Esedi şöyle der:

İmam Muhammed Bâkır (aleyhisselam)’ın yanında oturmuştum. Kaim (aleyhisselam)’ın zuhurundan önce vukû bulacak olan iki alamet söyledi: "Bu alametler Allah, Adem’i yere indirdiğinden beri asla vukû bulmamıştır. O ikisi şudur ki; Ramazan ayının yarısında güneş tutulacak ve son gününde ise ay tutulacak."

Adamın birisi İmam’a şöyle arz etti: "Ey Resûlullah’ın oğlu! Tam tersine Ramazan ayının sonunda güneş, yarısında ise ay tutulmalıdır."

İmam Muhammed Bâkır (aleyhisselam) ona buyurdu ki: "Ben ne söylediğimi daha iyi bilirim. Bu iki alamet Adem’den beri vukû bulmamıştır."

Kumeyt’in kardeşi Verd şöyle der:

İmam Ebu Ca'fer Muhammed Bâkır (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Zuhur gerçekleşmeden önce Ramazan ayının bitmesine beş gün kala ay tutulacak ve on beşinde ise güneş tutulacak. İşte o zaman müneccimlerin hesabı karışacak ve boşa çıkacak.”

Ebu Basir der ki:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Mehdi’nin zuhurunun alameti Ramazan ayının on üçü veya on dördünde güneş tutulmasıdır.”

Salih bin Sehl şöyle der:

"Soru soran biri vukû bulacak azabı sordu” ayeti hakkında İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: "Bu ayetin te’vili gelecektedir. Azap Seviyye’de (ateşte) olacak. Ben-i Esed topraklarına kadar ulaşıp Sakif kabilesine sıçrayacak. Âl-i Muhammed’e zulmeden her yeri yakacak. Ve bu, Kaim’in zuhurundan öncedir.” (Gaybet-i Numanî, Şeyh Muhammed bin İbrahim-i Numanî).

OKAN EGESEL

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüsnü Sevilengül 2018-04-02 10:37:23

çok yaralı bilgiler okuyoruz, yazanlardan Allah razı olsun