24 Mayıs 2016 Salı 17:04
‘Bugün şeytanın kovulduğu gündür’
 Gadir-i Hum gününün faziletiyle ilgili olarak bir hutbe irad eden Hz. Ali (a.s.) şöyle buyurmuştur:
“Ey müminler topluluğu Allah Teâlâ, size güzel ihsanını kâmil kılmak, sizi doğru yoluna ve nuruyla hidayet bulanların yollarına iletmek ve size afiyetli bol bahşişini daha da çoğaltmak için bugünde sizlere iki büyük bayramı bir araya toplamıştır onlardan biri olmaksızın diğeri ayakta duramaz.
Bir cumadan diğer cumaya kadar kötü kazançların sebep olduğu kirliliklerin yıkanması, mü’minler için bir anma ve takvalı insanların takvalarının zahir olması için Allah Teâlâ Cuma gününü toplantı günü kılmış ve o günde bir araya toplanmayı teşvik etmiştir. Bu günde hayır amellerin sevabı ondan önceki günlerde itaat ehline verilen sevaba oranla kat kat fazladır. Bu ise, ancak Allah Teâlâ’nın emrettiği şeylere uymak, nehyettiği şeylerden sakınmak ve uyulmasına teşvik ettiği hususu da O’na boyun eğmekle tamamlanır.
Allah Teâlâ tevhidini; Peygamberinin peygamberliğini itiraf etmedikçe ve hiçbir dini de; velayetini emrettiği kimsenin velayeti kabul edilmedikçe hiç kimseden kabul etmez. O’na itaat etmenin sebepleri de, O’nun ve velayet ehlinin ismetine sığınmadıkça düzene girmez. Allah Teâlâ Devh (Ağaç) gününde, kendine özgü kılıp seçtiği kulları hakkındaki iradesini Peygamberine indirip onu halka açıklamasını, sapıklık ve nifak ehline iltifat gözetmeyi terk etmesini emretti; Peygamberini onlardan korumaya kefil oldu. Böylece bu remizli sözüyle; şüphe ehlinin perde arkasında saklı tuttukları ve irtidat ehlinin kalplerinde gizli tuttukları art düşüncelerini açığa çıkardı. Bunu mü’min de münafık da anladı. Sonuçta düşen düştü, istikrarlı insanlar da hak üzere sabit kaldı, münafıkların cahilliğiyle dinden çıkanın cehalet taassubu daha da çoğaldı, dişler sıkıldı, kullar gizli işaretler yapmaya koyuldu, konuşan konuştu, çağıran çağırdı, dinden çıkan dinden çıkışında devam etti, bir grup diliyle iman getirip imanın hakikatinden uzak kaldı, bir gurup da hem diliyle hem de kalbiyle gerçekten iman getirdi.
Allah Teâlâ dinini kâmil kıldı, Peygamber ve mü’minlerle tâbi olanların gözlerini aydınlattı. Buna sizden bir grup şahit oldu ve bir gurubunuza da nakledildi. Böylece Allah’ın güzel kelimesi sabredenler için tamamlandı ve Allah, Firavun’un, Karun’un, Haman’ın ve askerlerinin atıştıklarını ve üzerine çıktıklarını yıkıp tahrip etti. Geriye halkın helakından çekinmeyen sapıklardan birtakım değersiz insanlar kaldı. Allah onları da kendi evlerinde yakalayacak, eserlerini yok edecek, belirtilerini silip götürecek, onun yerine yakında onları acı hasretler bürüyecektir. Onları da Allah’ın dininin değiştirilip hükmünün tahrif edilmesine el atıp boynunu uzatanlara kavuşturacaktır. Yakında Allah’ın, düşmanlarına karşı dostlarına yardım vadesi gelecektir. Allah Latif ve her şeyi bilendir.
Bu duyduklarınız sizin için yeterli ve tebliğdir. Öyleyse, Allah size rahmet etsin, Allah’ın sizi teşvik ve sevk ettiği konular üzerinde düşünün ve O’nun şeriatına uymaya niyetlenin, O’nun yolunda gidin ve diğer yollara gitmeye niyetlenmeyin ki sizi yoldan ayırıp götürür.
Şüphesiz bugün şanı büyük olan bir gündür. Bugün de kurtuluş vaki olup dereceler yücelmiş ve hüccetler açıklığa kavuşmuştur. Bugün açık makamın izah edilip gün ışığına çıkarıldığı gündür. Bugün dinin kemale erdiği gündür. Bugün ahd bağlanan gündür. Bugün şahit ve meşhut gündür. Bugün nifak ve inkar düğümlerinin açıldığı gündür. Bugün iman hakikatlerinin açıklandığı gündür. Bugün şeytanın kovulduğu gündür. Bugün size vaad edilen ayırma günüdür. Bugün sizin ondan yüz çevirdiğiniz yüce seçkinler günüdür. Bugün kulların imtihana çekildiği gündür. Bugün araştıranlar için delil günüdür. Bugün sinelerde saklı olan konuların açığa çıkarıldığı gündür. Bugün özel grubun nass ile seçildiği gündür.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132