26 Mart 2018 Pazartesi 00:21
'Bunu haber veren sadıktır'

Humran bin A’yan’dan rivayetle;

İmam Ca'fer es-Sâdık  (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Kaim (aleyhisselam)’ın kıyamından önce vuku bulacak olan kesin olaylar Süfyani’nin zuhuru, Bidâ çölünün çökmesi, Nefsi Zekiyye’nin öldürülmesi ve gökten bir münadi’dir.”

Naciye-i Kattan, İmam Muhammed Bâkır (aleyhisselam)’ın şöyle buyurduğunu nakleder: “Münadi şöyle nida edecek: 'Şüphesiz (Âl-i Muhammed’in) Mehdi’si falanca oğlu falancadır.' O'nun ve babasının adını söyleyecek. Şeytan da şöyle nida edecek: 'Şüphesiz falanca ve taraftarları haklıdırlar.' O da Ben-i Ümeyye’den birinin adını söyleyecek.”

Zürare bin A’yan der ki:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam)’ın şöyle buyurduğunu duydum: “Bir münadi şöyle nida edecek: 'Şüphesiz emir, falancadır.' Bir münadi de, 'Şüphesiz kurtulanlar Ali ve taraftarlarıdır' diye nida edecek."

"Peki buna rağmen kim Mehdi’ye karşı savaşacak?" Diye arz ettim.

Şöyle buyurdu: "Şeytan da şöyle nida edecek: 'Filanca ve taraftarları kurtulacaktır.' Ben-i Ümeyye’den birinin adını söyleyecek."

Arz ettim ki: "Peki, doğru ile yalan nida nasıl birbirinden ayırt edilecek?"

Şöyle buyurdu: "Bizim hadislerimizi rivayet edenler tanıyacak. Onlar önceki sözün doğru olduğunu bilecekler, kendilerinin doğru ve hak olduğunu bilirler."

Zürare bin A’yan der ki:

İmam Ca'fer es-Sâdık  (aleyhisselam)’a şöyle arz ettim: "Allah sana maslahat versin. Ben Kaim (aleyhisselam) hakkında şaşırıyorum. Çölde birçok ordunun yerin dibine girmesi ve gökten bir nida gelmesine rağmen nasıl O'na karşı savaşacaklar?"

Buyurdu ki: "Şeytan onların peşini bırakmayacak. Öyle ki tıpkı Resûlullah’a Akabe günü biat edilirken nida ettiği gibi nida edecek."

Hişam bin Sâlim der ki:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam)’a şöyle arz ettim: "İshak’ın kardeşi Cerir bize şöyle diyor: Siz diyorsunuz ki: Gökten iki nida gelecek. Peki bunların hangisi sadık (hak), hangisi bâtıldır?"

İmam Ca'fer es-Sâdık  (aleyhisselam) buyurdu ki: "Onlara şöyle cevap verin: Bunu bize haber veren sadık’tır. Ve sen bunu inkar ediyorsun.”

Hişam bin Salim’den rivayetle;

İmam Ca'fer es-Sâdık  (aleyhisselam) şöyle buyurduğunu duydum: “O ikisi, iki nidadır. Bir nida gecenin evvelindedir, diğeri ise ikinci gecenin sonundadır."

Arz ettim ki: "Bu nasıl olacak?"

Şöyle buyurdu: "Birisi gökten gelecek, diğeri ise İblis’ten."

Arz ettim ki: "Hak ses, bâtıldan nasıl ayırt edilecek?"

Şöyle buyurdu: "Bu olay vuku bulmadan önce onu duyanlar, hak sesi tanıyacaklar.” (Gaybet-i Numanî, Şeyh Muhammed bin İbrahim-i Numanî).

OKAN EGESEL

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.