05 Nisan 2016 Salı 14:48
Çocukluğunda dahi hikmet sahibiydi
 İbn–i Sabbağ–ı Mısri eserinde şöyle yazar:
“Ebu’l Kasım Muhammed Hüccet b. Hasan–ı Halis Hicri 255 yılı Şaban ayının yarısının gecesi Samerra şehrinde dünyaya geldi.
Baba ve ana tarafından nispeti: O, Ebu’l Kasım Muhammed el–Hüccet b. Hasan el–Halis b. Ali el–Hadi b. Muhammed el–Cevad b. Ali er–Rıza b. Musa el–Kazım b. Ca’fer es–Sadık b. Muhammed el–Bâkır b. Ali Zeynu’l–Abidin b. Hüseyin b. Ali b. Ebu Tâlib’dir. Allah’ın selamı hepsinin üzerine olsun.
Annesi ise hayırlı bir cariye olan Nercis (Nergis)’tir.
Künyesi, Ebu’l Kasım’dır. Lakabı ise; Hüccet, Mehdi, Halef–i Salih, Kaim, Muntazar ve Sahibu’z–Zaman’dır. En meşhuru ise Mehdi’dir.
Sıfatları: Genç, uzun boylu, güzel yüzlü ve güzel saçlı, saçları omuzlarına dökülür, hafif uzun burunlu, parlak ve açık alınlıdır. Naiblerinden biri, onun güvenilir muasırlarından olan Muhammed b. Osman’dır. Muhasara altında bulunduğu evde gayba çekildiği söylenir. Ve bu olay Hicri 276 yılında vuku bulmuştur. Güvenilir İmamlardan Onikinci İmam’ın hakkında rivayet edilen naslardan küçük bir bölümü budur. Bu konuda bize ulaşan rivayetlerin sayısı oldukça fazladır. Hadis âlimleri kendi kitaplarında bu konuyla ilgili bütün hadisleri toplayıp nakletmişlerdir.” (el–Fusulu’l–Mühimme, s. 274). 
Karmani adıyla meşhur Ebu Abbas Ahmed b. Yusuf eserinde şöyle der:
“On birinci bölüm, Halef–i Salih İmam Ebu’l Kasım Muhammed b. Hasan Askeri hakkındadır. Babası vefat ettiğinde o beş yaşındaydı. Allah ona Yahya aleyhi’s–selâm’ın çocukluğundaki gibi hikmet verdi. Uzun boylu, güzel yüzlü ve güzel saçlı idi. Burnu hafif uzun, alnı açık ve parlak idi.
Âlimlerin ittifak ettiğine göre ahir zamanda kıyam edecek olan Mehdi odur. Hadisler, onun zuhur edeceğini teyit eder. (Ahbaru’d–Düvel ve Asaru’l–Uvel, s. 117, 118). 
Abdulvahhab Şa’rani ise şöyle der:
“Mehdi’nin zuhuru beklenmektedir. O, İmam Hasan Askeri’nin oğludur. 255 yılının Şaban ayının yarısında dünyaya gelmiştir. O, İsa b. Meryem ile buluşacağı zamana dek bakidir. O, bugün (yani Hicri 958 yılında) 706 yaşındadır. Kevmu’r–Riş’de medfun olan Şeyh Hasan–ı Iraki bana böyle haber vermiş ve şeyhimiz Seyyidî de onu onaylamıştır. (el–Yavakit ve’l–Cevahir, c. 2, s. 143).
Şeyh Abdullah b. Muhammed b. Amir Şebravi–i Şafii Mısri ise şöyle yazmaktadır:
“İmam Muhammed Hüccet b. İmam Hasan–i Halis, Samerra şehrinde babasının vefatından beş yıl önce Hicri 255 yılının Şaban ayının yarısında dünyaya geldi. O, dünyaya geldiğinde babası halifelerden korktuğu ve zamanın şartları zor olduğu için onu gizledi. Çünkü o dönemde halifeleri Haşimileri yakalayarak hapse atıyor veya öldürüyorlardı.
İmam Muhammed Hüccet; Mehdi, Kaim, Muntazar, Halef–i Salih ve Sahibu’z–Zaman lakapları ile tanınır. En meşhuru ise Mehdi’dir. (el–İtahaf bi Hubbi’l–Eşraf, s. 68).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100