01 Ağustos 2017 Salı 16:46
‘Ehl-i Beyt’in hakkını büyük kıldın’

Müfessir Muhammed bin Kâsım metnindeki senetle İmam Askerî (a.s)’dan o da babası Ali bin Muhammed (a.s)’dan o da babası Muhammed bin Ali (a.s)’dan şöyle naklediyorlar:

Memun, Ali bin Mûsa Rıza (a.s)’ı kendisine veliaht karar verdikten sonra, bir süre yağmur yağması durdu. Bunun üzerine Memun’un taraftarları ve Rıza (a.s)’ın düşmanları şöyle dediler: “Bakınız Ali bin Mûsa Rıza aramıza gelip veliaht olunca, Allah bizlerden yağmuru kesti.” Bu haber Memun’a ulaştığında kendisine çok ağır geldiğinden İmam Rıza (a.s)’a şöyle bir öneride bulunmuştu: “Yağmur yağmıyor, eğer sizler (yağmur namazı kıldırarak) dua ederseniz, Allah bu millet için yağmur gönderir.”

İmam Rıza (a.s), “Evet olur” buyurdular.

Memun, “Bunu hangi gün (ne zaman) yapacaksınız?” dedi. O gün ise Cuma günüydü. İmam (a.s) cevabında şöyle buyurdular: “Pazartesi günü yapacağım çünkü dün gece Resûlullah (s.a.a)’i Emir’el-Müminin Ali (a.s) ile birlikte rüyamda gördüm ve bana şöyle buyurdular: Evladım! Pazartesi gününe kadar bekle. O gün sahraya çıkarak Allah’tan yağmur talebinde bulun ki, Allah halka yağmur gönderecektir. Allah’ın sana bildirmiş olduğu şeyleri onlara haber ver ki böylece senin faziletin ve Rabbinin katındaki makamın hakkında bilgileri artmış olsun.”

Pazartesi günü gelip çattığında İmam (a.s) sabahleyin çöle doğru yola koyuldu. Halk dışarı çıkarak olayı seyrediyordu. İmam (a.s) minbere çıkıp, Allah’a hamd ve sena ettikten sonra şu şekilde dua etmeye başladı: “Allah’ım! Ey Rabbim! Sen, biz Ehl-i Beyt’in hakkını büyük kıldın ki, halk emrettiğin şekilde bize tevessül etsinler, Senin fazl ve rahmetini ümit etsinler, Senin ihsan ve nimetini beklesinler. Öyleyse halka çok faydalı, durmayan ve her tarafı kaplayan zararsız bir yağmur yağdır. Bu yağmurun başlangıcı da eve döndükten sonra olsun.” Ravi diyor ki: Muhammed (s.a.a)’ı hak olarak peygamberliğe seçen Allah’a yemin olsun ki (o esnada) rüzgâr havada bulutlar oluşturmaya ve şimşekler çakmaya başladı; halk yağmurdan kaçmak istercesine yerlerinden kalkmaya başladılar.

Rıza (a.s) halka hitaben; “Ey insanlar! Sakin olunuz, bu bulutlar sizler için değil, filan şehrin halkı içindir” buyurdu. Derken, bütün bulutlar yağmadan geçti. Sonra tekrar şimşeklerle beraber yeni bir bulut yığını geldi, halk tekrar telaşlanmaya başladı. İmam (a.s) yine halka; “Sakin olun, bu bulutlar sizin için değildir, filan şehrin halkı içindir” buyurdu. Böylece on parça bulut gelip geçti. (devamı yarın…) OKAN EGESEL

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.