12 Aralık 2016 Pazartesi 19:11
‘En büyük cihadı yapan benim’
Cenab-ı Hak, Ehl-i Beyt ve onların hasımları için şöyle buyuruyor: "Bunlar iki hasım olarak (mü’min ve kâfir) rehberinin dini hakkında husumete girdiler. İşte; o kâfir olanlar için ateşten elbiseler biçilmiş, başlarının üstünden kaynar su dökülecektir." (Hacc/19).

Buhari, Sahih'inde (c.3, s. 107) Hacc Suresi'nin tefsirini yaparken Hz. Ali'ye (a.s.) dayanan şu tahrici yapmıştır: "Kıyamet günü, Allah'ın huzurunda, hasımlarıyla davası ilk görülecek olan benim." Ve Buhari ayrıca Kays'ın, "Bu ayet onlar için indi" dediğini ve şu ilaveyi yaptığını yazıyor: "Bunlar iki hasımdır. Yani Bedir vakıasında, Ali (a.s.) ve iki arkadaşı Hamza ve Ubeyde ile çarpışan Şeybe ve iki arkadaşı, bu iki taraf birbirlerine hasımdır.” Aynı sayfada Ebuzer'den yaptığı bir tahricde, "Ebuzer, bu ayetin bu hususta indiğine, ayetin üzerine yemin ederdi" diye yazıyor.

Cenab-ı Hak, Ehl-i Beyt’in düşmanları için yine şöyle buyuruyor: "Hiç mü’min olanla fâsık olan bir olur mu? İman edip de salih ameller işleyenlere, amellerine karşılık, kendilerine konukluk edecek

cennetler vardır. Fâsık olanların barınacakları yer ise ateştir. Oradan her defasında çıkmak istediklerinde tekrar içine döndürülürler ve onlara, ‘Yalanlayıp durduğunuz o ateşin tadını böylece çekin’ denir." (Secde/18-20).

Bu ayetin Hz. Ali (a.s.) ile Velid b. Ukbe arasında geçen bir tartışma sebebiyle indiği bütün müfessirlerce kabul edilmiştir. Vahidi, Esbabü’n-Nüzul eserinde ayetin manasını açıklarken, Said b. Cübeyr’e dayandırdığı ve İbn-i Abbas'tan alınmış olan şu hadisi tahric etmektedir: "Velid b. Ukbe, Ali b. Ebu Tâlib'e (a.s.), ‘Benim kılıcım seninkinden daha keskin, lisanım daha yatkın, ben harpte senden daha ustayım’ dedi. Hz. Ali, ona, ‘Sus! Sen fasıksın’ diye cevap verdi. Bunun üzerine, ‘Mü'min olanla fasık olan bir olur mu?’ ayeti nazil olmuştur.”

Yine Ehl-i Beyt’e karşı, faziletle üstünlük iddiasında bulunanlar için Cenab-ı Allah şu ayeti indirmiştir: "Siz hacılara su dağıtma işi ile Mescid-i Haram'ın onarımını, Allah'a ahiret gününe iman ederek Allah yolunda cihad eden kimsenin işi gibi mi tutuyorsunuz? Bunlar Allah katında bir olamazlar. Allah, zalim olanlara hidayet ihsan etmez." (Tevbe/19).

Bu ayet, Ali (a.s.), amcası Abbas ve Talha b. Şeybe hakkında nazil olmuştur. Sebebi ise şöyledir: Üstünlük iddiasında bulunan Talha, "Beytü’l-Haram'ın idarecisi benim, anahtar benim elimdedir" der. Hz. Abbas ise, "Su dağıtma işi benden sorulur, onu ben idare ederim" der. Bunları duyan Hz. Ali onlara dönüp şu sözleri söyler: "Siz ne demek istiyorsunuz bilmiyorum. Ben herkesten altı ay önce namaz kıldım. En büyük cihadı yapan benim." Bunun üzerine Allah Teâlâ bu ayeti indirir.

Bu ifadeleri, Vahidi, Esbabü’n-Nüzul’ünde, Hasan el-Basri, Şa'bi ve Kırazi'den nakletmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132