02 Mayıs 2016 Pazartesi 16:33
‘Gerçekleşecek olan azabı istedi’
 Gadir–i Hum nassından sonra nazil olan ayetlerden biri de Mearic suresindeki şu ayetlerdir: “İstekte bulunan biri, gerçekleşecek olan azabı istedi. Kâfirler için olan bu (azabı) geri çevirecek kimse yoktur. (Bu azap) yüce makamlar sahibi olan Allah’tandır.” (Mearic/1–3).
Şia, bu ayetin Gadir nassından sonra nazil olduğunda ittifak etmiştir. Ehl–i Sünnet’in büyük âlimleri de bu ayete tefsir ve hadis kitaplarında yer vermişlerdir. Örneğin;
1– Hafız Ebu Ubeyd–i Herevi (ö. h. 223 veya 224) Garibu’l–Kuran tefsirinde bu konu hakkında bir hadis nakletmiştir.
2– Ebu Bekir Nakkaş Musili el–Bağdadi (ö h 351) Şifau’s–Sudur tefsirinde Ebu Ubeyd’in mezkûr hadisini zikretmiştir.
3– Ebu İshak Sa’lebi en–Nişaburi (ö. h. 427 veya 437), el Keşf–u ve’l–Beyan tefsirinde şöyle demiştir: “Süfyan b. Uyeyne’den ‘Seele sailun biazabin vakiin/istekte bulunan biri gerçekleşecek olan azabı istedi ayeti kimin hakkında nazil olmuştur?’ diye sorduklarında şöyle dedi: Sail hakkında nazil olmuştur. Kimsenin sormadığı bir meseleyi sen benden sordun. Babam Ca’fer b. Muhammed’den, o da babalarından şöyle nakletmiştir: Resûlullah (s.a.a) Gadir–i Hum’da halkı bir araya topladığında Hz. Ali’nin elini tutup şöyle buyurdular: ‘Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır.’ Bu haber çeşitli şehirlere yayılınca, Hars b. Numan–ı Fehri’ye de ulaştı. Bunun üzerine devesine binerek Ebtah denilen yerde Resûlullah’ın (s.a.a) yanına geldi, devesinden inip şöyle dedi: ‘Ya Muhammed! Allah tarafından, bize emrettin ki, Allah’tan başka bir ilah olmadığına ve senin O’nun elçisi olduğuna şehadet edelim; biz de onu kabul ettik. Beş defa namaz kılmamızı emrettin, onu da kabul ettik. Zekât vermemizi emrettin; onu da kabul ettik. Bir ay oruç tutmamızı emrettin; onu da kabul ettik. Daha sonra buna da razı olmadın (yetinmedin) amcanoğlunun elini kaldırdın onu bizden üstün kıldın ve ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır, dedin. Acaba bu (iş), senden midir yoksa Allah’ın emri midir?’
Resûlullah (s.a.a) cevaben, ‘Ondan başka bir ilah olmayan Allah’a and olsun ki bu, Allah’tandır’ buyurdular.
Hars b. Numan bunu duyunca geriye dönüp devesine doğru ilerlerken, ‘Allah’ım! Eğer Muhammed’in dediği söz hak ise gökten başımıza taş yağdır veya bize elemli bir azap gönder’ dedi. 
Hars b. Numan, devesine yetişmeden başına bir taş düşüp alt tarafından çıktı ve onu öldürdü. Bunun üzerine Allah Teâlâ, ‘Sail (istekte bulunan biri) gerçekleşecek olan azabı istedi...’ ayetini indirdi.”
4– Hakim Ebu’l Kasım el–Haskani (ö. h. 490), Duatu’l–Hudat ila Edai Hakki’l–Muvalat kitabında kendi senediyle, bu konu hakkında Huzeyfe b. Yeman’dan bir hadis nakletmiştir. Diğer bir senetle de Ca’fer b. Muhammed’den, o da babalarından (a.s) bir hadis rivayet etmiştir.
5– Ebubekir Yahya el–Kurtubi (ö. h. 568), kendi tefsirinde, bu konuyla ilgili bir hadis nakletmiştir.
6– Şemsuddin Ebu’l–Muzaffer Sibt b. Cevzi el–Hanefî (ö. h. 654), kendi tefsirinde İbn–i İshak–i Sa’lebi’den, mezkur konu hakkında bir hadis nakletmiştir.
7– Şeyh İbrahim b. Abdullah Yemeni el–Vassabi eş–Şafîi, el İktifa kitabında, bu konudaki Sa’lebi’nin naklettiği hadisi rivayet etmiştir.
8– Şeyhu’l–İslam Himvini, Feraidu’s–Simtayn kitabında, o kitabın on üçüncü babında kendi senediyle Sa’lebi’nin hadisini rivayet etmiştir.
9– Şeyh Muhammed Zerendi el–Hanefî (ö. h. 750, Meraicu’l–Vusul ve Dürrü’s–Simtayn kitabında Salebi’nin hadisini nakletmiştir.
10– Şehabuddin Ahmed Devletabadi (ö. h. 849), Hidayetu’s–Süada kitabında bu konu ile ilgili bir hadis rivayet etmiştir.
11– Nuruddin b. Sabbaği’l–Maliki el–Mekki (ö. h. 855) kendi kitabında (el Fusul–ul Muhimme, s. 26) bu konuda Devletabadi’nin rivayet ettiği hadisi rivayet etmiştir.
12– Seyyid Nuruddin Haseni es–Semhudi eş–Şafîi (ö. h. 911), mezkûr hadisi Cevahiru’l–Akdeyn kitabında nakletmiştir.
13– Ebu’s–Suud el–İmadi (ö. h. 982), bu konuda bir hadis rivayet etmiştir. (Tefsir–i Ebi Suud, c.8, s.292). (El–Gadir, Allame Emini).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.