24 Mart 2018 Cumartesi 00:04
'Hak Ali ve onun taraftarlarındadır'

Abdullah bin Sinan der ki:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam)’ın huzurunda iken Hamdan’dan gelen bir adamın ona şöyle dediğini duydum: "Doğrusu Şii olmayanlar bizimle alay edip bize diyorlar ki: Sizler gökten bir münadinin bu emrin sahibinin adını nida edeceğini zannediyorsunuz!”

Duvara sırtını vermiş olan İmam (a.s.) gazaplanarak doğruldu ve şöyle buyurdu: "Bu sözü benden rivayet etmeyip babamdan nakletmenizin size bir vebali ve sakıncası yoktur. Şehadet ederim ki ben babamdan duydum ki şöyle buyurdu: Allaha and olsun ki bu Allah Azze ve Celle’nin kitabında açıkça şöyle geçer: 'Eğer istersek gökten bir ayet indiririz de hepsinin boynu onun için eğilir.' O gün yeryüzünde olan herkesin boynu onun karşısında eğilir ve zelil olur. Yeryüzünde olanlar gökten gelen şu sesi duyduklarında ona iman edecekler: 'Biliniz ki hak Ali bin Ebi Tâlib ve onun taraftarlarındadır.'

Ertesi gün İblis havaya yükselecek öyle ki halkın gözünden uzaklaşınca nida edecek. İşte Allah, sabit söze iman edenleri hakkın üzerinde sabit kılacaktır. Ve hak, birinci nidadır. Kalplerinde hastalık olanlar ise şüphelenecektir. Allaha and olsun ki, hastalık bize düşmanlıktır. Onlar o sesi duyduklarında bizden uzaklaşacaklar ve bize sövecekler ve diyecekler ki: Birinci münadi, bu Ehli Beyt’in sihirlerinden bir sihirdir."

Sonra İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam), Allah Azze ve Celle’nin şu sözünü tilavet etti: “Bir ayet gördüklerinde onu kabullenmeyip derler ki: Bu, süregelen bir sihirdir.”

Aynı hadis Muhammed bin Mufazzal bin İbrahim vasıtası ile de naklolunmuştur.

Abdüssamed bin Beşir’den rivayetle;

Ümmare-i Hamdani, İmam Ebu Abdullah Ca'fer bin Muhammed (aleyhimessalam)’a şöyle sordu: “Allah sizlerin eliyle halkı ıslah etsin! Halk bizi ayıplıyor ve diyorlar ki: Sizler gökten bir ses geleceğini zannediyorsunuz.”

Ona buyurdu ki: "Bu söyleyeceğini benden değil de babamdan rivayet et. Babam şöyle buyuruyordu: O Allah’ın kitabındadır: 'Eğer istersek gökten bir ayet indiririz de hepsinin boynu onun içinde eğilir.' Yeryüzündeki bütün halk, birinci sese iman edecek. Ertesi gün melun İblis göğe yükselecek ve havada gözden kaybolunca bağıracak. Allah Azze ve Celle’nin razı olmadığı kimseler imandan dönecekler ve diyecekler ki: 'Bu Ehl-i Beyt taraftarlarının sihiridir.'

Öyle ki bize sövüp şöyle diyecekler: 'Bu, onların sihirlerinden biridir.' İşte Allah Azze ve Celle’nin sözü de budur: Bir ayet gördüklerinde onu kabullenmeyip derler ki: Bu süregelen bir sihirdir.” (Gaybet-i Numanî, Şeyh Muhammed bin İbrahim-i Numanî).

OKAN EGESEL

Son Güncelleme: 24.03.2018 03:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.