04 Nisan 2016 Pazartesi 16:06
‘Halk onu görecek ama tanımayacak’
Davud b. Kasım–ı Ca’feri’den rivayetle;
İmam Ebu’l–Hasan–ı Askeri aleyhi’s–selâm şöyle buyurdu: “Benden sonraki halef, oğlum Hasan’dır, haleften sonraki halef geldiğinde ne yapacaksınız?”
Dedim ki: “Allah beni sana feda kılsın, niçin?”
Buyurdu ki: “Çünkü siz onun şahsını görmeyecek ve onu ismi ile anamayacaksınız!”
Dedim ki: “Peki onu nasıl zikredelim?”
Buyurdu ki: “Şöyle söyleyin: Âl–i Muhammed’in Hücceti. Allah’ın salat ve selamı ona olsun.” (Usul–i Kafi, c. 1, s. 268).
Muhammed b. Osman el Amri’den rivayetle;
İmam Hasan Askeri aleyhi’s–selâm şöyle buyurdu: “Bu emrin sahibi her yıl hac mevsiminde hazır olacak, halkı görecek ve onları tanıyacak. Halk da onu görecek ama tanımayacaklar.” (Kemalu’d–Din, c. 2, s. 440).
Hasan b. Salih–i Bezzaz’dan rivayetle;
Hasan b. Ali Askeri aleyhi’s–selâm şöyle buyurdu: “Doğrusu benim oğlum, benden sonraki Kaim’dir. Uzun ömürlülükte ve gaybette peygamberlerin sünneti onda vuku bulacaktır. Bu süre çok uzadı diye bazı kalpler taş gibi sertleşecektir. Allah’ın kalbine iman yazdığı ve rahmetiyle desteklediği kimseler dışında ona inanan kalmayacaktır.” (Kemalu’d–Din, s. 526 ve Biharu’l–Envar, c. 51, s. 224).
Ahmed b. İshak b. Sa’d el–Es’ari’den rivayetle;
İmam Hasan Askeri aleyhi’s–selâm’ın yanına giderek, kendisinden sonraki İmamın kim olduğunu sormak istedim. Ama o benden önce söze başlayarak bana şöyle buyurdu: “Ey Ahmed b. İshak! Şüphesiz yüce Allah, Âdem aleyhi’s–selâm’ı yarattığından beri yeryüzünü hüccetsiz bırakmadı ve kıyamete kadar da bırakmayacaktır. Onun vesilesiyle belaları yeryüzü ehlinden def eder, yağmur yağdırır ve topraktan bereketleri çıkarır.”
Ona şöyle arz ettim: “Ey Allah Resûlünün oğlu! Senden sonraki İmam ve halife kimdir?”
Hemen ayağa kalktı ve odaya girdi. Az sonra omzunda yüzü dolunay gibi parlayan üç yaşındaki bir çocukla çıktı ve buyurdu ki: “Ey Ahmed b. İshak! Eğer Allah’ın ve hüccetlerinin yanında değerli olmasaydın bu oğlumu sana göstermezdim. Bunun adı ve künyesi Resûlullah’ın adı ve künyesi ile aynıdır. Yeryüzü zulüm ve haksızlıkla dolduktan sonra, onu adalet ve eşitlikle dolduracaktır. Ey Ahmed b. İshak! Ümmetin içinde bu, tıpkı Hızır ve Zülkarneyn gibidir. Vallahi bu öyle bir gaybete çekilecek ki, Allah’ın onun İmametine bağlı kıldığı ve onun zuhurunun acil olması için dua etmeye muvaffak kıldığı kimseler dışında, kimse helak olmaktan kurtulamayacaktır.”
Dedim ki: “Ey Mevlam! Kalbimin mutmain olacağı bir alameti var mı?”
O çocuk fasih Arapça ile şöyle buyurdu: “Ben Allah’ın yeryüzündeki Son Hüccetiyim; düşmanlarından intikam alacak olan da benim. Beni gördükten sonra artık alamet ve delil isteme.”
Sevinç ve ferahla dışarı çıktım. Ertesi gün onun yanına dönerek şöyle arz ettim: “Ey Resûlullah’ın oğlu! Bana minnet ettiğin için çok mesrur oldum. Hızır ve Zülkarneyn’in onda vuku bulacak olan sünneti nedir?”
“Gaybetinin uzunluğudur” dedi.
Arz ettim ki: “Ey Resûlullah’ın oğlu! Onun gaybeti çok mu sürecek?” Buyurdu ki: “Rabbime and olsun ki evet. Öyle ki, buna inananların çoğu bu inançtan vazgeçecek. Allah’ın bizim velayetimiz üzerine kendilerinden ahit aldığı ve kalbine iman yazdığı ve rahmetiyle desteklediği kimseler dışındakiler buna bağlı kalmayacaklardır. Ey Ebu İshak! Bu, Allah’tan gelen bir emirdir ve Allah’ın gizli sırlarından bir sırdır. Sana dediklerimi al, gizle ve şükredenlerden ol. Böylece yarın en yüce makamda bizimle birlikte olursun.” (Kemalu’d–Din, c. 2 s.384).
Son Güncelleme: 04.04.2016 16:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bilal 2017-05-25 18:49:41

Rabbim bizi mehti aleyhi selamefendimizin safında daim kılsın. Rabbim Mehti aleyhisselam efendimize asker eylesin oyolda şahadete renlerden eylesin.inşAllah