30 Mart 2018 Cuma 00:12
'Herkes onu kendi dili ile duyacak'

Cabir, İmam Muhammed Bakır (aleyhisselam)’ın şöyle buyurduğunu nakleder: “Sureyi nasıl okuyorsunuz?”

Dedim ki: "Hangi sureyi?"

Buyurdu ki: “Soru soran birisi vuku bulacak azabı sordu!”

Arz ettim ki: “Seele sâilun bi azab-il vâkı.”

Buyurdu ki: "Bu ayet 'sale seylun' şeklindedir. (Yani bir sel geldi). Kûfe yakınlarındaki Seviyye’de ateş gelecek ve Ben-i Esed kabilesine ulaşacak ve Sakıf kabilesine sıçrayacak ve Âl-i Muhammed’e zulmeden her yeri yakacak.”

Ebu Halid-i Kabuli şöyle der:

İmam Muhammed Bâkır (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Ben doğuda kıyam etmiş bir kavimi görür gibiyim. Onlar hakkı isteyecekler ama onlara verilmeyecek. Sonra tekrar hakkı isteyecekler ama yine verilmeyecek. Bunu görünce kılıçlarını boyunlarına alacaklar, işte böylece istedikleri onlara verilecek. Ama onlar kabul etmeyerek kıyam edecekler. Ve onu sadece sizin sahibinize (Mehdi’ye) verecekler. Onların öldürülenleri şehittir. Biliniz ki eğer ben o zamanda yaşasaydım, canımı bu emrin sahibine yardım için korur ve saklardım.”

Maruf bin Harrabûz şöyle der:

"Bizler İmam Muhammed Bâkır (aleyhisselam)’ın yanına her gittiğimizde bize müjde verir gibi 'Horasan, Horasan, Secistan, Secistan' diye buyurdu.”

Ebu’l-Carud der ki:

İmam Muhammed Bâkır (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Çocuğa yapılan biat gerçekleşince, her silah sahibi silahı ile kıyam edecek.”

Hişam bin Salim der ki:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Mehdi’nin zuhuruna kadar halkın her sınıfı halka hüküm sürecek. Öyle ki artık hiç kimse 'eğer biz hükümet etseydik adaleti uygulardık' diyemeyecek. Daha sonra Kaim (aleyhisselam) hak ve adalet ile kıyam edecek.”

Zürare der ki:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam)’a şöyle arz ettim: "Nida hak mıdır?"

Buyurdu ki: “Evet, Allah’a and olsun ki, her kavim onu kendi dili ile duyacaktır."

Ve şöyle buyurdu: “Halkın onda dokuzu helak olmadıkça Mehdi zuhur etmeyecektir.”

Halidi Kalânâsi der ki:

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Kûfe mescidinin İbn-i Mesud’un evine yapışan son duvarı yıkıldığında filanca oğullarının hükümeti yıkılacaktır. Biliniz ki onu yıkan bir daha onu onarmayacaktır.”

Abdülkerim bin Amr ile Has’emi naklederler ki;

İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Kaim’in kıyamından önce on iki kişi kıyam ederek hepsi birden O'nu gördüklerini söyleyecekler. O da onları tekzib edecek.”

Ebu Seyyar’a göre İmam Ca'fer es-Sâdık (aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Kaim’in kıyamından önce Kays savaşı başlayacaktır.” (Gaybet-i Numanî, Şeyh Muhammed bin İbrahim-i Numanî).

OKAN EGESEL

Son Güncelleme: 30.03.2018 04:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.