13 Mart 2017 Pazartesi 14:35
İman sadece kalple tanımak değildir
Hüseyin bin Halid, İmam Rıza (a.s)’dan, o da muhterem babalarından ve onlar da Ali (a.s)’dan şöyle buyurduğunu naklederler:

Resûlullah bana buyurdular: “Ey Ali! Kureyş büyüklerinden bir kısmı Fâtıma’nın seninle evlenmesi konusunda beni kınadılar ve dediler: ‘Biz onu Senden istedik ama sen vermedin; tutup Ali ile evlendirdin.’ Ben de onlara dedim ki: Allah’a and olsun, bu işi Ben yapmadım. Allah (c.c) onu size vermedi ve Ali ile evlendirdi. Cebrâil bana gelerek şöyle dedi: Ey Muhammed! Allah buyuruyor: Eğer Ali’yi yaratmasaydım, Âdem’den insanlığın sonuna kadar yeryüzünde kızın Fâtıma’ya eş olabilecek birisi bulunmazdı.”

***

İmam Rıza’dan (a.s) iman konusunda nakledilen bazı hadisler şunlardır:

Ebu Salt Herevî şöyle diyor:

İmam Rıza (a.s) muhterem babaları vasıtasıyla Ali bin Ebu Tâlib (a.s)’dan Resûlullah (s.a.a)’in şöyle buyurduğunu nakletti: “İman; kalple tanımak, dille ikrar etmek ve azalarla da amel etmekten ibarettir.”

Yine, başka bir senetle İmam Rıza (a.s)’dan, onun da babalarının dilinden Resûlullah (s.a.a)’in şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “İman kalple tanımak, dille ikrar etmek ve azalarla da amel etmektir.”

Ebu Salt el-Herevî şöyle diyor:

İmam Rıza (a.s)’a, “İman nedir?” diye sorduğumda şöyle buyurdular: “İman; kalple inanmak, dille ikrar ve azalarla da amel etmektir. İman ancak bu şekildedir.”

Yine, başka bir senetle İmam Rıza (a.s)’dan, o da muhterem babaları vasıtasıyla Resûlullah (s.a.a)’den şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “İman; kalple tanımak, dille ikrar etmek ve azalarla amel etmektir.”

Yine, başka bir senetle İmam Rıza (a.s)’dan, o da babalarının dilinden Resûlullah (s.a.a)’in şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “İman; kalple tanımak, dille ikrar etmek ve azalarla amel etmektir.”

Muhammed bin Abdullah bin Tâhir de şöyle diyor:

Babamın başı ucunda durmuştum. Ebu Salt-i Herevî, İshak bin Rahveyh ve Ahmed bin Muhammed bin Hanbel de oradaydılar. Babam onlara, “Her biriniz bana bir hadis nakledin” dedi.

Ebu Salt şöyle dedi: “Ali bin Mûsa er-Rıza (a.s) ki, gerçekten de ismi gibi hoşnut olunan ve beğenilen birisiydi, babası Mûsa bin Ca’fer (a.s)’dan, o da babası Ca’fer bin Muhammed (a.s)’dan, o da babası Muhammed bin Ali (a.s)’dan, o da babası Ali bin Hüseyin (a.s)’dan, o da babası Hüseyin bin Ali (a.s)’dan, o da babası Ali bin Ebu Tâlib (a.s)’dan Resûlullah (s.a.a)’in şöyle buyurduğunu nakletti: İman söz ve amelden ibarettir.”

(Uyun-u Ahbar’ir-Rıza (a.s), Şeyh Saduk İbn-i Babeveyh).

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.